Czy wiesz, ile kosztuje Cię odejście pracownika? Pierwsze co Ci do głowy przychodzi, to zapewne utracone dochody, jeśli nie uda Ci się znaleźć zastępstwa na tzw. zakładkę. Tymczasem trzeba również pamiętać o kosztach rekrutacji – i nie jest to jedynie cena ogłoszenia na portalu. Należy tutaj wliczyć np. czas pracy rekrutera, jak również innych osób zaangażowanych w rekrutację. Kolejny etap to wdrożenie nowej osoby – aby to zrobić, inni pracownicy muszą poświęcić jej czas, przez co są oderwani od swoich obowiązków. Zakłada się, że pełną efektywność nowozatrudniony osiągnie po 6 miesiącach – dopiero wówczas wiec zaczyna on przynosić zyski dla firmy.

A jak wygląda kwestia Twoich dochodów, kiedy pracownik nie przychodzi do pracy? Jego nieobecność może być usprawiedliwiona (np. choroba) lub też nie, jednak w obu tych przypadkach nie wykonuje on swoich obowiązków. Brak wykonywania obowiązków to mniejsze przychody dla Ciebie.

Z tych to właśnie powodów wskaźniki fluktuacji i absencji są tak ważne dla przedsiębiorstw. Organizacje chcą, by były one jak najniższe i stosują w tym celu różne metody. Najpierw muszą one jednak  wiedzieć, do czego się porównywać. Chcąc więc dostarczyć naszym Klientom danych na te interesujące ich tematy, opublikowaliśmy Analizę Fluktuacji i Absencji.

Poznaj wskaźniki fluktuacji i absencji

Nasze badanie fluktuacji i absencji zostało przeprowadzone w pierwszym kwartale 2020 roku. Wzięło w nim udział aż 150 Uczestników, z czego ponad 70% stanowią firmy produkcyjne, które zawsze są silną reprezentacją w naszych badaniach. Dane zostały zebrane za okres styczeń – grudzień 2019.

Po zebraniu informacji od Uczestników przystąpiliśmy do ich dogłębnej analizy. Wynikiem naszej pracy są informacje na temat wskaźnika fluktuacji dobrowolnej oraz zwolnień, a także wskaźnika absencji uwzględniającej zwolnienia ciążowe oraz niebiorące jej pod uwagę.

Analiza Fluktuacji i Absencji, którą przygotowaliśmy dla naszych Klientów, została posortowana według wskaźników, które pozwolą im na szybkie odnalezienie interesujących informacji. Możemy więc prześledzić wyniki analizy w firmach, u których przewaga lub całość kapitału jest z Polski, lub wybrać firmy z zagranicznym wkładem. Fluktuacja i absencja różnią się również w zależności od tego, jakie jest zatrudnienie w organizacji. Dlatego nasz Raport podzieliliśmy na firmy do 100 osób, od 100 do 500 osób i ponad 500 zatrudnionych. Kolejnym wskaźnikiem jest obrót – do 50 mln PLN, od 50 do 200 mln PLN i powyżej 200 mln PLN.

Nie zapominajmy, że oba omawiane zjawiska występują w różnym natężeniu w poszczególnych  sektorach i branżach. Klienci mają więc do wyboru sektory produkcji, handlu, usług, a także branże: elektrotechnika, FMCG, tworzywa sztuczne, przemysł ciężki i maszynowy, motoryzacja i lotnictwo oraz SSC/BPO/IT. Musimy również wziąć pod uwagę miejsce działalności firmy, jeśli chcemy wysnuć trafne wnioski z analizy. Wobec tego umożliwiamy zaobserwowanie wskaźników fluktuacji i absencji w zależności od regionów (dolnośląskie, małopolskie, mazowieckie i śląskie) oraz mikroregionów (Legnica i okolice, Wałbrzych i okolice, Tychy i okolice, Dąbrowa Górnicza i okolice, Grodzisk Mazowiecki i okolice, Północne Mazowsze, Wrocław i okolice).

Wpływ Covid-19 na fluktuację i absencję

Firmy dążą do tego, by poziom fluktuacji i absencji zachowany był na niskim poziomie. Obecnie, przez sytuację związaną z pandemią, poziom dobrowolnych odejść może spaść – ludzie nie tylko obawiają się zmian, lecz również na rynku jest coraz mniej ofert pracy. Z drugiej strony poziom fluktuacji niedobrowolnej może wzrosnąć – organizacje borykające się z problemami finansowymi będą zwalniać pracowników.

Koronawirus ma również wpływ na absencję. W przypadku zachorowania lub bycia poddanym przymusowej kwarantannie, osoby które nie mogą wykonywać swoich obowiązków zdalnie, nie będą mogły przychodzić do pracy.

Jeśli temat jest interesujący, zapraszamy do kontaktu! 885 300 029 [email protected]