Programy kadrowo-płacowe to specjalistyczne narzędzia wykorzystywane do zarządzania procesami związanymi ze sprawami kadrowymi oraz wynagrodzeniami pracowników. Umożliwiają one automatyzację i usprawnienie zadań takich jak obliczanie płac, naliczanie podatków, zarządzanie czasem pracy, ewidencją urlopów oraz generowaniem raportów.
Konieczne narzędzie w firmach
Kto kiedyś zetknął się z tematem kadr i płac wie, że jest to bardzo skomplikowany obszar. W związku z tym obsługiwanie go bez odpowiedniego programu jest wręcz karkołomnym zadaniem. Z tego też powodu wiele firm korzysta z narzędzi wspomagających ten proces. Pozwalają one na zautomatyzowanie działań, co redukuje czas i błędy związane z ręcznym przetwarzaniem danych. Dodatkowo programy te są często aktualizowane, tak by mogły działać zgodnie z obowiązującym prawem. To oczywiście również minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów – tym razem tych prawnych. Warto też wspomnieć, że narzędzia te umożliwiają też tworzenie raportów i analiz. A to wspiera proces podejmowania decyzji opartych na danych.
Jakich programów używają nasi Klienci?
Na co dzień mocno działamy z naszymi Klientami, tak by zapewnić im dostęp do najświeższych informacji związanych z płacami obowiązującymi na rynku. W związku z tym byliśmy ciekawi, z jakich korzystają oni programów do obsługi kadr i płac.
Badanie przeprowadziliśmy na 129 firmach. Aż 22% z nich wskazało, że używa SAPa. Warto podkreślić, że jest to oprogramowanie, po które najczęściej sięgają duże organizacje (tj. zatrudniające powyżej 500 osób). Trzeba tutaj wspomnieć, że SAP to globalna firma i jedno z najpopularniejszych na świecie oprogramowań ERP. Umożliwia ono zarządzanie różnymi aspektami działalności przedsiębiorstwa, takimi jak finanse, logistyka, produkcja lub omawiane dziś kadry i płace.
Enova to program, z którego korzysta 17% uczestników tegoż badania. Jest to polski system ERP, który integruje zarządzanie kadrami, płacami, księgowością i innymi obszarami działalności firmy. 10% korzysta z Comarch ERP Optima, który również jest polskiej produkcji. Oferuje on moduły takie jak księgowość, kadry i płace, magazynowanie, sprzedaż oraz CRM. Tuż za podium znalazło się miejsce dla TETA HR (9%). Jest to narzędzie będące częścią większego systemu ERP TETA. Umożliwia zarządzanie rekrutacją, szkoleniami, ewidencją czasu pracy oraz naliczaniem wynagrodzeń. Jest używane głównie przez średnie i duże firmy.
To właśnie z tych czterech narzędzi kadrowo – płacowych korzysta ponad połowa przebadanych przez nas firm! W przypadku pozostałych odpowiedzi mamy do czynienia z ogromnym zróżnicowaniem. Zostało bowiem wskazanych wiele innych programów, z których korzysta maksymalnie kilka organizacji. Jak więc widzimy na rynku dostępnych jest wiele programów tego typu, jednak jedynie kilka z nich zagarnęło dla siebie dużą część uwagi użytkowników.