Październik kojarzy się nam z deszczem, coraz to niższą temperaturą i krótszymi dniami. Jest zapowiedzią powoli przychodzących chłodów. Dla nas to jednak miły miesiąc, ponieważ jest jednym z terminów, kiedy to wydajemy nasze Raporty Płacowe (a robimy to aż cztery razy do roku). Dane do analizy zbieramy bezpośrednio z działów personalnych Uczestników badania. Mamy więc pewność, że odpowiadają one realnym stawkom. Jakie są więc wyniki tej edycji?

Rekordowy sukces

Nasze Raporty Płacowe zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i miały liczne grono firm, które chciały podzielić się z nami swoimi danymi o wynagrodzeniach. Nie będziemy jednak ukrywać, że ten październik ucieszył nas bardziej niż zwykle, gdyż zanotowaliśmy rekordową liczbę Uczestników badania. Było ich aż 1266! Jest to o 176 więcej niż w poprzedniej edycji (gdzie było ich 1088). Dzięki temu mogliśmy zebrać 355 909 próbek płacowych! Gwarantuje to, że nasze Raporty odzwierciedlają realną sytuację z wynagrodzeniami w kraju. Raporty zawierają dane nie starsze, niż na dzień 31.07.2021.

Jakie dane znajdziemy w Raporcie?

Znane powiedzenie mówi, że liczy się wnętrze. Zgadzamy się z tym, dlatego w naszych Raportach Płacowych Klienci odnajdą wiele informacji, które pomogą im w usprawnieniu działania ich firm. Aby wybrać odpowiedni Raport, zobaczmy na ilu danych się on opiera.

Jak zwykle liczną reprezentację w naszej analizie mają firmy produkcyjne. Stanowią one aż 56% próby. Poza tym mocne branże to: logistyka (250 firm), FMCG (171 firm), motoryzacja i lotnictwo (144 firm), budownictwo (122 firmy), przemysł maszynowy (115 firm) oraz energetyka (66 firmy). Bliższe zapoznanie się z danymi dla każdej branży możliwe jest dzięki wyborowi odpowiedniego Raportu.

Płace różnią się między sobą również w zależności od regionu, w którym działa firma. Dlatego nasze dane dzielimy również w ten sposób. Najliczniej reprezentowany jest Śląsk – aż 221 organizacji. Następne są: Mazowsze (217 firm), Dolny Śląsk (160 firm), Małopolska (149 firm) oraz województwo łódzkie (100 firm).

Warto również zwrócić uwagę na mikroregiony, kiedy to porównujemy wynagrodzenie na rynku. Jest to szczególnie istotne w przypadku pracowników, którzy nie mają opcji pracy zdalnej i/lub nie są chętni do migracji w poszukiwaniu pracy. Jeśli w naszym biznesie mamy do czynienia z takim typem pracownika – warto skupić się na analizie naszej najbliższej konkurencji – czyli mikroregionów. Do dyspozycji Klientów oddajemy więc Raporty: Grodzisk Mazowiecki i okolice (81 firm – o 6 więcej niż
w poprzedniej edycji), Warszawa (77 firm – wzrost o 10 organizacji), Wrocław i okolice (72 firmy – aż o 17 więcej niż w Raporcie Lipiec 2021). Kolejno mamy Łódź i okolice (54 firmy), Trójmiasto i okolice (46 firm), Gliwice i okolice (46 firm), Bielsko – Biała i okolice (44 firmy), Północno – Wschodnie Mazowsze (43 firmy), Dąbrowa Górnicza i okolice (39 firm), Legnica i okolice (36 firm), Tychy i okolice (30 firm), Wałbrzych i okolice (29 firm), Tomaszów Mazowiecki i okolice (25 firm). Publikujemy także Mazowiecki Raport Płacowy z wyłączeniem Warszawy (140 firm) oraz Dolnośląski Raport Płacowy
z wyłączeniem Wrocławia (88 firm).

Kiedy kolejna edycja Raportów Płacowych?

W edycji Październik 2021 oddajemy w ręce naszych Klientów Raport Kompleksowy, 6 Raportów sektorowych i branżowych, 9 Raportów Regionalnych i aż 13 Raportów Mikroregionalnych! Nie osiadamy jednak na laurach przytłoczeni tak dużym sukcesem i już teraz planujemy kolejną edycję, która pojawi się na rynku w styczniu 2022. Dane płacowe zbieramy od naszych Uczestników cały rok –  aktualizują je po większych zmianach w ich firmach (najczęściej po podwyżkach, a więc raz albo dwa razy w roku). Jeśli jesteś zainteresowany udziałem – skontaktuj się z nami!