Trójmiasto to znany ośrodek miejski – stanowi ono połączenie Gdańska, Gdyni i Sopotu. Jego obszar zamieszkuje około milion osób. Aby region ten mógł się dobrze rozwijać, utworzony został na jego terenie Obszar Metropolitarny. Dużą część PKB stanowi przemysł, a także sektor usług oraz nowoczesnych technologii. Wiele osób przyciąganych przez atrakcyjne położenie nad morzem, jak również dobrą sytuację ekonomiczną tego regionu, decyduje się tutaj zamieszkać. Jak jednak wygląda sytuacja w Trójmieście w porównaniu do całego województwa?

Trójmiasto a województwo pomorskie

Trójmiasto leży w województwie pomorskim. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku stopa bezrobocia na pomorzu wynosi 5,9% (dane na grudzień 2020). Tymczasem w Trójmieście było to 3,1%. Samorząd tego obszaru informuje, że wprawdzie gospodarka Pomorza zajmuje 7 miejsce w kraju pod względem PKB i 5 pod względem PKP per capita, to jednak jego niemal połowa wytwarzana jest w Trójmieście.

Kwestię tych rozbieżności zauważyli również nasi Klienci. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Martę Grzebieluch, która pełni funkcję Starszego Konsultanta oraz opiekuna firm z tego województwa: „Podczas wielu rozmów z Klientami z Pomorza, często słyszałam o dużych różnicach w wynagrodzeniach pomiędzy Trójmiastem a resztą województwa. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Raport Płacowy dla Trójmiasta i okolic, który oddaję specyfikę wynagrodzeń w tej części regionu. Benchmark jest często wykorzystywany podczas porównań z konkurencyjnymi firmami pod kątem wynagrodzeń dla pracowników fizycznych, dla których lokalizacja jest często najważniejszym kryterium przy wyborze pracodawcy”.

Różnice wynagrodzeń pomiędzy Trójmiastem a całym województwem

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, stworzyliśmy Raport Płacowy dla tego regionu, który zawiera dane dla 63 stanowisk. W badaniu wzięły udział 22 firmy. Miasta wchodzące do zestawienia to: Gdańsk, Gdynia, Kowale, Banino, Rusocin, Chwaszczyno. Pojawia się jednak pytanie – czy rzeczywiście płace w Trójmieście są różne od tych w województwie?

Dla przykładu porównaliśmy dwa stanowiska – po jednym z obszaru white oraz blue collar. Jak możemy zauważyć, różnica płacy całkowitej w przypadku operatora wózka widłowego jest minimalna. Wynosi ona jedynie 169 PLN na korzyść Trójmiasta i okolic. Ciekawie jednak zaczyna się robić, kiedy spojrzymy na specjalistę ds. administracyjnych. W tym przypadku osoba na takim stanowisku pracująca w Trójmieście zarobi średnio o 1 243 PLN brutto więcej niż pracownik w innej części województwa. Tak duże różnice wynikają z faktu koncentracji biznesu w Trójmieście. Jest to jeden z większych ośrodków w Polsce skupiający na swoim obszarze duże korporacje – również te z sektora SSC/BPO oraz IT. Jako więc że konkurencja o pracownika jest duża, również i zarobki muszą być większe. W pozostałej części Pomorza nie występuje tak wiele firm, które skupiają się na zatrudnianiu white collar. Najczęściej należą one również do mikro lub małych przedsiębiorstw, gdzie zarobki są niższe niż w dużych organizacjach.

Raporty Płacowe przydatne w czasie pandemii

Raport Płacowy dla Trójmiasta i okolic zdecydowanie powinien stanowić pozycję obowiązkową dla firm z tego obszaru. Pozwoli on na zapoznanie się ze stawkami obowiązującymi na rynku, co z kolei umożliwi ustalenie odpowiedniej polityki płacowej. Takie działanie jest konieczne szczególnie teraz – w czasie pandemii oraz kryzysu, kiedy to musimy być pewni, że robimy wszystko co w naszej mocy, by pracownicy byli zadowoleni a nasz budżet spinał się w założonych ramach.