Śląsk jest regionem specyficznym na tle całego kraju. To właśnie tutaj znajduje się jedyna w Polsce metropolia. Zrzesza ona w sobie wiele dużych miast leżących obok siebie i połączonych ze sobą komunikacyjnie i gospodarczo. Mając na uwadze specjalność tego województwa, my również staramy się podejść do niego w sposób uwzględniający lokalną specyfikę.  Dzięki  temu nasi Klienci, zlokalizowani na jego terenie, mogą uzyskać jak najbardziej trafne i przydane dane.

Raporty Płacowe

Z dumą możemy powiedzieć, że nasz Śląski Raport Płacowy jest największym raportem dla tego województwa z dostępnych możliwości na rynku. W edycji Lipiec 2020 w badaniu uczestniczyło 140 firm, z czego 75% stanowią przedsiębiorstwa produkcyjne. Dodatkowo, poza raportem dotyczącym całego województwa, do dyspozycji naszych Klientów oddajemy również Raporty Mikroregionalne, które zostały wydane w następującym zestawieniu: Raport Płacowy dla Gliwic i okolic (32 firmy), dla Bielska-Białej i okolic (23 firmy), dla Tych i okolic (18 firm) oraz dla Dąbrowy Górniczej i okolic (27 firm).

O Raportach wypowiada się Diana Biel, które pełni rolę Konsultanta oraz opiekuna Śląska w naszej firmie: „Podczas porównywania wynagrodzeń firmy z rynkiem należy zwrócić uwagę , które stanowiska chcemy porównać. Jeśli mowa o stanowiskach fizycznych, najlepiej odnieść się do najbliższej okolicy, bo to jest właśnie rynek pracy dla naszych pracowników. Klientom ze Śląska polecam jeden z naszych mikroregionów.” Może pojawić się jednak w tej chwili pytanie – po co korzystać z bardziej lokalnych Raportów skoro mamy dane dla całego Śląska? Aby na nie odpowiedzieć, spójrzmy na prezentowane poniżej zestawienie dotyczące mediany miesięcznej płacy całkowitej brutto dla operatora produkcji.

Źródło: manaHR

Diana podkreśla tutaj: „jak widać na przykładzie operatora produkcji – stawki wynagrodzenia w ujęciu mikroregionalnym mogą różnić się między sobą nawet o 500 zł brutto, jak ma to miejsce np. pomiędzy Bielsko-Białą i okolicami, a Dąbrową Górniczą i okolicami. Jeśli więc zależy nam na wnikliwym porównaniu się do Rynku, warto patrzeć na bardzo szczegółowe dane”.

Jak firmy ze Śląska radzą sobie z pandemią?

W tej edycji naszych Raportów Płacowych dla Klientów przygotowaliśmy specjalny suplement „Strategie firm w dobie pandemii”. Prawie 50 organizacji ze Śląska zdecydowało się z nami podzielić danymi z tego obszaru, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, jaki procent przedsiębiorstw zdecydował się na: przestój ekonomiczny, redukcję zatrudnienia, zmniejszenie wynagrodzeń (lub ich zmodyfikowanie w inny sposób),  zmianę wymiaru czasu pracy, zmiany w benefitach. Diana Biel udziela informacji, dlaczego warto sięgnąć po ten suplement: „Zajmujemy się przygotowywaniem rzetelnych danych dla naszych Klientów, aby na nich opierali kluczowe decyzje w swoich firmach – zwłaszcza w tak trudnych czasach, jak kryzys, który rozpoczął się w marcu w związku z pandemią. Sprawdzenie przez nas, jak organizacje na rynku zareagowały na tę sytuację oraz jakie działania podejmowały i zamierzają podejmować, pozwoliło naszym Klientom skupić się na faktach, a nie medialnych doniesieniach, co dzieje się na śląskim rynku pracy”.

Kompleksowe podejście do tematu

Poza dostarczaniem naszym Klientom danych na temat średniej wysokości płacy w regionie zależy nam również na edukacji ich w tym zakresie. Dlatego 12.08 odbył się webinar prowadzony przez Dianę Biel i Patrycje Buczkowską (opiekunowie tego regionu), podczas którego HR-owcy mogli się dowiedzieć, jak najsprawniej porównywać swoje wynagrodzenia względem lokalnego rynku.

Webinar można obejrzeć na naszym kanale na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=HhZb-EFbYgg&t=2s

Diana dodatkowo podkreśla, że „planujemy rozwijać Śląski Raport Płacowy, aby jeszcze więcej firm przystąpiło do naszego badania wynagrodzeń – aktualnie jest ich 140 – co też pozwoli nam prezentować jeszcze dokładniejsze dane, a może również rozwinąć kolejne mikroregiony na Śląsku”.