Luka Płacowa

Funkcjonalność Luka Płacowa

POWSTAŁA W ODPOWIEDZI NA DYREKTYWĘ UNIJNĄ 2023/970 O WZMOCNIENIU STOSOWANIA ZASADY RÓWNOŚCI WYNAGRODZEŃ DLA MĘŻCZYZN I KOBIET

Co oznacza dyrektywa dla firm?

Zdefiniowanie grup pracowników wykonujących taką samą pracę lub pracę tej samej wartości

Zdiagnozowanie potencjalnych nierówności płacowych

Przygotowanie wskaźników pod kątem raportowania

Przygotowanie wskaźników pod kątem udzielania pracownikowi informacji

Uporządkowanie wynagrodzeń

Jednym z kluczowych celów dyrektywy jest likwidacja luki płacowej pomiędzy kobietami i mężczyznami, zwiększenie jawności wynagrodzeń oraz umożliwienie pracownikom łatwiejszego porównania swojego wynagrodzenia z innymi osobami o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu.

Jak możemy Ci pomóc?

Transparentne podejście do wynagrodzeń dziś pozwala na uzyskanie przewagi konkurencyjnej w walce o najlepszych pracowników, natomiast po wejściu w życie polskich przepisów będących odpowiedzią na dyrektywę unijną o jawności wynagrodzeń będzie już koniecznością.

Pracodawcy będą zobowiązani do stworzenia przejrzystych zasad wynagradzania, opartych na neutralnych płciowo kryteriach. Obowiązkowe będzie podawanie informacji o wynagrodzeniu kandydatom będącym w procesie rekrutacji. Firmy zobligowane będą też do raportowania poziomu luki płacowej. Oznacza to dla nich konieczność jej obliczania, przekazywania wskaźników do odpowiednich organów, a także udzielenia informacji o wynagrodzeniach pracownikom, którzy zgodnie z prawem będą mogli o takie dane się do nich zwrócić. Pracodawcy będą też musieli uzasadnić rozbieżności w płacy wykraczające poza przedział od -5% do 5% czyli znacznie węższy od dobrych praktyk rynkowych i realnych widełek w wielu organizacjach.

Głęboko wierzymy w cel dyrektywy. Jednocześnie mamy świadomość, że dla wielu organizacji oznacza to ogrom pracy do wykonania w bardzo krótkim czasie. Dlatego chcielibyśmy ich tym procesie wesprzeć, oferując dostęp do przystępnych narzędzi, które pozwolą im dostosować się do zmian w prawie związanych z dyrektywą:

Prosty i intuicyjny moduł do wartościowania stanowisk

Automatycznie generujące się widełki wynagrodzeń

Narzędzie do analizowania i raportowania luki płacowej w organizacji

Co umożliwia narzędzie Luka Płacowa?

Efektywne diagnozowanie luki płacowej

Umożliwia dokładne zdiagnozowanie luki płacowej między kobietami a mężczyznami w organizacji, dając możliwość zejścia do danych na poziomie poszczególnych stanowisk, a nawet pracowników, dzięki czemu pozwala na wychwycenie potencjalnych nierówności płacowych

Ułatwienie raportowania

Oblicza wskaźniki wymagane przez dyrektywę, takie jak średnia różnica wynagrodzeń, odsetek pracowników otrzymujących dodatki i zmienne składniki płacowe oraz rozkład płci w kwartylach wynagrodzeń.

Identyfikację pracowników z potencjalnymi różnicami

Wskazuje pracowników zarabiających mniej niż średnia u płci przeciwnej na tym samym stanowisku, ułatwiając przygotowanie wyjaśnień zgodnie z wymogami dyrektywy dotyczącymi prawa do informacji.

Bieżące monitorowanie luki

Dane automatycznie przeliczają się za każdym razem, kiedy zaktualizujesz dane płacowe lub wartościowanie stanowisk, dzięki czemu masz zawsze dostęp do analizy rzeczywistego poziomu luki w Twojej organizacji.

