Od kilku miesięcy na świecie panuje epidemia Covid-19. Widmo zbliżającego się kryzysu gospodarczego wywołanego tą sytuacją wisi w powietrzu. Wiele firm stanęło przed dużymi wyzwaniami związanym z utrzymaniem stabilnych dochodów. W tym czasie więc tym bardziej potrzebne są pewne i sprawdzone informacje o rynku, które pozwolą stworzyć odpowiednią na ten czas strategię personalną. Posłużyć w tym może najnowsza edycja naszych Raportów Płacowych.

Raporty Płacowe źródłem cennych informacji

Wydane przez nas Raporty Płacowe zawierają dane nie starsze niż na dzień 31.01.2020 – uwzględniają więc dużą falę podwyżek styczniowych. Jest to miesiąc, który obok kwietnia jest najpopularniejszym czasem przyznawania podwyżek w polskich firmach.

Kilkaset stanowisk, które występują w każdym naszym raporcie, daje szeroki ogląd na aktualną sytuację. Dzięki możliwości rozbicia stanowisk na poziomy (np. junior, senior) uzyskujemy okazję do dokładnego porównania naszych wynagrodzeń, do tych obowiązujących na rynku. Warto również wspomnieć, że po kliknięciu na interesujące nas stanowisko otrzymujemy nie tylko informacje o płacy, lecz również o liczebności próbki oraz organizacji, które przekazały nam informacje do badania. Dzięki temu mamy pewność, że dane są realne i odpowiadające rzeczywistości.

Edycja kwiecień 2020

W tej edycji naszego badania wynagrodzeń wzięło udział aż 745 Uczestników. Tradycyjnie już sektor produkcji jest najliczniejszy – aż 505 przedsiębiorstw podzieliło się z nami informacjami o płacach u nich występujących.  Mocne branże to również motoryzacja (110), FMCG (87) oraz SSC/BPO/IT (55).

Najliczniej reprezentowanym regionem jest Śląsk (153) – nie jest to dla nas zaskoczenie – na terenie tego województwa znajduje się wiele zarówno dużych, jak i mniejszych firm. Kolejne są Mazowsze (121), Dolny Śląsk (114), Małopolska (94), województwo łódzkie (62) oraz wielkopolskie (39).

W naszych Raportach Płacowych nie zapominamy również o mikroregionach. Dane tam zawarte pozwalają naszym Klientom porównać się do najbliżej konkurencji i stać się lokalnym liderem. Najliczniej reprezentowane są Grodzisk Mazowiecki i okolice (48), Gliwice i okolice (34), Dąbrowa Górnicza i okolice (31), Bielsko Biała i okolice (27), Wałbrzych i okolice (25), Legnica i okolice (23), Tychy i okolice (22) oraz Tomaszów Mazowiecki i okolice (20).

Wpływ pandemii na wynagrodzenia

Kolejna aktualizacja danych rynkowych przewidziana jest już na lipiec tego roku. Zawarte tam dane nie będą starsze niż 30.04.2020. Wobec tego uwzględnią one zmiany w wynagrodzeniach, jakie mogły wyniknąć z pandemii. Warto zaznaczyć, że tym razem możemy notować obniżki płac, nie jak to zazwyczaj było, podwyżki. Aby nasi Klienci byli na bieżąco z tym tematem, do Raportów Płacowych dołączamy Analizę Podwyżek, w której przedstawimy aktualne dane o tym, ile firm planuje wzrost wynagrodzeń w tym roku i jaka będzie ich średnia wysokość.           

Warto podkreślić, że dane płacowe zbieramy od naszych Uczestników cały rok – aktualizują je oni po większych zmianach w ich firmach (najczęściej po podwyżkach, a więc raz albo dwa razy w roku). Jako że sytuacja w tym roku jest wyjątkowa, skontaktujemy się ponownie ze wszystkimi Uczestnikami naszego badania, tak aby upewnić się, czy nie wprowadzili jakiś dodatkowych zmian w płacach (niezaplanowanych wcześniej, a wynikających z aktualnej sytuacji na rynku). To działanie sprawi, że kolejna edycja naszych Raportów Płacowych dostarczy Klientom informacji o aktualnej sytuacji na rynku.