Zamknięte granice stanowiły nieoczekiwany problem dla sektora SSC/BPO. Ta branża ma bowiem spory udział w zatrudnianiu obcokrajowców. Tymczasem pandemia zmusiła wielu z nich do powrotu do swoich rodzinnych krajów, a o nowoprzybyłych było ciężko. Czemu SSC/BPO tak chętnie zatrudnia osoby z zagranicy? Odpowiedź jest bardzo prosta – chodzi o znajomość języków obcych. Centra usług wspólnych świadczą serwis na rzecz klientów z wielu różnych regionów świata. Aby zapewnić im jak najlepszą jakość oraz w szybki sposób rozwiązywać ich problemy, konsultanci mówiący w języku klienta są na wagę złota.

Język obcy kluczem do kariery

Postawienie na umiejętność komunikowania się w innym języku niż język polski jest dobrym wyborem dla osób chcących rozpocząć pracę w branży SSC/BPO. Warto tutaj wspomnieć, że angielski niestety nie zagwarantuje nam sukcesu. Jest on często traktowany jako wewnętrzny, oficjalny język przedsiębiorstwa – konieczny chociażby do sprawnej współpracy z innymi zatrudnionymi osobami. Wobec tego, jeśli poważnie myślimy o SSC/BPO, lepiej postawić na inne języki. Mogą to być te popularniejsze – takie jak niemiecki, włoski, hiszpański czy rosyjski. Jeszcze lepszym wyborem będą jednak niszowe języki – np. rumuński, węgierski, szwedzki, chiński czy turecki. Osób posiadających takie umiejętności nie jest zbyt wiele – tymczasem ofert na rynku więcej niż możemy się spodziewać (skoncentrowane są one głównie w obrębie dużych ośrodków miejskich). Pracodawcy więc robią co mogą, by pozyskać takich kandydatów. Na start kariery nie ma potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy – organizacja wszystkiego nauczy nowych pracowników podczas długiego procesu wdrożenia. A jak wyglądają zarobki? Czy są na tyle atrakcyjne, by odpowiedzieć na potrzeby rynku? 

Badanie Języki obce a wynagrodzenia w SSC/BPO

Aby zbadać tę sprawę, wydaliśmy trzecią już edycję naszego raportu Języki obce a wynagrodzenia w SSC/BPO. Pierwsza edycja powstała w 2019 roku. W 2021 roku w badaniu uczestniczyły 42 firmy, z czego 30 z językiem innym niż angielski. W naszym badaniu wzięły udział największe centra usług wspólnych (np. Alexander Mann Solutions Poland, Alk – Abelló Poland, HCL Poland, Heineken Global Shared Services, International Paper Polska). Analiza zawiera dane o wynagrodzeniach na stanowiskach z wymaganą znajomością języków, m.in. angielskiego, niemieckiego, francuskiego. Dane pochodzą bezpośrednio z działów personalnych przedsiębiorstw, co daje nam gwarancję realności informacji. W analizie zostało zawarte również podsumowanie dotyczące wysokości dodatku do wynagrodzenia za znajomość poszczególnych języków (jeżeli firma wynagradza w tej formie).

Dlaczego warto skorzystać z raportu?

Czy w SSC/BPO obowiązuje rynek pracownika? Mówiąc o osobach z bardzo pożądanymi kompetencjami językowymi – zdecydowanie. Dlatego też tak ważne jest, by wiedzieć, jakie średnie płace obowiązują na rynku. To umożliwia nam dostosowanie widełek do realiów ekonomicznych, dzięki czemu pracownicy będą zadowoleni ze swojej płacy (i istnieje większa szansa, że zostaną
z nami na dłużej), a nam będzie łatwiej zainteresować naszą ofertą kandydatów. Z drugiej strony mamy gwarancję, że nie przepłacamy za umiejętności
– możemy więc operować na rozsądnym budżecie. Najlepszym sposobem, aby zobaczyć, jakie stawki proponują inne organizacje, jest skorzystanie z raportów i analiz płacowych, które w jasnej i czytelnej formie zaprezentują nam aktualne dane.

O komentarz w sprawie naszego badania poprosiliśmy Agnieszkę Hetmańczyk, która pełni rolę Starszego Konsultanta oraz opiekuna Małopolski i branży SSC/BPO w naszej firmie.

„Przeglądając ogłoszenia z rynku pracy, można odnieść wrażenie, że lista ofert na stanowiska z językami obcymi nie kończy się. Od Kandydatów często nie wymaga się doświadczenia i ukierunkowanego wykształcenia – firmy, oferując pakiet szkoleń, są gotowe przygotować pracownika do pełnienia nowej funkcji. Przed pracodawcami stoi więc duże wyzwanie, a do nas jak boomerang, wracają pytania – jak wynagradzać pracownika władającego konkretnym językiem? W jakiej postaci wypłacane jest wynagrodzenie za język obcy? Jakiego poziomu znajomości języka wymagamy od kandydata? I wiele innych, na które w analizie odpowiadamy.”

Jeśli temat jest ciekawy zadzwoń lub napisz!
885 300 021
[email protected]