Województwo mazowieckie stanowi centrum gospodarcze kraju – zawdzięcza to głównie Warszawie, do której to ciągle napływają nowe inwestycje oraz ludność z innych miast. To właśnie to miasto jest motorem napędowym regionu, który w wielu rankingach biznesowych zajmuje pierwszą pozycję. Dobra sytuacja ekonomiczna w stolicy nie oznacza jednak, że jest to codzienność również w innych obszarach województwa.

Specyfika Mazowsza

Mazowsze to największe województwo w Polsce – liczy sobie ponad 35 tys. km2. Na jego terenie znajdziemy zarówno największy ośrodek miejski w kraju, jak i liczne miasteczka i wsie. Region ten cechuje się więc dużym zróżnicowaniem. Te rozbieżności doskonale obrazują wskaźniki, takie jak rozkład stopy bezrobocia w poszczególnych częściach województwa. W październiku 2019 w Warszawie wynosiło ono zaledwie 1,3%, by w północnej części Mazowsza osiągnęło poziom powyżej 5%. Taka sytuacja naturalnie przekłada się na niejednorodny poziom wynagrodzeń.

Najlepszym sposobem by zobaczyć, jak przedstawiają się zarobki, jest skorzystanie z raportów płacowych. Nasze analizy odzwierciedlają rzeczywistość, dzięki pozyskaniu danych bezpośrednio z działów personalnych firm uczestniczących w badaniu. Raport Ogólnopolski dostarcza więc informacji, na temat średnich płac na terenie całego kraju. W związku z tym może nie oddawać, jak rzeczywiście wygląda sytuacja w poszczególnych miejscowościach. Wychodząc więc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, przygotowaliśmy oddzielne zestawienie dla Północno-Wschodniego Mazowsza. W badaniu wzięło udział 18 firm, które dostarczyły informacji o ponad 80 unikatowych stanowiskach. Miejscowości, które wchodzą w skład raportu to: Węgrów, Siedlce, Chorzele, Płock, Ostrów Mazowiecka, Wielbark, Zambrów, Sulejówek, Mława, Sońsk, Ciechanów, Ostrołęka, Dobre.

Różnice wynagrodzeń

Jeśli zastawiasz się, czy warto tak rozgraniczać wyniki w Raportach Płacowych, to odpowiedź sama nasunie się, kiedy spojrzysz na poniższy wykres. Porównuje on wynagrodzenia na terenie całego województwa oraz w jego północno-wschodniej części. Aby wyniki były reprezentacyjne, przedstawiamy dwa typy stanowisk – po jednym z obszaru white i blue collar.