W lipcu ukazała się trzecia już edycja naszych Raportów Płacowych. Wydajemy je 4 razy do roku, by nasi Klienci mieli zawsze aktualne informacje na temat płac obowiązujących na rynku. Integralną częścią naszych Raportów jest również Analiza Podwyżek.

Podwyżki w 2024

Podobnie jak Raporty Płacowe, Analiza Podwyżek również ukazuje się 4 razy w roku. Oparta jest o deklaracje zbierane bezpośrednio od Uczestników badania. Pozwala m.in. sprawdzić średnią wysokość planowanych podwyżek systemowych. Możemy zapoznać się z nimi w ujęciu ogólnopolskim oraz z podziałem na sektory, branże, regiony i mikroregiony, a także dowiedzieć się, w których miesiącach najczęściej są planowane. Ustalamy też, jak wiele firm decyduje się na przyznanie podwyżek systemowych, a ile na indywidualnych. Poniżej przedstawiamy wykres opisujący, jak zmieniały się plany dotyczące wzrostu wynagrodzeń w 2024 w ciągu ostatniego roku.

Jak możemy zauważyć, przy każdej edycji naszej analizy oscylowaliśmy na podobnym poziomie – około 8%. Dynamika zmian nie była więc duża. Należy jednak podkreślić, że prognozy z lipca 2023 (8,7%) oraz października 2023 (8,5%) były wyższe, niż te obecnie. Różnica pomiędzy pierwszymi deklaracjami Uczestników badania a najnowszymi danymi wynosi 0,5 p.p. Oznacza to, że być może podwyżki w tym roku będą niższe od tych pierwszych założeń. Jednak na ostateczne wnioski musimy jeszcze zaczekać, ponieważ przed nami kilka miesięcy, podczas których wiele może się wydarzyć w temacie wynagrodzeń.

Przyjrzyjmy się jeszcze temu, w jakiej formie organizacje planują przyznać podwyżki w 2024 r. Podwyżki systemowe, czyli takie które obejmują wszystkich pracowników (lub ich znaczną grupę) zadeklarowało przyznać 48% Uczestników analizy. Warto tutaj zaznaczyć, że w analogicznym okresie zeszłego roku, aż 64% firm biorących udział w naszym badaniu planowało przyznać podwyżki systemowe! W przypadku podwyżek indywidualnych nie mamy aż tak dużej dynamiki. Obecnie chęć ich udzielania deklaruje 21%, podczas gdy rok temu było to 24% Uczestników badania. 17% organizacji planuje przyznać podwyżki zarówno systemowe jak i indywidualne, a 12% nie podjęło jeszcze decyzji. Co ciekawe 2% firm nie planuje podwyżek w tym roku. W analogicznym badaniu z zeszłego roku stwierdziło tak 1% przedsiębiorstw.

Czy podwyżki w 2025 będą mniejsze?

Myśląc o podwyżkach na 2024, można sądzić, że 8,2% jest to dużo. Pamiętajmy jednak, że rekordowe podwyżki na przestrzeni ostatnich 16 lat miały miejsce w 2023 i wtedy wyniosły 9,6%.

Z kolei jeżeli chodzi o 2025 rok, to z pierwszych deklaracji Uczestników naszego badania zbieranych do końca czerwca b.r. wynika, że będą to podwyżki na poziomie 8%. Mogłoby się więc wydawać, że mamy do czynienia z tendencją spadkową. Co jednak ciekawe, pierwsze deklaracje Uczestników badania na rok 2023 również wyniosły 8%, a finalnie rok zamknęliśmy ze wspomnianymi już rekordowymi podwyżkami na poziomie 9,6%. Bardzo nas zatem ciekawi, co przyniesie nam kolejny rok i jak będą się kształtować deklaracje Uczestników badania na przestrzeni kolejnych edycji.

Jeżeli chcielibyście zagłębić się nieco bardziej szczegółowo w dane, o których piszemy polecamy nagranie naszego ostatniego webinaru na ten temat: