Opole jako stolica województwa jest głównym ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym regionu. Dodatkowo wraz z powiatami opolskim i krapkowickim tworzy aglomerację opolską, której głównym zadaniem jest ścisła współpraca gmin w celu wspierania działań edukacyjnych oraz rozwoju gospodarki i rynku pracy w tym regionie. Dobrze rozwinięta sieć połączeń drogowych i kolejowych zapewnia łatwy dostęp do miasta, a dzięki autostradzie A4 dotarcie do najbliższych portów lotniczych – we Wrocławiu i Katowicach – zajmuje nie więcej niż godzinę. Prężnie działają tu przede wszystkim branże: spożywcza, motoryzacyjna, materiałów budowlanych oraz przemysłu metalowego i maszynowego. Wzrasta też udział w rynku firm IT oraz SSC/BPO.

Nowy mikroregion – Opole

Dotychczas naszym Klientom z Opola mogliśmy zaoferować jedynie Raport dla całego województwa. Teraz oddajemy w ich ręce nowy Raport mikroregionalny dla Opola i okolic. Raport powstał w oparciu o dane pochodzące od 25 Uczestników badania (m.in.: Aluprof, ArcelorMittal, Knauf Service, Sklepy KOMFORT) i zawiera informacje o stawkach dla 92 stanowisk, przede wszystkim z obszarów: produkcja, logistyka i zakupy, jakość oraz sprzedaż.

Wynagrodzenia w Opolu i okolicach

Co możemy powiedzieć o wynagrodzeniach w mikroregionie Opole, bazując na danych z najnowszego Raportu? Na pewno to, że nie widzimy wyraźnego trendu, który pozwoliłby nam jednoznacznie stwierdzić, że stawki w stolicy województwa i okolicznych miejscowościach są znacząco wyższe lub niższe w porównaniu do reszty regionu. Kształtują się one różnie w zależności od interesującej nas specjalizacji lub stanowiska.

Aby lepiej to zilustrować – popatrzmy na stawki dla dwóch stanowisk specjalistycznych z obszaru logistyki i zakupów.

Jak widać na powyższym wykresie, mimo porównania stanowisk z tego samego obszaru, w przypadku Specjalisty ds. zakupów wynagrodzenie w Raporcie dla mikroregionu Opole jest niższe o ponad 200 PLN brutto od stawki wojewódzkiej. Natomiast w przypadku stanowiska Specjalisty ds. logistyki mamy sytuację odwrotną – stawka w badanym mikroregionie jest o ponad 500 PLN brutto wyższa niż w całym województwie. Może to wynikać ze zwiększonego zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy na pracowników danej specjalizacji (w tym przypadku – logistyki) i jednocześnie z deficytu takich pracowników oraz z dużej konkurencji o pracownika w danej branży.

Raport dla mikroregionu Opole może się zatem okazać ciekawą propozycją dla firm mających swoją siedzibę w stolicy województwa opolskiego lub w sąsiednich miejscowościach, które pozyskują pracowników właśnie z tego obszaru i dla których konkurencję stanowią działające tu zakłady.

Jeśli temat wydaje się ciekawy – zachęcamy do kontaktu. 😊

tel: 885 300 029

mail: [email protected]