Badanie wynagrodzeń polega na zebraniu danych o wysokości płac w Twojej firmie i porównaniu ich do średnich płac obowiązujących na rynku. Może zadajesz sobie teraz pytanie – po co miałbym chcieć brać udział w takim badaniu? Czy jest mi coś takiego potrzebne?
Przede wszystkim dzięki porównaniu swoich danych z rynkiem możliwe jest określenie, na jakim poziomie znajdują się wynagrodzenia pracowników w Twojej firmie, co z kolei pozwala zidentyfikować pracowników niedopłaconych i nadpłaconych względem rynku. To stanowi doskonałą podstawę do stworzenia przemyślanej i skutecznej strategii wynagrodzeń.
Warto również wspomnieć, że uczestnicy naszego badania otrzymują Ogólnopolski Raport Płacowy całkowicie za darmo! Zestawienie takie zawiera dane dla ponad 400 stanowisk w trzech ujęciach: wynagrodzenie zasadnicze, płaca podstawowa i płaca całkowita. W raporcie zastosowano następujące miary statystyczne: mediana, średnia, kwartyl pierwszy, kwartyl trzeci, decyl pierwszy, decyl dziewiąty. Ponadto uczestnik badania może skorzystać z 50% zniżki na raporty dedykowane np. regionalne, branżowe.
Etapy uczestnictwa w badaniu
Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, cały proces przekazywania i obróbki danych obsługiwany jest przez naszą aplikację manaHR on-line. Całe badanie składa się natomiast z trzech etapów.
- Przekazanie danych płacowych
Przekazanie informacji o wynagrodzeniach w firmie polega na wgraniu do naszej aplikacji pliku z danymi. Może to być nawet surowy eksport z programu kadrowo-płacowego. Taka forma przekazywania danych jest w pełni bezpieczna ze względu na szyfrowanie komunikacji w trakcie przekazywania i zapisanie pliku w odseparowanej od innych danych lokalizacji na serwerze.
Jakie dane zbieramy?
- Nazwa stanowiska
- Dział / Pion w Państwa firmie
- Nr identyfikacyjny pracownika w Państwa firmie
- Kod pocztowy miejsca wykonywania pracy
- Płeć
- Obywatelstwo
- Data urodzenia pracownika
- Data zatrudnienia w firmie
- Data zatrudnienia na stanowisku
- Wymiar etatu
- Miesięczne wynagrodzenie zasadnicze z umowy o pracę
- Informacje dotyczące samochodów służbowych
- Składniki wynagrodzenia
Czym są wspomniane powyżej składniki wynagrodzeń? Jest to nic innego jak dodatki płacowe – stałe i zmienne. Zaliczają się do nich, np.:
- Dodatek funkcyjny (np. liderski, brygadzistowski, za członkostwo w zakładowej OSP)
- Dodatek stażowy
- Dodatek branżowy
- Dodatek za niepalenie w trakcie pracy
- Dodatek za pracę w niedziele i święta
- Dodatek za pracę w nocy
- Dodatek za pracę w systemie zmianowym
- Dodatek za dyspozycyjność/dyżury
- Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych
- Dodatek za umiejętności (znajomość języka, certyfikaty, uprawnienia)
- 13-tka
- Premia świąteczna
- Wartościowanie stanowisk
Po zebraniu danych rozpoczynamy proces wartościowania stanowisk, czyli dopasowania stanowisk występujących w firmie do stanowisk zawartych w raporcie. Aby przeprowadzić ten proces, konieczne jest odpowiedzenie na kilka pytań.
W pierwszym kroku stanowiska zostaną przypisane do konkretnej ścieżki (np. kierowników, specjalistów czy robotników). Wyróżniamy 8 ścieżek, a do każdej z nich przypisany jest zestaw pytań o kluczowe dla niej kryteria (inne zmienne różnicują robotników, inne specjalistów). Na podstawie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących każdej ze ścieżek ustalany jest poziom danego stanowiska, co pozwala na różnicowanie stanowisk ze względu na doświadczenie, zakres obowiązków czy też zakres odpowiedzialności. W naszej metodzie wyróżniamy, aż 17 poziomów w różnych zakresach, w zależności od danej ścieżki.
W ostatnim kroku należy określić obszar (np. Inżynieria), specjalizację (np. Inżynieria procesu produkcji) i wskazać stanowisko występujące w raporcie. Na podstawie udzielonych odpowiedzi ustalany jest poziom stanowiska (np. 4). Wynikiem tego procesu jest stanowisko zwartościowane na konkretnym poziomie – na przykład Starszy Spawacz w Twojej organizacji, w naszym raporcie będzie sklasyfikowany jako Spawacz na poziomie 4.
- Przypisanie dodatków płacowych
Ostatnim elementem potrzebnym do tego, aby dane zostały uwzględnione w badaniu, jest przypisanie dodatków pozapłacowych do stanowisk. Jest to szybki i intuicyjny proces. Podobnie jak wartościowanie odbywa się przede wszystkim podczas pierwszego uczestnictwa – dane będą aktualne do czasu, aż nic nie zmieni się w pakiecie benefitów.
Kiedy można wziąć udział w badaniu?
Dane do badania zbieramy przez cały rok – w dowolnym momencie można więc dołączyć do pomiaru. Co jednak ważne – jeśli chcemy skorzystać z wyników publikowanych w kwietniu – trzeba się pośpieszyć! Badanie wiosenne bowiem jest już na finiszu. Dane zbieramy od uczestników do końca marca 2019, natomiast gotowe Raporty pojawią się w połowie kwietnia.
Jeśli chcesz zgłosić swoją firmę do badania wynagrodzeń skontaktuj się z nami:
48 885 300 029