Październik to nie tylko miesiąc czerwienienia się liści drzew i coraz to niższych temperatur. To również czas, kiedy wychodzi nasz kolejny Raport Płacowy. Publikujemy go 4 razy w roku, tak aby nasi Klienci zawsze mieli jak najświeższe informacje na temat aktualnej sytuacji dotyczącej wynagrodzeń i podwyżek. Z tego powodu Raportom Płacowym zawsze towarzyszy przygotowywana przez nas Analiza Podwyżek.

Najnowsza Analiza Podwyżek

Ta publikacja została stworzona na podstawie informacji pozyskanych od wszystkich Uczestników badania w edycji październikowej. Było ich aż 1332! Naszą Analizę opieramy na deklaracjach Uczestników badania. Zawiera ona wysokość średnich podwyżek systemowych realizowanych (czyli tych już zrealizowanych jak i planowanych) w danym roku. Przedstawiamy je w ujęciu ogólnym oraz z podziałem na: kapitał firmy, zatrudnienie, obrót, sektor, branżę, region i mikroregion z uwzględnieniem każdej ścieżki. Dzięki temu mamy wgląd w sytuację panującą w takiej grupie firm, która najbardziej odpowiada naszemu profilowi. Kolejną część zestawienia stanowią informacje, jaki procent przedsiębiorstw przyznaje podwyżki systemowo oraz indywidualnie, a także w jakim miesiącu się to dzieje.

Podwyżki w 2022 roku

Pewnie wielu z nas czuje na własnej skórze skutki obecnej sytuacji gospodarczej. Jej efektem są też zapewne rosnące oczekiwania pracowników odnośnie zwiększenia zarobków. Z drugiej jednak strony należy brać pod uwagę sytuację finansową firmy. Dzięki Analizie Podwyżek możemy sprawdzić, jakie plany podwyżkowe ma nasza konkurencja i na tej podstawie ustalić strategię. Jak więc przedstawia się sytuacja?

Według naszych najnowszych danych średnie podwyżki systemowe realizowane w 2022 roku wynoszą 6,9%. Jest to wzrost o 0,4 p.p. w stosunku do danych z Analizy lipcowej. Drugim czynnikiem ważnym w przypadku wzrostu płac (poza jego wysokością) jest naturalnie informacja, jak wiele firm będących Uczestnikami badania zdecydowało się na podwyżki systemowe. Również tutaj nasza Analiza może okazać się pomocna.

Jak widzimy powyżej, podwyżki systemowe zadeklarowało 64% Uczestników badania (jest to wzrost o 2 p.p. względem lipca). Indywidualnie przyznawane wzrosty wynagrodzeń pozostają jednak bez zmian – mówimy tutaj o poziomie 28%. Wynika z tego, że większość organizacji zdecydowała się na podniesienie płac. Co jednak ciekawe, mimo że zbliżamy się już do końca roku, część z badanych firm wciąż nie podjęła decyzji w tym temacie. 6% przedsiębiorstw nie wie, czy będą przyznawane podwyżki. Przyczyn tego upatrujemy w obecnej (dosyć nieprzewidywalnej) sytuacji rynkowej.

Powyższe dane obejmują trzy kwartały tego roku. Informacje dotyczące podwyżek za cały 2022 rok będziemy mogli przedstawić po wydaniu kolejnej edycji Raportów – w styczniu 2023 roku.