Dodatkowo w ramach narzędzia zyskujesz:

Obiektywne wartościowanie stanowisk

Wewnętrzna wycena stanowisk względem siebie na podstawie obiektywnych i neutralnych płciowo kryteriów (metoda analityczno-punktowa manaHR) w cenie narzędzia.

Wsparcie analityczne

Użytkownicy mają zapewnione pełne wsparcie analityczne, w tym szkolenia online i omówienie zwartościowanych stanowisk. Nasi analitycy są dostępni, aby odpowiadać na pytania i rozwiewać wątpliwości.

Jak wygląda funkcjonalność Luka Płacowa?

Widok został podzielony na dwie części. Pierwszą z nich stanowi podsumowanie. Znajdziemy w nim najbardziej ogólne wskaźniki. Zgodnie z założeniami dyrektywy, luka płacowa w naszej organizacji może wynosić maksymalnie 5%. Główny wskaźnik, liczony jako średnia ważona ze wskaźników dla stanowisk na poziomach po wartościowaniu, mówi nam o tym czy ogólna luka płacowa w firmie mieści się w normie określonej przez dyrektywę. Wspomniane wskaźniki dla poszczególnych stanowisk zgodnie z dyrektywą liczone są wg wzoru:
x = (m-k)/m * 100%
m – średnie wynagrodzenie mężczyzn
k – średnie wynagrodzenie kobiet

Kolejnym elementem podsumowania jest zestawienie średnich różnic w wynagrodzeniu w podziale na kategorie pracowników. Znajdują się tam wskaźniki dla poszczególnych grup pracowników, zagregowane na podstawie tego jak zostały zwartościowane. Dzięki nim możemy zobaczyć, w której grupie pracowników mamy rozbieżności w zakresie wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami. Wskaźniki liczone są analogicznie do głównego.

Przedstawiona powyżej informacja pozwala zdiagnozować, czy we wszystkich przedziałach wynagrodzeń pracownicy poszczególnych płci rozkładają się podobnie i zidentyfikować sytuacje, w której mielibyśmy np. przewagę jednej płci wyłącznie w grupie pracowników zarabiających najmniej lub najwięcej.

 

Drugą cześć stanowi analiza szczegółowa, która umożliwia przyjrzenie się luce płacowej na poszczególnych stanowiskach po wartościowaniu. Znajdziemy tam też dodatkowe informacje pozwalające na głębszą diagnostykę, m.in. liczebności pracowników poszczególnych płci i ich średnie wynagrodzenie. Opcja zawężenia widoku wyłącznie do stanowisk, na których wskaźnik wykracza poza normę ułatwia skupienie się jedynie na potencjalnie problematycznych miejscach w organizacji.

Ostatnim krokiem w analizowaniu zdiagnozowanej luki płacowej jest zejście do konkretnych pracowników i ich stawek. Umożliwia to wyświetlenie szczegółów dotyczących konkretnego stanowiska po wartościowaniu na poziomie. Znajdziemy tam informację o wynagrodzeniu poszczególnych pracowników, ich płci oraz wskaźnik umożliwiający szybką kontrolę tego, jak ich stawki wypadają w zestawieniu ze średnią dla pracowników płci przeciwnej zwartościowanych w ten sam sposób, a zatem wykonujących pracę o tej samej wartości.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasz webinar!

Cennik

Umów się na spotkanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Sprawdzić czy powyższe rozwiązanie jest dla Ciebie i czy może Ci pomóc?

Umów się na spotkanie z naszym Specjalistą ds. rozwoju biznesu!

DANE ADRESOWE
manaHR
ul. Zwierzyniecka 30

31-105 Kraków
DANE REJESTROWE
KRS 0001124302
NIP 6762541861
REGON 369003047
VAT EU PL6762541861
SZYBKI KONTAKT
+48 885 300 029
[email protected]
BĄDŹ NA BIEŻĄCO