Jaki kraj, taki obyczaj. Jaki region, taka płaca. Jak sprawa się ma w branży HR? Przyjrzyjmy się 4 stanowiskom w 4 województwach. Opracowanie zostało przygotowane na podstawie badania Raport Płacowy Wiosna 2016.

Uwaga! Istotne wyjaśnienia pod zaprezentowaną infografiką.

Zaprezentowane na powyższej infografice kwoty to zaokrąglone średnie miesięcznej płacy całkowitej. Należy pamiętać o tym, że średnia nie jest typową wartością, ponieważ może być zaburzona przez wartości skrajne – te bardzo niskie i bardzo wysokie.

Małopolska i Mazowsze to regiony w których dynamicznie rozwija się rynek usług outsourcingu, czyli biznesowe centra usług wspólnych oraz nowoczesnych technologii IT*. Wynagrodzenia w takich firmach utrzymują się na podobnym, wysokim poziomie. To wyjaśnia wyraźnie wyższe płace w tych województwach.

 

Na Śląsku oraz Dolnym Śląsku również działają nowoczesne centra usług wspólnych, natomiast zdecydowanie najwięcej jest firm produkcyjnych. Sporo centrów to oddziały firm produkcyjnych, świadczących usługi dla “firmy matki”.

 

W przypadku stanowiska Specjalista ds. szkoleń i rozwoju w Małopolsce i Mazowszu, powinniśmy nadmienić o pakiecie benfitów, jakie pojawiają się na stanowisku. W głównej mierze są to szkolenia zewnętrzne, na które są wysyłani pracownicy. To właśnie dzięki szkoleniom, ci pracownicy mogą zapewnić innym odpowiedni rozwój w strukturach danej organizacji (głównie wcześniej wspomniane centra usług wspólnych). Na Śląsku i Dolnym Śląsku w przypadku firm produkcyjnych specjalista ds. szkoleń i rozwoju przyucza pracownika do konkretnej czynności, która nie wymaga udoskonaleń.

 

*często określane skrótem SSC/BPO/IT, głównie są to zagraniczne korporacje.