Od kilku dni nasi Klienci mogą już korzystać z najnowszych Raportów Płacowych manaHR (edycja lipiec 2023). Raporty wydajemy 4 razy w roku – w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku. Edycja lipcowa opiera się na danych nie starszych niż na dzień 30 kwietnia 2023 roku. Informacje o wynagrodzeniach pozyskujemy bezpośrednio z działów personalnych Uczestników, co daje nam gwarancję ich rzetelności.
Edycja Lipiec 2023
W tej edycji Raportów wzięło udział 1454 Uczestników (w tym aż 78 nowych – m.in. Ciech, Kellogg’s, Poczta Polska, Elit Polska, Silgan White Cap), a prezentowane dane powstały w oparciu o 479 825 próbek płacowych.
Największą grupę, jak zawsze, stanowią firmy produkcyjne – z tego sektora pochodzi 771 Uczestników badania. Natomiast biorąc pod uwagę podział na branże – najwięcej organizacji działa w następujących: logistyka (419 Uczestników), motoryzacja i lotnictwo (167), FMCG (150), budownictwo (148), przemysł maszynowy (135), energetyka (73), tworzywa sztuczne (68), elektrotechnika (66) oraz SSC/BPO (64). Pozostałe branże wyszczególnione w naszym Kompleksowym Raporcie Płacowym to: drzewna, meblarska, papiernicza i poligraficzna oraz chemia, medycyna i farmacja, produkcja i przetwórstwo szkła, IT oraz centra IT i sieci sklepów.
Dodatkowo produkcja, logistyka, FMCG, motoryzacja, energetyka, SSC/BPO/IT oraz IT zostały przedstawione w osobnych zestawieniach.
Wynagrodzenia w regionach
Różnice w wynagrodzeniach pojawiają się nie tylko w poszczególnych branżach, ale też w regionach. Dlatego zebrane dane prezentujemy również z podziałem na wszystkie województwa. Te najliczniej reprezentowane to: mazowieckie (255), śląskie (241), dolnośląskie (177), małopolskie (171), łódzkie (121) i wielkopolskie (111).
Nasi Klienci mają też możliwość sprawdzenia stawek w Raportach wojewódzkich z wyłączeniem miasta. Są to:
- Raport Płacowy dla woj. mazowieckiego bez Warszawy (156)
- Raport Płacowy dla woj. małopolskiego bez Krakowa (83)
- Raport Płacowy dla woj. dolnośląskiego bez Wrocławia (79)
- Raport Płacowy dla woj. łódzkiego bez Łodzi (52)
- Raport Płacowy dla woj. wielkopolskiego bez Poznania (32).
Przygotowane przez nas Raporty Płacowe zawierają także informacje dotyczące mikroregionów – tworzą je wybrane miasta oraz ich okolice, będące ważnym dla danego regionu skupiskiem zakładów pracy. Raporty mikroregionalne są szczególnie przydatne, gdy chcemy porównać wynagrodzenia Uczestników z najbliższej konkurencji. W edycji lipcowej wydaliśmy 19 takich Raportów:
- Grodzisk Mazowiecki (102)
- Wrocław (99)
- Poznań (81)
- Łódź (69)
- Dąbrowa Górnicza (53)
- Trójmiasto (51)
- Bielsko-Biała (45)
- Gliwice (44)
- Północne i Wschodnie Mazowsze (41)
- Szczecin (40)
- Legnica (36)
- Tychy (31)
- Skawina – Wieliczka – Niepołomice (30)
- Radomsko (29) nowość!
- Tomaszów Mazowiecki (26)
- Wałbrzych (26)
- Opole (25) nowość!
- Lublin (24) nowość!
- Rybnik (19).
Oprócz Raportów dla miast i okolic wydaliśmy 3 Raporty dla samych miast: Warszawy (101), Krakowa (89) i Katowic (34).
Najnowsze dane o podwyżkach
Poza Raportami Płacowymi przygotowaliśmy także Analizę Podwyżek, która stanowi integralną część Raportów i podobnie jak one ukazuje się 4 razy w roku. W edycji lipcowej prezentujemy dane dotyczące nie tylko podwyżek zrealizowanych i planowanych w 2023 roku, ale także pierwsze plany podwyżkowe Uczestników naszego badania na rok 2024. Nieco więcej opowiemy o tym w kolejnych wpisach na blogu.
Nowe Raporty już w październiku!
Kolejne Raporty Płacowe i dane dotyczące podwyżek opublikujemy już w październiku. Przypominamy, że w każdej chwili można dołączyć do naszego badania – dane od Uczestników zbieramy przez cały rok. Firmy zwykle aktualizują je raz lub dwa razy w roku (najczęściej po podwyżkach lub większych zmianach w organizacji). Jeśli jesteś zainteresowany udziałem – zapraszamy do kontaktu.