Strefa wiedzy

29.05.2018, wtorek

Zarobki brygadzisty w zależności od branży

Autor: Raport Płacowy

Brygadzista to stanowisko charakterystyczne przede wszystkim dla firm produkcyjnych. Zdecydowana większość czasu pracy polega na wykonywaniu określonych czynności fizycznych. Oprócz tego do brygadzisty jest na stałe przypisany zespół robotników, którzy wykonują razem z nim zadania w ramach podległej brygady. Z zasady wynagrodzenie brygadzisty powinno być wyższe od płacy na innych stanowiskach fizycznych z tego samego obszaru - mówimy tutaj chociażby o dodatku funkcyjnym (zwanym najczęściej brygadzistowskim :) ). Na jakie zarobki może liczyć brygadzista w konkretnych branżach? Czy różnice są duże? Sprawdźmy na najnowszej infografice!

Czytaj więcej
28.05.2018, poniedziałek

Pracownik produkcji, czyli...

Autor: Raport Płacowy

Na rynku pracy dużo mówi się dziś o niedoborze chętnych na wolne stanowiska. Inni zauważają z kolei, że polskich firmach wcale nie ma takiej tendencji, a konkurencja o wakaty utrzymuje się na normalnym poziomie. Kto ma rację? Otóż… obie strony. Wszystko zależy bowiem od tego, o jakiej branży akurat jest mowa. Jeśli chodzi bowiem o sektor produkcyjny, pracodawcy rzeczywiście borykają się z rozwiniętym zjawiskiem rynku pracownika.

Czytaj więcej
7.05.2018, poniedziałek

Jak rosną wynagrodzenia?

Autor: Raport Płacowy

Ostanie kilka lat to zdecydowanie czas pracownika. Duże zapotrzebowanie na specjalistów i pracowników fizycznych znajduje odzwierciedlenie m.in. w wysokości przyznawanych im podwyżek. O ile w tym roku wzrosną wynagrodzenia? W oczekiwaniu na najświeższą analizę podwyżek (będzie dostępna już w maju!), podsumowanie z ostatnich kilku lat i plany na ten rok (dane zebrane w drugiej połowie 2017). 

Czytaj więcej
28.02.2018, środa

Jak rośnie minimum? Płaca minimalna w Polsce

Autor: Raport Płacowy

Jak co roku, również teraz, na początku stycznia, pracownikom podniesiono płacę minimalną. Te systematyczne podwyżki, chociaż nieznaczne, pomagają wyjść na prostą Polakom zarabiającym najmniej. Ile w tym roku wynosi płaca minimalna i jak na przestrzeni lat rosła jej wartość?

Czytaj więcej
14.02.2018, środa

Dodatek frekwencyjny, czyli nagroda za obecność

Autor: Raport Płacowy

Jak to jest z tą absencją pracowników - kiedy jest na normalnym poziomie, a kiedy zaczyna już stanowić zagrożenie? Problem w tym, że właściwie nie da się tego jednoznacznie określić. Pozostaje więc jedno: motywować pracowników do jak najczęstszego przychodzenia do pracy. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi oczywiście nic innego, jak dodatek frekwencyjny.

Czytaj więcej
6.02.2018, wtorek

Mediana wynagrodzenia, czyli jak odnaleźć się w statystyce

Autor: Raport Płacowy

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia Polaków najczęściej podawana jest w formie średniej - o czym wspominaliśmy w notce “Średnie wynagrodzenie, czyli jak nie dać się zwieść statystyce”. Bardziej “rzetelną” miarą, która pokazuje rzeczywiste wartości płac w naszym kraju - czyli takie, do których z powodzeniem sami możemy się odnieść, jest jednak mediana. Czym różni się ona od popularnej średniej i jak za jej pomocą badane są wynagrodzenia?

Czytaj więcej
Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij