Nasze Raporty Płacowe, publikowane 4 razy w roku (w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku), zapewniają Uczestnikom badania dostęp do aktualnych stawek na rynku dla ponad 450 stanowisk na różnych poziomach. Dodatkowo Raporty mikroregionalne dostarczają cennych informacji o wynagrodzeniach na rynku lokalnym. Jednak aby jeszcze bardziej wesprzeć Klientów w zakresie porównywania wynagrodzeń, wprowadziliśmy na naszej platformie nową funkcjonalność – wynagrodzenia na poziomach. Jest to odpowiedź na głosy Uczestników naszego badania, którzy często zgłaszali potrzebę dostępu do nieco bardziej ogólnych danych – bez podziału na konkretne stanowiska.
Szersze spojrzenie na wynagrodzenia
Nowy widok pozwala nie tylko sprawdzić, jak wyglądają stawki dla wybranego województwa lub branży, ale także na tej podstawie przygotować ich porównanie. Popatrzmy na grafikę poniżej, która przedstawia różnice płacowe w wybranych województwach względem danych ogólnopolskich dla dwóch grup pracowników: white collar i blue collar.
Z powyższych danych wynika, że zarówno w przypadku województwa śląskiego, jak i dolnośląskiego, wynagrodzenia oferowane w tych regionach są wyższe w porównaniu do stawek ogólnopolskich. Natomiast w województwie łódzkim mamy odmienną sytuację – tutejsze stawki są niższe o 4% dla obu grup stanowisk.
Sprawdźmy jeszcze, jak wyglądają konkretne stawki dla tych dwóch grup stanowisk w ujęciu ogólnopolskim i dla sektora produkcyjnego.
Jak widać na wykresie, sektor produkcji zapewnia wyższe wynagrodzenia dla obu grup stanowisk. W przypadku pracowników fizycznych (robotników i brygadzistów) różnica ta wynosi prawie 300 PLN, natomiast dla pracowników umysłowych (specjalistów i liderów) to aż 677 PLN.
Z czego mogą wynikać te różnice? Przede wszystkim ze specyfiki wybranego regionu lub branży. Natomiast przy porównywaniu województw nie bez znaczenia będzie fakt, jak bardzo uprzemysłowiony jest badany obszar. Gdy będziemy patrzeć na branże – dużo będzie zależało od ich konkurencyjności i dostępności danych pracowników, szczególnie tych wysoko wyspecjalizowanych, na rynku. Wszystkie te czynniki będą miały istotny wpływ na kształtowanie się poziomu wynagrodzeń na badanym terenie.
Wynagrodzenia na poziomach zapewniają ponadto dostęp do danych prezentujących udział części stałej i zmiennej wynagrodzenia dla określonej grupy stanowisk ogólnie lub na wybranym poziomie. Możemy je również wykorzystać do przygotowania widełek płacowych w naszej organizacji, a także posiłkować się nimi, gdy w procesie wartościowania nie udało się nam dopasować swojego stanowiska do stanowiska z Raportu.
Wynagrodzenia na poziomach są dostępne dla wszystkich naszych Raportów z wyłączeniem Ogólnopolskiego Raportu Płacowego. Dodatkowo posiadacze Raportu Kompleksowego mają możliwość zawężenia danych do obszarów stanowisk. Stawki są prezentowane w kilku ujęciach:
– ogólna stawka dla każdej z 4 grup stanowisk (Top management, Management, White collar, Blue collar) oraz z podziałem na poziomy,
– ogólna stawka dla każdej ścieżki oraz z podziałem na poziomy.
O czym warto pamiętać?
Patrząc na takie ogólne zestawienie, nie zapominajmy o tym, że pozwoli nam ono przede wszystkim zaobserwować pewne tendencje na rynku dotyczące wynagradzania w poszczególnych województwach i branżach. Pamiętajmy jednak, że nie wyklucza to sytuacji, w której dane dotyczące konkretnego stanowiska będą się różnić od tych tendencji – może to wynikać ze specyficznego charakteru tego stanowiska lub badanego obszaru (szczególnie mikroregionu), np. wtedy, gdy będziemy mówić o stanowiskach, na które trudno zrekrutować pracownika (stawki mogą być wówczas wyższe niż tendencje dla całej grupy pracowników). Obecnie w obszarze produkcji mogą to być stanowiska specjalistów i robotników z utrzymania ruchu. Dlatego, aby mieć pełny obraz sytuacji, zawsze to szersze spojrzenie na rynek wynagrodzeń warto uzupełnić o dane lokalne i obejmujące konkretne, interesujące nas, stanowiska.