Obszar, którym się dziś zajmiemy, leży na wschodzie Polski. Lublin, bo o nim mowa, jest dziewiątym największym miastem w naszym kraju. Na jego terenie rozwija się głównie przemysł związany z branżą FMCG. W Lublinie działa też Lubelski Park Naukowo-Technologiczny, który stanowi miejsce spotkań instytucji naukowych z biznesem. Według GUS-u bezrobocie w tym mieście wynosi nieco ponad 4%, podczas gdy w całym województwie oscyluje w granicy 7–8%.

Raport Płacowy dla mikroregionu Lublin

Dziś chcielibyśmy razem z Wami zastanowić się nad tym, jakie wynagrodzenia oferowane są pracownikom w tym mieście. Do tego celu wykorzystamy Raport Płacowy, który obejmuje Lublin oraz jego okolice i najbliższe miejscowości: Lubartów, Świdnik i Niemce. W Raporcie wzięło udział 24 Uczestników, wśród których warto wymienić: ABM Greiffenberger Polska, Ball Packaging Europe Lublin, Drukarnia Dako Kozioł i Wspólnicy, Grupa MASPEX. Na podstawie zebranych danych przygotowaliśmy zestawienie stawek dla 71 unikalnych stanowisk. Najwięcej z nich pochodzi z obszarów: logistyka i zakupy, produkcja oraz sprzedaż.

W Raporcie Płacowym dla mikroregionu Lublin poza wynagrodzeniami dla określonych stanowisk znajdziemy też dodatkowe informacje, tj. podwyżki realizowane w bieżącym roku i planowane na rok 2024, wynagrodzenia na poziomach oraz dane o wysokości stałych i zmiennych dodatków płacowych. Jeśli chodzi dodatki stałe, to w omawianym dziś regionie najbardziej popularne są: dodatek za pracę w nocy i za dyspozycyjność. W przypadku dodatków o charakterze zmiennym są to: premia uznaniowa i za realizację zadań.

Ile płaci się w Lublinie i okolicach?

Dzięki naszym wcześniejszym analizom wiemy, że stawki w województwie lubelskim dla pracowników blue collar są niższe w porównaniu do stawek ogólnopolskich. Wspominaliśmy o tym w jednym z naszych poprzednich wpisów – o Raportach regionalnych. Czy w przypadku wynagrodzeń w mikroregionie Lublin te różnice też będą widoczne? Sprawdźmy.

Poniżej prezentujemy wykres, który odpowie na to pytanie. Do analizy posłużą nam dwie grupy stanowisk: blue collar – obejmuje stanowiska ze ścieżek Robotnika i Brygadzisty oraz white collar – stanowiska ze ścieżek Specjalisty i Lidera/Mistrza.

Jak widzimy powyżej, w mikroregionie Lublin stawki dla obu grup są zdecydowanie niższe w porównaniu do danych ogólnopolskich. W przypadku pracowników blue collar różnica wynosi około 500 PLN brutto. Dla white collar sięga już prawie 1000 PLN brutto. W obu przypadkach mówimy więc o znaczącej różnicy w wysokości oferowanych w omawianym mikroregionie wynagrodzeń.     

Oczywiście musimy pamiętać, że prezentowane powyżej stawki to mediana wynagrodzeń dla wszystkich stanowisk z danej grupy. Bez rozróżnienia na obszary, specjalizacje, stanowiska i poziomy. W sytuacji kiedy będziemy chcieli poznać wynagrodzenia dla konkretnego stanowiska i poziomu – różnice te mogą kształtować się nieco inaczej.

Raport Płacowy dla mikroregionu Lublin polecamy w szczególności tym Klientom, którzy mają swoje siedziby w stolicy województwa lubelskiego lub jej okolicach. Dzięki niemu będą w stanie porównać wynagrodzenia z interesującego ich obszaru, z wyłączeniem stawek z innych, bardziej oddalonych od Lublina miejscowości tj. Zamość, Chełm, Puławy czy Kraśnik.

Jeśli temat wydaje się ciekawy – zachęcamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 😊

tel. +48 885 300 029

[email protected]