Na rynku dostępnych jest wiele raportów płacowych, które umożliwiają sprawdzenie, jakie średnie wynagrodzenie otrzymuje się na danym stanowisku. Raporty możemy podzielić na dwa główne typy – tworzone przez agencje rekrutacyjne oraz przez wyspecjalizowane w tym zakresie organizacje. Pierwszy typ najczęściej opiera się na danych pochodzących z uśrednionych oczekiwań kandydatów. Powoduje to, że informacje nie są precyzyjne i często zawyżone. Z drugiej strony mamy raporty tworzone przez specjalistyczne firmy – w tym również przez nas.

Nasze Raporty Płacowe

Na rynku działamy już od 1999 roku, a główną osią naszej działalności są właśnie raporty płacowe. Wydajemy je 4 razy w roku, tak by nasi Klienci zawsze mieli jak najaktualniejsze informacje. Dane potrzebne do analizy zbieramy bezpośrednio z działów personalnych Uczestników naszego badania wynagrodzeń. To sprawia, że nasze Raporty Płacowe odzwierciedlają rzeczywistość. Aby jeszcze bardziej ułatwić naszym Klientom formowanie procesów kadrowych, poza raportem ogólnopolskim wydajemy również raporty branżowe, a także regionalne.

Badanie kwiecień 2021

Zaczynamy właśnie zbierać dane do kolejnej edycji naszych raportów – na kwiecień 2021. Wydane wówczas analizy, będą zawierać dane płacowe nie starsze niż na dzień 31 stycznia 2021.  W ramach kwietniowej edycji badania wynagrodzeń, zostanie przeprowadzone również badanie fluktuacji i absencji. Oba te wskaźniki są niezwykle istotne dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstw. Fluktuacja informuje nas, jak wielu pracowników odeszło z organizacji w porównaniu do tego, ilu do niej dołączyło. Im wyższy wskaźnik fluktuacji, tym gorzej dla firmy. Należy bowiem pamiętać, że zatrudnianie kolejnych osób, by te wypełniły lukę po odchodzących, to duże koszty wynikające z rekrutacji, a także z okresu wdrożenia. Należy więc stale monitorować ten wskaźnik, a dobrym materiałem porównawczym będzie średnia rynkowa. Podobnie ma się sprawa z absencją. Ten wskaźnik mówi nam, jak wielu pracowników jest nieobecnych w pracy (z różnych powodów, również choroby).

To już czwarta edycja ogólnopolska badania fluktuacji i absencji (5 wraz z pilotażem na Dolnym Śląsku). Pierwsza odbyła się w roku 2017 i wzięło w niej udział 51 firm. Warto podkreślić, że dane były zbierane jedynie w województwie dolnośląskim. Druga edycja miała miejsce w 2018 roku i wzięło w niej udział 190 firm z całej Polski. Kolejne badanie przeprowadziliśmy rok później – tym razem aż 208 organizacji podzieliło się z nami swoimi danymi. Ostatnia edycja miała miejsce w 2020 roku. Pomimo trudnej sytuacji na rynku wywołanej koronawirusem aż 150 przedsiębiorstw wzięło udział w badaniu.

Dlaczego warto wziąć udział w badaniu?

Jesteśmy dumni z tego, że nasze badanie umożliwia kompleksowe porównanie swoich danych dotyczących wynagrodzenia, fluktuacji oraz absencji chorobowej z rynkiem. Dzięki niemu można również zidentyfikować grupy pracowników, których płace są niższe lub wyższe niż średnia. To samo dotyczy kluczowych wskaźników HR, jakimi są fluktuacja i absencja. Ponadto Uczestnik badania może skorzystać z 50% zniżki na zestawienia dedykowane np. regionalne, branżowe.

Badanie trwa do końca marca 2020, a wyniki będą opublikowane już w kwietniu. Cały proces zbierania danych jest bardzo prosty i przeprowadzany za pomocą narzędzi online.

Jeśli jesteście zainteresowani udziałem, skontaktujcie się z nami!