W ostatnim czasie wiele słyszymy o podwyżkach opłat za energię. Musimy liczyć się nie tylko z wyższymi rachunkami, lecz również z rosnącymi cenami innych produktów. Energia jest bowiem potrzebna do ich wytworzenia. Na własnej skórze przekonujemy się, jak istotna jest branża energetyczna i jaki wpływ ma na nasze codzienne życie.

Raport Płacowy dla sektora energetycznego

Patrząc z perspektywy rynku pracy, pracodawcy również rozumieją, że muszą zadbać o to, by na ich pokładzie byli najlepsi z najlepszych. Biorąc to pod uwagę, możliwe jest, że przyjdzie pora na zrewidowanie widełek płacowych. Nawet jednak jeśli taka sytuacja nie nadejdzie, to – pamiętając o konieczności zachowania stabilności tego sektora – powinno nam zależeć, aby nasi pracownicy byli zadowoleni i odpowiednio wynagradzani. Pomóc w tym mogą branżowe Raporty Płacowe.

Dotychczas na rynku brakowało raportu przedstawiającego wynagrodzenia tylko w firmach energetycznych. Jednak dzięki nam się to zmienia. Przygotowaliśmy bowiem zestawienie, które pokazuje, jak wyglądają stawki w branży energetycznej. Raport powstał we współpracy z największymi tego typu firmami w kraju. Obecnie mamy 57 Uczestników, którzy dostarczyli nam danych na temat 147 stanowisk. Kluczowe marki to: Tauron, PGE, CEZ, Fortum, SBB Energy. Nie spoczywamy jednak na laurach i w dalszym ciągu mocno pracujemy nad włączeniem do Raportu kolejnych organizacji.

O komentarz w sprawie Raportu poprosiliśmy Macieja Ważnego, który w manaHR pełni funkcję Lidera zespołu ds. rozwoju biznesu: „Raport Płacowy dla Branży Energetycznej to jedyne zestawienie w Polsce, które pokazuje, jak wyglądają stawki w tej branży. Na podstawie naszej bazy danych można porównać je ze stawkami w Polsce lub innych branżach”.

Dlaczego warto skorzystać z Raportu?

Zastanówmy się teraz, dlaczego warto skorzystać z dedykowanego Raportu? Na pewno zależy nam na tym, by pracownicy nie odchodzili i byli zadowoleni z wynagrodzenia. Proponowane przez nas stawki muszą być więc konkurencyjne w stosunku do rynku.

Sprawdźmy, czy operując na danych ogólnych – bez wyszczególnienia sektora – będą one dla nas wartościowe?

Jak możemy zauważyć na powyższym wykresie, dla stanowiska specjalistycznego różnica nie jest zbyt duża. Ciekawie jednak sytuacja wygląda w przypadku części pracowników blue collar, gdzie można zaobserwować większe rozbieżności w wysokości wynagrodzeń. Tutaj bowiem zarobki w sektorze energetycznym mogą znacznie bardziej przewyższać te bez podziału na branżę. Jeśli więc będziemy naszym pracownikom oferować płace oparte na danych ogólnych, możemy ich stracić. Konsekwencje, które poniesiemy, mogą być znaczne. Duża rotacja wpływa bowiem na obniżenie motywacji reszty załogi i sprzyja kolejnym odejściom. Dodatkowo stanowi dla nas ogromny koszt – musimy zrekrutować zastępstwo, a także zaliczamy straty związane z nieobsadzeniem wakatów i mniejszą wydajnością zespołu.

Warto zatem, poza porównaniem do stawek ogólnokrajowych, sprawdzać wysokość wynagrodzeń w swojej branży.