Wysoki poziom wynagrodzeń to niewątpliwie powód do zadowolenia – jest to znak, że firmy mają środki, by płacić więcej, gospodarka się rozwija, a pracownicy lepiej zarabiają. Czy więc tak pozytywna sytuacja może nieść za sobą problemy? Okazuje się, że jak najbardziej. Widzimy to na przykładzie Wielkopolski, gdzie z różnych powodów płace są wyższe niż średnia ogólnopolska. Dla HR-owców jest to z jednej strony powód do zadowolenia, jednak z drugiej ta sytuacja rodzi problemy, z którymi działy personalne muszą sobie poradzić.

Spotkanie manaHR w siedzibie Volkswagen

Tematem zmartwień, które trapią HR-owców w Wielkopolsce, zaciekawiliśmy się mocniej po zorganizowanym przez nas wydarzeniu z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi. Była to dla nas doskonała okazja, by poznać punkt widzenia oraz problemy, z którymi muszą się mierzyć pracownicy tego działu. Uczestnicy na spotkaniu nam dopisali – było ich aż 38! Gospodarzem była firma Volkswagen – dzięki temu mieliśmy okazję poznać historię tego zakładu oraz dowiedzieliśmy się wielu rzeczy na temat samego przedsiębiorstwa.

Podczas spotkania poruszaliśmy ideę zorganizowania lokalnego klubu HR, w ramach którego członkowie będą mogli się wspierać i wzajemnie wymieniać doświadczeniami. Dodatkowo dla uczestników spotkania przygotowaliśmy warsztat o dobrych praktykach w systemach wynagrodzeń, który poprowadził Krzysiek Bujak.

O komentarz na temat naszego spotkania poprosiliśmy Kubę Kowalczyka, który opiekuje się po stronie manaHR firmami z Wielkopolski i który równocześnie był współorganizatorem wydarzenia: „Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem otwartości i serdeczności wszystkich Uczestników. Każdy wniósł swoją cegiełkę, aby to wydarzenie miało tak dużą wartość. Mimo że było to dopiero pierwsze spotkanie, to atmosfera była taka, jakbyśmy  spotykali się regularnie od wielu lat. Po krótkiej prezentacji Przemka Chojnackiego dotyczącej firmy Volkswagen, wszystkich pochłonęła dyskusja dotycząca systemów wynagradzania. Każdy bardzo chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami, dzięki czemu mogliśmy wyróżnić wiele dobrych praktyk stosowanych przez Uczestników”.

Wielkopolskie Raporty Płacowe

Zainspirowani tematem wyzwań, przed którymi stoją HR-owcy w Wielkopolsce, przyjrzeliśmy się jak wyglądają średnie wynagrodzenia w tym rejonie. Wyniki możemy zaprezentować, ponieważ mamy sprawdzone i autentyczne informacje na ten temat. Od wielu lat tworzymy raporty płacowe, które opierają się na danych pochodzących bezpośrednio z działów personalnych firm biorących udział w badaniu.

W ostatniej edycji badania, wydaliśmy Wielkopolski Raport Płacowy, który zawiera  informacje pochodzące z 45 firm (wśród nich: Volkswagen Poznań, XPO Transport Solutions Poland, Allflex Polska, Schenker, Bergerat Monnoyeur).

Źródło: Raport Płacowy manaHR, edycja Lipiec 2019

Jak możemy zauważyć, miesięczna płaca całkowita w Wielkopolsce na stanowisku operatora produkcji wynosi 4 228 PLN brutto. Tymczasem średnia dla Polski to 4 006 PLN brutto. Oznacza to, że na tym stanowisku, płaca w omawianym województwie jest o 222 PLN brutto większa niż średnia krajowa.

Dlaczego wynagrodzenia w Wielkopolsce są powyżej średniej?

Wyższy niż średnia poziom wynagrodzeń w tym województwie przestaje dziwić, kiedy przyjrzymy się stopie bezrobocia. Według danych GUS, w sierpniu 2019 wyniosło ono jedynie 2,8%! Jest to najniższy wynik w Polsce i jest on aż o 2,4 punkty procentowe mniejszy, niż średnia krajowa (5,4%). W tym to rejonie więc znacząco odczuwalny jest niedobór pracowników.

Na dobrą sytuację gospodarczą tego  regionu niewątpliwy wpływ ma jego ulokowanie – znajduje się on w centralnej Polsce, na szlaku komunikacyjnym pomiędzy Warszawą i Berlinem oraz Morzem Bałtyckim i południem Europy. Takie ulokowanie jest atrakcyjne dla wielu przedsiębiorstw, które chętnie otwierają tam swoje zakłady.

Te czynniki mają duży wpływ na rynek pracy – w związku z mniejszą liczbą dostępnych pracowników, a dużą ilością miejsc pracy, firmy muszą być konkurencyjne – wobec tego oferują wyższe wynagrodzenia. Odczuwalne jest to nie tylko dla pracowników produkcyjnych, których to przykładowe wynagrodzenie tutaj omawialiśmy. Również w innych branżach w województwie wielkopolskim wynagrodzenia są dla pracowników satysfakcjonujące.

Lokalne działy HR muszą więc mierzyć się z dużym niedoborem pracowników – stają przed zadaniem przyciągnięcia w swoje szeregi najlepszych, bez równoczesnego narażania firmy na zbyt duże wydatki w związku z ciągłym podnoszeniem wynagrodzeń.