W wydawanych przez nas Raportach Płacowych zbieramy, analizujemy i przedstawiamy dane na temat wynagrodzeń oraz najważniejszych wskaźników HR-owych. Raport Ogólnopolski daje dobry obraz na sytuację panującą w kraju, jednak nie ukazuje specyfiki w poszczególnych regionach. Jeśli więc zależy nam na jak najbardziej szczegółowych informacjach, warto sięgnąć po Raporty Regionalne. W październikowej edycji naszego badania wydaliśmy między innymi Dolnośląski Raport Płacowy, który zawierał dane pochodzące ze 115 firm (wśród nich: BASF Polska, Colgate Palmolive Manufacturing Poland, Electrolux Poland, Sanden Manufacturing Poland, Toyota Motor Manufacturing Poland). Analizując informację na temat tego województwa, mogliśmy bliżej przyjrzeć się mu i sytuacji w nim panującej. Tym razem szczególnie zainteresowały nas wyniki dotyczące pracowników white collar.

Sytuacja white collar w województwie dolnośląskim

Na wstępie trzeba powiedzieć, że Dolny Śląsk to zróżnicowany pod względem zarobków oraz zatrudnienia region. Główne ośrodki gospodarcze to Wrocław, Legnica oraz Wałbrzych wraz z obszarami przylegającym do tych trzech miast. Na terenie stolicy województwa swoją siedzibę ma wiele międzynarodowych korporacji, których główną osią działalności jest praca umysłowa. Legnica i Wałbrzych to natomiast ośrodki skupiające głównie firmy produkcyjne, które poza niebieskimi kołnierzykami do pracy potrzebują również ich białych odpowiedników. Inne obszary regionu to tereny, na których występują organizacje mające niskie zapotrzebowanie na taki typ kadr.

Postanowiliśmy przyjrzeć się, jak wyglądają zarobki white collar w trzech wymienionych powyżej miastach porównaniu do całego Dolnego Śląska.

Źródło: manaHR, edycja Październik 2019

Nie jest dla nas zaskoczeniem, że Wrocław znajduje się ponad średnią. Ciekawostką może być jednak fakt, że Legnica i przylegające do niej regiony zanotowały taki sam wynik jak stolica województwa. Tymczasem Wałbrzych notuje wynik poniżej średniej, co może wskazywać na mniejszą liczbę organizacji zatrudniających taki typ pracowników w tym regionie.

Spotkanie HR-owców w siedzibie Colgate

Lubimy szukać rozwiązań i odpowiedzi na trapiące nas pytania bezpośrednio od ludzi, którzy działają na lokalnym rynku. W połowie grudnia zorganizowaliśmy spotkanie z HR-owcami z regionu Dolnego Śląska, na którym mogliśmy porozmawiać o kondycji tego regionu, wynagrodzeniach i wskaźnikach HR również w obszarze white collar. Zorganizowane przez nas wydarzenie odbyło się w siedzibie firmy Colgate – Palmolive Manufacturing Poland w Świdnicy. Dzięki temu mogliśmy poznać tę firmę i zwiedzić ich zakład.

24 uczestników spotkania dyskutowało na ciekawe tematy z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi. Katarzyna Piechowicz-Paulinek z firmy Colgate opowiedziała o historii i działalności przedsiębiorstwa. Poruszyła również temat aktualnych wyzwań HR, które widzi z perspektywy ich zakładu pracy. Następnie my wkroczyliśmy do akcji – przedstawiliśmy dane o aktualnych trendach rynkowych, czym zapoczątkowaliśmy dalszą dyskusję o problemach i szansach, które stoją przed lokalnymi HR-owcami.

Każdy region jest inny

Spotkania ze specjalistami zarządzania zasobami ludzkimi w wielu regionach Polski utwierdzają nas w przekonaniu, że każdy obszar kraju jest inny i ma inne cechy charakterystyczne, a także wyzwania, który  trzeba sprostać. W związku z tym korzystanie z Raportów Regionalnych jest jak najbardziej odpowiednim podejściem, które pozwoli głębiej wniknąć w specyfikę regionu, a nam jako pracodawcy, być o krok przed konkurencją.