W lipcu wydaliśmy trzecią w tym roku edycję naszego Raportu Płacowego, w której wzięło udział ponad 1200 Uczestników. Nasze analizy publikujemy już od 1999, a od 2019 robimy ich aktualizację 4 razy do roku. Dane płacowe pochodzą z działów HR Uczestników badania, dzięki czemu mamy pewność, że odpowiadają one rzeczywistości. Dzięki intuicyjnej platformie Klienci mogą w łatwy i szybki sposób sprawdzić, jak przedstawiają się wynagrodzenia z ich organizacji w porównaniu do danych z rynku.

Czemu warto korzystać z Raportów Regionalnych?

W naszej ofercie, oprócz Raportów Ogólnopolskich znajdują się również Raporty Branżowe, Regionalne i Mikroregionalne. Wszystko po to, by jak najbardziej wspomóc Klientów w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących kwestii personalnych. Im bardziej specjalistyczny Raport, tym konkretniejsze dane jesteśmy w stanie uzyskać – czyli takie, które wpasują się w nasze potrzeby.

Dziś chcielibyśmy szczególnie skupić się na ofercie skierowanej do Klientów z województwa łódzkiego. Dotychczas wydawaliśmy trzy Raporty obejmujące ten obszar: Łódzki Raport Płacowy, Raport Płacowy dla Łodzi i okolic oraz Raport dla Tomaszowa Mazowieckiego i okolic. Miło nam poinformować, że właśnie powstało kolejne zestawienie: Łódzki Raport Płacowy z wyłączeniem Łodzi, który obejmuje swoim zakresem województwo łódzkie z wyłączeniem mikroregionu Łodzi i okolic (czyli obszaru do 50 km wokół Łodzi). W badaniu wzięło udział 48 Uczestników, którzy dostarczyli informacji dotyczących 99 unikalnych stanowisk.

Czy występuje różnica w wynagrodzeniach?

Łódzkie nie należy do największych województw. W porównaniu do sąsiadujących z nim Mazowsza czy Wielkopolski wydaje się wręcz małe. Różnica płac teoretycznie nie powinna być duża. Czy warto więc skorzystać z najnowszego Raportu? Spójrzmy na dane.

Jak możemy zauważyć, różnice jednak istnieją. W przypadku montera średnie zarobki w całym województwie są wyższe o ponad 400 PLN brutto. Kiedy weźmiemy pod lupę stanowisko Specjalisty ds. logistyki, ta różnica wynosi ponad 650 PLN brutto. Analizując Raport, zauważyliśmy również, że tego typu rozbieżności występują na części stanowisk m.in. z obszarów produkcji, logistyki, kontroli jakości oraz inżynierii.

Jak wyjaśnia Teresa Poniewierska, Starszy specjalista ds. rozwoju biznesu, która opiekuje się firmami z województwa łódzkiego: „Nowy Raport jest odpowiedzią na potrzeby tych organizacji, które zlokalizowane są poza stolicą województwa oraz poza jej bliskim sąsiedztwem. Łódź, jako duże miasto, rządzić się może innymi regułami niż mniej zurbanizowana reszta regionu. Wobec czego oferowane tam wynagrodzenia mogą się znacznie różnić od reszty województwa. Łódzki Raport Płacowy z wyłączeniem Łodzi da Klientom możliwość wykluczenia z benchmarku lidera płacowego w centrum regionu”.