Dostępna już jest kolejna edycja naszych Raportów Płacowych – to już trzecie wydanie w tym roku. Jest jednak ono inne od wszystkich –  przez pandemię bowiem sytuacja na świecie również uległa dużej zmianie. W tak trudnym momencie, w jakim jesteśmy obecnie, tym bardziej wartościowymi dla nas informacjami są dane o średnich poziomach zarobków oferowanych na rynku. Dzięki temu my jako pracodawcy zyskujemy informacje, jakie kwoty będą atrakcyjne dla naszych obecnych oraz przyszłych pracowników, gwarantując nam przy tym, że wydatki te nie będą znacząco obciążać budżetu organizacji.

Lipcowa edycja Raportów Płacowych

Nasze Raporty zawierają dane nie starsze niż na dzień 30.04.2020 – uwzględniają więc dużą falę podwyżek styczniowych i kwietniowych (które są najpopularniejszymi miesiącami na podnoszenie płac). W tej edycji wzięło udział 728 przedsiębiorstw, z których najmocniejszą reprezentację stanowi sektor produkcji. Ponadto, aż 100 Uczestników podchodziło z branży motoryzacyjnej, a 95 z FMCG. Również logistyka licznie stawiła się do udziału w badaniu – przebadaliśmy aż 77 firm. Goni ich sektor SSC/BPO/IT z 57 Uczestnikami.

Oczywiście branże to nie wszystko – zarobki różnią się również znacząco w zależności od regionu, w którym działa organizacja. Z tego powodu nasze Raporty dzielimy również na lokalizacje. Największą reprezentację ma Śląsk (140 firm). Tuż za nim jest Mazowsze (122 Uczestników) oraz Dolny Śląsk ze 107 firmami, które podzieliły się z nami swoimi danymi. Mocne są również Małopolska (94 organizacje), województwo łódzkie (60 przedsiębiorstw) oraz Wielkopolska (41 uczestników).

Nie zapominamy również o mikroregionach, które rządzą się swoją własną specyfiką – z tego powodu zasługują na osobne rozróżnienie. Na Śląsku możemy wyróżnić kilka mikroregionów – Tychy i okolice (18 firm), Dąbrowa Górnicza i okolice (27 firm), Gliwice i okolice (32 firmy), Bielsko Biała i okolice (23 firmy). Z innych regionów Polski wyróżniliśmy: Grodzisk Mazowiecki i okolice, który jest mikroregionem z największą liczbą Uczestników w tej edycji – aż 56 firm, Tomaszów Mazowiecki i okolice (19 firm), Legnica i okolice (23 firmy), Wałbrzych i okolice (26 firmy) oraz Łódź i okolice (31 firmy).

Dzięki tak dużemu rozróżnieniu na sektory, a także lokalizacje, nasi Klienci otrzymują nie tylko najświeższe dane z rynku, lecz również mogą zapoznać się z informacjami w 100% trafiającymi w ich potrzeby.

Dodatkowy suplement do Raportów Płacowych

W tej edycji naszych Raportów Płacowych, poza standardowymi elementami, czyli wynagrodzeniami na stanowiskach, analizą podwyżek oraz wiadomościami o benefitach pozapłacowych, zawarliśmy również dodatkowy suplement. Zawiera on informacje, jaki procent firm podjął, a także planuje podjąć działania w odpowiedzi na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Akcje takie obejmują, między innymi, redukcję zatrudnienia, obniżenie wymiaru czasu pracy, obniżenie wynagrodzenia, zmiany w dodatkach płacowych i benefitach pozapłacowych (dane ogólnopolskie oraz dla poszczególnych sektorów, branż i regionów). Te informacje umożliwią nam zorientowanie się, jak po pierwszej fali pandemii wygląda rynek pracy, a także jaka jest kondycja innych przedsiębiorstw. Pozwoli nam to również na zainspirowanie się działaniami, które mogą nam pomóc, jeśli nasza firma odczuwa skutki Covid-19.

Kolejna aktualizacja danych rynkowych przewidziana jest na październik (dane w tej edycji nie będą starsze niż na dzień 31 lipca 2020). Warto pamiętać, że informacje płacowe zbieramy od naszych Uczestników cały rok – aktualizujemy je po większych zmianach w ich firmach (najczęściej po podwyżkach, a więc raz albo dwa razy w roku).

Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w badaniu – skontaktuj się z nami!