Nieważne w jakiej sytuacji i w jakiej dziedzinie życia – w grze zespołowej potrzebny jest lider, który poprowadzi drużynę. Dobrze obrazuje to przykład pracy projektowej w dziale IT. Idąc krok dalej, można stwierdzić, że tego typu praca zespołowa ma wiele wspólnych cech z klubem piłkarskim.

 

Lider, w swojej pracy spełnia funkcję nie tylko trenera, ale i kapitana drużyny. Jest to człowiek, który ma duże zaufanie kierownictwa i dużą swobodę w swojej pracy. Pracuje na co dzień ze swoim zespołem i jest jego integralną częścią, jednak spoczywa na nim dużo większa odpowiedzialność za wynik końcowy. Dopóki drużyna funkcjonuje dobrze – nie ma kłótni wewnątrz, są sukcesy na boisku i dobre decyzje personalne (typu trafione transfery), to wszystko jest w jak najlepszym porządku. Podobnie ma się rzecz z Liderem zespołu w dziale IT.

 

Osoba na tym stanowisku musi odpowiednio dobrać zespół ludzi do danego projektu tak jak trener dobiera skład drużyny na mecz. Bierze pod uwagę mocne i słabe strony danej osoby. Prosty przykład: jeśli potrzebny jest mu ktoś do stworzenia oprawy graficznej, to wybiera grafika, a nie programistę PHP. Co więcej, czuwa nad przebiegiem projektu i jeśli coś idzie źle, to reaguje – mówi jakie ma uwagi, co można by zmienić, żeby całość funkcjonowała lepiej (wypisz, wymaluj zmiany zawodników w trakcie meczu).

 

Zwykle skala działań tego typu projektów jest dużo mniejsza niż zasięg klubów piłkarskich i często ma charakter wdrożeniowy (w firmie lub u klienta). Jednak ciężko oprzeć się wrażeniu, że specyfika tej pracy wymaga kilku cech i umiejętności, które przydałyby się zarówno w dziale IT jak i w szatni profesjonalnej drużyny piłkarskiej. Umiejętność motywowania członków zespołu, dobrania odpowiednich ludzi do odpowiednich zadań, koordynacja wszystkich działań, podejmowanie decyzji w ramach danego zespołu oraz odpowiedzialność przed kierownictwem. Jeśli mamy w firmie osobę, która dysponuje takim zestawem umiejętności oraz poradzi sobie w specyfice pracy projektowej, to jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie stoi przed nami ktoś, kto może zrobić dużo dobrego dla naszej firmy tak jak Sir Alex Ferguson dla Manchesteru United.