Ośrodki biznesu najczęściej kojarzą się nam z dużymi miastami. Duże koncerny na lokalizacje swoich oddziałów wybierają Warszawę, Poznań, Kraków, Wrocław, Śląsk lub Trójmiasto. Tymczasem możemy zauważyć coraz większe zainteresowanie również mniejszymi miejscowościami. Jedną z takich lokalizacji jest Tomaszów Mazowiecki.

Miasto to leży w województwie łódzkim i liczy sobie 63 tysiące mieszkańców. Leży ono w odległości 60 kilometrów od Łodzi i 120 kilometrów od Warszawy. W samym Tomaszowie Mazowieckim działa już sporo firm, które są liderami na rynku. Warto tutaj wspomnieć, m.in. o: Ceramika Paradyż, Frito Lay czy Megatech Industries. Poza tym w samym Tomaszowie, jak i okolicach (np. Piotrków Trybunalski) istnieje duże skupisko firm produkcyjnych.

Łódzka strefa ekonomiczna

Dlaczego coraz więcej firm interesuje się Tomaszowem Mazowieckim, jako potencjalną lokalizacją dla swoich biznesów? Jednym z powodów może być prężnie działająca w tym mieście Łódzka Strefa Ekonomiczna. Zajmuje ona obecnie powierzchnię 1775 ha i działa na terenie  trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Jej plusem jest świetna lokalizacja, atrakcyjne ulgi podatkowe, bogate tradycje przemysłowe oraz daleko idąca pomoc merytoryczna we wdrażaniu procesu inwestycyjnego. To wszystko sprawia, że Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest idealnym miejscem dla inwestorów zainteresowanych rozwijaniem swojej działalności.

Mówiąc o Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, nie sposób nie wspomnieć o wyróżnieniu, które tylko potwierdza, jak duże znaczenie ma to miejsce na mapie Polski. W minionym roku Grupa Financial Times fDi’s Global Free Zones of the Year Awards 2018 wyróżnia najbardziej aktywne Strefy z całego świata.  ŁSSE zajęła 4 miejsce! Była to jedyna polska Strefa w pierwszej dziesiątce zestawienia.

Spotkanie HR

W kwietniu zeszłego roku, razem z firmą Frito Lay (PepsiCo), zorganizowaliśmy w Tomaszowie Mazowieckim spotkanie HR-owe. Warto podkreślić, że było to debiutanckie spotkanie tego typu w regionie łódzkim. Udział wzięły w nim 23 osoby. Na spotkaniu udało się nam poznać historię firmy, zwiedzić zakład (i skosztować produktów!), przeprowadzić warsztaty z najlepszych praktyk w systemach wynagradzania oraz omówić stworzenie kolejnego lokalnego Raportu Płacowego, który powstał niedługo po tym wydarzeniu, bo już we wrześniu. Mając na uwadze wzrost znaczenia tego regionu, od przyszłego roku planujemy kolejne działania w tym obszarze geograficznym. Chcemy zorganizować co najmniej dwa spotkania regionalne na wzór tego, które już się odbyło.

Płace na terenie Tomaszowa Mazowieckiego

Jak kształtują się zarobki w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach? Postanowiliśmy sprawdzić ten temat. Aby uzyskać jak najszerszy obraz rynku, zebraliśmy dane dla stanowisk na różnym poziomie zarządzania.

Źródło: manaHR

Wynagrodzenia na najniższych zbadanych przez nas stanowiskach są wyższe niż płaca minimalna. Pracownik biurowy na terenie Tomaszowa Mazowieckiego zarabia kwotę oscylującą w okolicy średniego wynagrodzenia w Polsce. Według danych GUS, w grudniu 2018 było to 5275 PLN brutto. Osoby od stanowiska Lidera / Mistrza mogą liczyć na wynagrodzenie znacznie przekraczające tę kwotę.

Zarobki w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach kształtują się na stosunkowo wysokim poziomie. Wynikać to może z faktu, że coraz więcej firm rozważa ten region na inwestycje – w związku z tym rynek pracownika ma się tam dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że te wynagrodzenia są i tak niższe niż oferowane w dużych ośrodkach miejskich (Warszawa, Kraków, Wrocław, itd.). W związku z tym przedsiębiorcy decydujący się na ulokowanie swoich inwestycji w Tomaszowie Mazowieckim, mogą liczyć na obniżenie kosztów personalnych.

Dalszy rozwój Tomaszowa Mazowieckiego

Czemu Tomaszów Mazowiecki cieszy się takim zainteresowaniem? Na to pytanie odpowie nasz ekspert – Maciej Ważny: „Woj. łódzkie to bardzo uprzemysłowiony region, gdzie na przestrzeni ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy wiele inwestycji. Jest też świetnym miejscem dla firm logistycznych ze względu na swoje położenie. W regionie prężnie działa strefa ekonomiczna, a jedna z podstref znajduje się w Tomaszowie Mazowieckim”.

Tomaszów Mazowiecki to też miejsce, w którym i my aktywnie działamy. Jak mówi Maciej Ważny: „Udało nam się stworzyć w tym regionie Klub, w ramach którego będziemy organizować spotkania dla HR Managerów. Powstał również lokalny Raport Płacowy, dzięki któremu firmy mogą zobaczyć, jak wyglądają stawki w regionie”.

Tomaszów Mazowiecki i okolice dynamicznie się więc rozwijają – pojawia się coraz więcej firm, organizowane są ciekawe inicjatywy. Warto również pamiętać, że znajdziemy tutaj wykwalifikowaną kadrę, która jest podstawą działania organizacji. Zdecydowanie jest więc to region, którym warto się zainteresować.