Rok temu o tej samej porze dopiero wchodziliśmy w okres pandemii. Myśleliśmy, że zaraz będzie po niej i wrócimy do dawnego życia. Tymczasem minęło 12 miesięcy, a my dalej jesteśmy w podobnym momencie. Ale czy na pewno? Wydaje się, że nastroje są całkowicie inne. W kwietniu 2020 towarzyszyła nam ogromna niepewność i napięcie odnośnie tego, co się wydarzy. Obecnie te odczucia zostały zepchnięte na dalszy tor, a na prowadzenie wysunęła się „nowa normalność”.

Ciekawi nas, w jakiej sytuacji są przedsiębiorstwa. Czy one również przyzwyczaiły się do tej rzeczywistości, czy może raczej muszą się dalej zmagać z ciągłymi i drastycznymi zmianami podyktowanymi problemami gospodarczymi. Doskonałą okazją, żeby zbadać, jak się zmieniała sytuacja, może być kolejna edycja naszych Raportów Płacowych.

Nasze Raporty Płacowe

Raporty Płacowe to nasz flagowy produkt, który wydajemy od ponad 20 lat. Z powodu dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku oraz chęci zapewnienia naszym Klientom aktualnych informacji, obecnie publikujemy je aż 4 razy do roku. Dane pozyskujemy bezpośrednio z działów personalnych przedsiębiorstw biorących udział w badaniu, dzięki czemu nasze analizy są rzetelne, a wyniki odpowiadają rzeczywistości.

Edycja kwiecień 2021

W tej edycji naszego badania wzięło udział aż 891 Uczestników (w tym nowych 81). Raporty zawierają dane nie starsze niż na dzień 31.01.2021. Liczba próbek płacowych to zawrotne 316 121. Jak zawsze najmocniejszą reprezentację ma sektor produkcyjny – 66% próby stanowią firmy z tego obszaru. Najliczniejsze branże to: FMCG (130 firm), Motoryzacja i Lotnictwo (126 firm), Logistyka (114 firm), Przemysł Maszynowy (94 firmy) i Budownictwo (90 firm). Dane dla każdej z tych branż znajdują się w naszym głównym Raporcie Płacowym. Dodatkowo produkcja, FMCG, logistyka, motoryzacja oraz SSC/BPO/IT zostały przedstawione w osobnych zestawieniach.

Nasze Raporty Płacowe publikujemy również z podziałem na regiony. Możemy tutaj wspomnieć o najmocniejszych z nich – czyli: województwo śląskie (169 firm), mazowieckie (165 firm), dolnośląskie (117 firm), małopolskie (111 firm) i łódzkie (72 firmy).

Idąc jeszcze głębiej w analizę danych, swoje badania przeprowadzamy też w zakresie mikroregionów. Są to obszary wydzielone ze względu na występujące tam specyficzne warunki. W wielu organizacjach – szczególnie tych zatrudniających pracowników blue collar, gdzie konkurencja o pracownika rozgrywa się na polu najbliższego otoczenia, informacje na temat warunków tam panujących, są na wagę złota. Z tego też powodu oddajemy w ręce naszych Klientów informacje o 13 mikroregionach:  Legnica i okolice (26 firm), Wałbrzych i okolice (24 firmy), Bielsko-Biała i okolice (29 firm), Tychy i okolice (27 firm), Gliwice i okolice (38 firm), Dąbrowa Górnicza i okolice (34 firmy), Grodzisk Mazowiecki i okolice (68 firm), Warszawa (54 firm), Tomaszów Mazowiecki i okolice (16 firm), Północno-Wschodnie Mazowsze (30 firm), Wrocław i okolice (55 firmy), Łódź i okolice (38 firmy), Trójmiasto i okolice (32 firmy).

W bieżącej edycji publikujemy również dodatki, które uzupełnią wiedzę naszych Klientów i pomogą w sprawnym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Nasi Klienci odnajdą więc suplement dotyczący strategii organizacji w związku z pandemią oraz analizę fluktuacji i absencji.

Kolejna edycja już niebawem!

Następna edycja Raportów Placowych pojawi się w lipcu 2021. Poza danymi dotyczącymi wynagrodzeń przedstawimy też wyniki zebrane w formie Analizy Językowej. Dane płacowe zbieramy od naszych Uczestników cały rok – aktualizują je po większych zmianach w ich firmach (najczęściej po podwyżkach, a więc raz albo dwa razy w roku). Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w badaniu – zgłoś się do nas!