Strefa wiedzy

28.02.2018, środa

Jak rośnie minimum? Płaca minimalna w Polsce

Autor: Raport Płacowy

Jak co roku, również teraz, na początku stycznia, pracownikom podniesiono płacę minimalną. Te systematyczne podwyżki, chociaż nieznaczne, pomagają wyjść na prostą Polakom zarabiającym najmniej. Ile w tym roku wynosi płaca minimalna i jak na przestrzeni lat rosła jej wartość?

Czytaj więcej
14.02.2018, środa

Dodatek frekwencyjny, czyli nagroda za obecność

Autor: Raport Płacowy

Jak to jest z tą absencją pracowników - kiedy jest na normalnym poziomie, a kiedy zaczyna już stanowić zagrożenie? Problem w tym, że właściwie nie da się tego jednoznacznie określić. Pozostaje więc jedno: motywować pracowników do jak najczęstszego przychodzenia do pracy. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi oczywiście nic innego, jak dodatek frekwencyjny.

Czytaj więcej
6.02.2018, wtorek

Mediana wynagrodzenia, czyli jak odnaleźć się w statystyce

Autor: Raport Płacowy

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia Polaków najczęściej podawana jest w formie średniej - o czym wspominaliśmy w notce “Średnie wynagrodzenie, czyli jak nie dać się zwieść statystyce”. Bardziej “rzetelną” miarą, która pokazuje rzeczywiste wartości płac w naszym kraju - czyli takie, do których z powodzeniem sami możemy się odnieść, jest jednak mediana. Czym różni się ona od popularnej średniej i jak za jej pomocą badane są wynagrodzenia?

Czytaj więcej
29.01.2018, poniedziałek

Badanie fluktuacji i absencji

Autor: Raport Płacowy

W 2017 roku przeprowadziliśmy pilotażowe badanie fluktuacji i absencji na Dolnym Śląsku. Projekt powstał z inicjatywy HR Managerów i zawierał analizę tych dwóch kluczowych wskaźników HR w wielu ciekawych ujęciach. Pilotaż przeprowadzony łącznie z 51 firmami okazał się być sukcesem! Dlatego zdecydowaliśmy, że w 2018 roku rozszerzymy to badanie na całą Polskę!

Czytaj więcej
25.01.2018, czwartek

Dodatek językowy, czyli dlaczego warto być poliglotą?

Autor: Raport Płacowy

Jaka umiejętność najbardziej liczy się na dzisiejszym rynku pracy? Wszystko zależy oczywiście od branży, ale patrząc na gwałtowny rozwój międzynarodowych usług wspólnych, trzeba przyznać, że “kto zna języki obce, ten ma władzę”. Pracodawcy z sektora SSC/BPO nagradzają pracowników, którzy posługują się językami obcymi, przyznając im dodatek językowy. Jakie języki są najczęściej premiowane i na jakie kwoty mogą liczyć pracownicy?

Czytaj więcej
19.01.2018, piątek

Dodatek funkcyjny - na czym polega?

Autor: Raport Płacowy

Jednym z najpopularniejszych świadczeń płacowych dla pracowników w polskich firmach jest dodatek funkcyjny. Według prawa pracy przysługuje on podwładnym w tych firmach, w których spełnione są odpowiednie ku temu przesłanki (obowiązkowo jedynie w sferze budżetowej). Na czym dokładnie polega ten rodzaj dodatku płacowego?

Czytaj więcej
Ta strona używa cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij