Dolny Śląsk to kolejny region Polski, w którym intensywnie działamy. Jest to jedno z bogatszych województw kraju, wraz ze swoją stolicą – Wrocławiem. Na lokalnym rynku duży odsetek przedsiębiorstw stanowią wielkie korporacje z sektora bankowości, SSC/BPO, a także nowoczesnych technologii. Jest to jednak również obszar, gdzie znajdziemy dużo firm produkcyjnych oraz  logistycznych.

Raporty Płacowe dla Dolnego Śląska

Rynek dolnośląski jest zróżnicowany – w obrębie większych miast bezrobocie jest niskie, a płace wysokie. W innych obszarach regionu sytuacja jest jednak inna. Działalność w takim obszarze stawia przed przedsiębiorcami sporo wyzwań. Aby umożliwić dobre poradzenie sobie z nimi, cztery razy do roku przygotowujemy dla naszych Klientów Raporty Płacowe.

Dolnośląski Raport Płacowy jest największym raportem tego typu dla tego województwa! W edycji Lipiec 2020 w badaniu uczestniczyło 107 firm, z czego aż 77% stanowią firmy produkcyjne. Posiadając informacje zawarte w Raportach, organizacje mogą trafnie skonstruować politykę płac i benefitów, która pozwoli zachować wysoki poziom zadowolenia pracowników, przy równoczesnym mieszczeniu się w założonym budżecie oraz średnich widełkach na rynku.

W ramach naszego badania wynagrodzeń opracowujemy również Raporty Mikroregionalne, które wydajemy w następującym zestawieniu: Raport Płacowy dla Wrocławia i okolic (47 firm), dla Wałbrzycha  i okolic (26 firm) oraz dla Legnicy i okolic (23 firmy).

Po co jednak korzystać z Raportów Mikroregionalnych, kiedy posiadamy dane dla całego województwa? Jak już zostało wspomniane Dolny Śląsk to bogaty region – jest on jednak bardzo różnorodny. Wobec tego płace mogą różnić się znacząco.

Na powyższym przykładzie widzimy, jak duża dysproporcja płac istnieje w tym regionie. W okolicy Legnicy mediana miesięcznego wynagrodzenia całkowitego brutto wynosi 4026 PLN, podczas gdy we Wrocławiu i okolicach aż 4668 PLN brutto. Jest to różnica 642 PLN! Jeśli więc działamy mocno na rynku lokalnym, warto zerknąć do jednego z naszych Raportów mikroregionalnych, który dostarczy nam najbardziej trafnych informacji.

Sytuacja firm z dolnośląskiego w trakcie pandemii

W ostatnim czasie świat kręci się wokół tematu pandemii Covid-19. Nas w tym obszarze wyjątkowo zaciekawiło to, w jaki sposób organizacje zareagowały oraz radziły sobie w tej bardzo nietypowej sytuacji. W tej edycji naszych Raportów Płacowych wydaliśmy więc specjalny dodatek: „Strategie firm w dobie pandemii”. Dzięki temu, że swoje dane przekazało nam prawie 55 firm z Dolnego Śląska,  możliwe jest dowiedzenie się, jaki procent firm zdecydował się na: przestój ekonomiczny, redukcję zatrudnienia, zmniejszenie wynagrodzeń (lub ich zmodyfikowanie w inny sposób), zmianę wymiaru czasu pracy, zmiany w benefitach.

Webinar na temat tego regionu

Naszych Klientów z województwa dolnośląskiego wspieramy na różne sposoby – opowiada o tym Martyna Weryńska, która pełni rolę Konsultanta w naszej firmie oraz opiekuna tego regionu: „Rynek pracy jest bardzo dynamiczny. W ubiegłym roku obserwowaliśmy rynek pracownika, w tym natomiast przekonaliśmy się, jak wiele może się zmienić w czasie jednego kwartału. Aby mieć pewność, że nasze dane pokazują najbardziej aktualny stan wynagrodzeń na rynku oraz odzwierciedlają jego dynamikę, Raporty Płacowe publikujemy 4 razy w roku. Z uwagi na to, że zainteresowanie danymi wynagrodzeniowymi w regonie jest spore, postanowiliśmy zorganizować webinar dedykowany firmom z Dolnego Śląska”.

Wspomniane wydarzenie odbyło się 18.08 i prowadzone było przez Martynę Weryńską oraz Martynę Ratusznik. Podczas webinaru HR-owcy mogli się dowiedzieć jak najsprawniej porównywać swoje wynagrodzenia względem lokalnego rynku. Jeśli żałujesz, że Cię to ominęło, to nic straconego! Nagranie ze spotkania można zobaczyć tutaj: https://youtu.be/Z4K2IIx_Rvg