W kwietniu opublikowaliśmy kolejną edycję Raportów Płacowych, a wraz z nimi ukazały się najnowsze informacje dotyczące planów podwyżkowych firm na bieżący rok. Dane prezentowane w Analizie Podwyżek opieramy na deklaracjach Uczestników naszego badania wynagrodzeń. Poza wysokością średnich podwyżek systemowych dowiemy się z niej, jaki procent firm przyznaje podwyżki systemowo oraz indywidualnie i w jakich miesiącach się to dzieje. Dodatkowo mamy możliwość sprawdzenia podwyżek systemowych nie tylko w ujęciu ogólnopolskim, ale też np. w interesującym nas regionie, mikroregionie lub branży z uwzględnieniem każdej ścieżki: dyrektor generalny, członek zarządu, dyrektor funkcjonalny, kierownik, lider/mistrz, specjalista, brygadzista, robotnik.

Jakie podwyżki planują organizacje w 2023 roku?

Firmy najczęściej decydują się na podwyżki systemowe bądź indywidualne. W przypadku tych pierwszych mówimy o sytuacji, gdy są one przyznawane w oparciu o system opracowany wspólnie dla całej organizacji i zwykle obejmują wszystkich pracowników lub znaczną ich część. Mogą być powiązane z wynikami pracy, kompetencjami, sytuacją na rynku albo być kombinacją różnych kryteriów. Natomiast podwyżki indywidualne często obejmują pojedynczych pracowników i są uzależnione np. od ich wyników indywidualnych lub związane z popytem na dane kompetencje na rynku. Jakie rodzaje podwyżek deklarowali Uczestnicy kwietniowego badania? Popatrzmy na dane poniżej.

Jak można zauważyć, aż 91% Uczestników badania planuje przyznać podwyżki w 2023 roku, z czego najwięcej (64%) – podwyżki systemowe. Jedynie w przypadku 9% badanych decyzja co do wzrostu wynagrodzeń nie została jeszcze podjęta. Na ten moment żaden Uczestnik nie zadeklarował jednoznacznie, że w jego organizacji podwyżek nie będzie. Spora grupa badanych (prawie ¼) wskazała na podwyżki indywidualne, a 3% będzie przyznawać zarówno te indywidualne, jak i systemowe.

Firmy zwykle decydują się na podwyżki w pierwszej połowie roku – najczęściej w styczniu (35% badanych) i kwietniu (28%). Około 16% Uczestników zadeklarowało, że proces podwyżkowy planują na drugie półrocze. Warto też dodać, że 7% badanych planuje przyznać podwyżki dwa razy w roku – czy jest to nowy trend, którego popularność będzie rosła? W tej chwili nie możemy jeszcze jednoznacznie tego potwierdzić, ale z zaciekawieniem będziemy się temu przyglądać.

Wysokość planowanych podwyżek

Wiemy już, że większość Uczestników naszego badania przyznaje podwyżki systemowe. Sprawdźmy zatem, jaka jest ich planowana wysokość.

Wykres przedstawia zestawienie deklaracji dotyczących planowanych podwyżek na 2023 rok. Pierwsze takie dane mogliśmy pokazać w Analizie opublikowanej w lipcu 2022 roku i wówczas wskazywały one na wzrost wynagrodzeń o 8%. Jednak każda kolejna edycja badania pokazywała, jak dynamicznie te plany się zmieniają. Według najnowszych danych będzie to 9,1%. Warto przy tym pamiętać, że część Uczestników badania wciąż nie podjęła decyzji w tej sprawie, a dane kwietniowe dotyczą pierwszego kwartału tego roku, zatem można założyć, że wysokość deklarowanych podwyżek systemowych jeszcze ulegnie zmianie.

Widzimy zatem, że mimo niełatwej sytuacji na rynku i zapowiadanego spowolnienia w gospodarce, większość organizacji przyznaje podwyżki, a co więcej, według naszych badań są one najwyższe od 2008 roku. Wszystkich zainteresowanych tym, jak kształtował się ich poziom przez poprzednie lata odsyłamy do jednego z naszych wcześniejszych wpisów.