Stoi przed Tobą twój pracownik i mówi, że odchodzi, bo u konkurencji zaproponowali mu dwa razy wyższe wynagrodzenie. Jest to trudna sytuacja dla każdego managera. Co jednak przykre – nie jest to pierwszy taki przypadek w ostatnim czasie. Coraz częściej dochodzą do Ciebie głosy niezadowolonych pracowników. Zastanawiasz się czemu – przecież nie płacicie źle. Okazuje się jednak, że proponowane przez Was kwoty są znacznie poniżej stawki rynkowej. Informacji o tym dostarczyć może Raport Płacowy. Aby dane odpowiadały rzeczywistość, kluczowy jest wybór odpowiedniego zestawienia.

Co wziąć pod uwagę wybierając Raport Płacowy?

Na rynku dostępne są dwa typu raportów. Pierwszym z nich są te, które są ogólnodostępne
i darmowe. Najczęściej publikowane są przez firmy rekrutacyjne, a dane tam dostępne bazują na oczekiwaniach finansowych zebranych od kandydatów.
Przez to nie oddają one rzeczywistych stawek. Dodatkowo podawane przez kandydatów stawki często nie są weryfikowane,
przez co mogą zawierać błędy (np. podanie stawki netto zamiast brutto). Drugim typem są analizy przygotowywane przez specjalistyczne firmy, które najczęściej są płatne. Korzystając z nich mamy jednak pewność, że dostaniemy miarodajne informacje. Aby wybrać odpowiedni raport, musimy sprawdzić jeszcze inne kwestie.

Na początku zorientujmy się, skąd pochodzą dane do badania. Najbardziej wiarygodny źródłem są działy personale – dostajemy wówczas realne informacje o wysokości wynagrodzeń pracowników. Związany z tą kwestią jest sposób przekazania danych do organizacji tworzących raporty. Musimy mieć pewność, że nie zostaną one pomylone w trakcie procesu. Zobaczmy następnie, jak wielu Uczestników zasila zestawienie. Im więcej przedsiębiorstw tym lepiej. Dane są bowiem bardziej wiarygodne i lepsze jakościowo.

Wiemy już, jak wielu jest Uczestników badania – teraz dobrze będzie zorientować się, jakie organizacje są na tej liście. Dzięki temu mamy informację o wielkości i profilu firm (co pozowali oszacować, jak bardzo przydatne będą dla nas gotowe dane). Polecamy również sprawdzić, czy na liście są nasi najbliżsi sąsiedzi, do których najczęściej chcemy się porównać. Co jeszcze wpływa na miarodajność danych? Częstotliwość ich aktualizowania. Zobacz więc, jak często publikowane są raporty, które chcesz wybrać.

Pochodzenie danych oraz to jak dużo ich jest i czy są na bieżąco publikowane – wszystko to jest istotne, jednak równie ważne jest sprawdzenie, czy w Raporcie odnajdziemy porównanie dla stanowisk, które chcemy porównać. Zweryfikujmy, jak prezentuje się lista stanowisk – tzn. czy znajdziemy na niej te pozycje, które funkcjonują w naszej firmie. Dzięki temu nie kupujemy „kota w worku”. Korzystanie
z gotowych zestawień, szczególnie za pierwszym razem może stanowić wyzwanie. Dobrze, jeśli firma je przygotowująca zapewnia wsparcie podczas przygotowywania danych oraz korzystania z analizy.

Nasze raporty

Przygotowując nasze Raporty Płacowe, dane zawsze pobieramy bezpośrednio z działów personalnych Uczestników badania. Każdy z nich ma możliwość sprawdzenia, dla jakiego procenta stanowisk znajdzie porównanie w gotowym już zestawieniu (wcześniej przechodząc proces wyceny stanowisk, czyli dopasowania tych występujących w firmie, do tych opublikowanych w analizie).  Dzięki temu mamy pewność, że osoba na stanowisku X ma podobne obowiązki oraz zakres odpowiedzialności, jak ta w analizie. Dbamy również o to, aby nasze Raporty miały jak największą liczbę Uczestników. W ostatniej edycji było ich aż 1088, co dostarczyło informacji na temat 334 676 próbek.

Jak już wspomnieliśmy, niezwykle ważnym jest zweryfikowanie, czy w raporcie, z którego chcemy skorzystać, znajdziemy dane o stanowiskach występujących u nas w firmie. Umożliwiamy taką opcję. Dla przykładu, poniżej prezentujemy dopasowanie danych dla 4 spośród oferowanych przez nas Raportów (dane fikcyjne).

Możliwe jest również sprawdzenie, dla jakich stanowisk odnajdziemy porównanie w gotowym zestawieniu (dane fikcyjne):

Jeżeli interesujące nas stanowisko nie pojawia się w Raporcie Płacowym, istnieje możliwość skonsultowania z opiekunem analitycznym co w danej sytuacji możemy jeszcze zaproponować. Dzięki temu prostemu zabiegowi mamy pewność, że wybrany Raport zawiera potrzebne dla nas informacje.

Do czego służy Raport Płacowy?

Wiemy już jaki raport wybrać – czemu mielibyśmy jednak inwestować w takie zestawienia? Do czego je wykorzystać? Dają nam one możliwość sprawdzenia jakie stawki są oferowane na rynku. Umożliwia to rozsądne dostosowanie widełek placowych do oczekiwań kandydatów (oraz pracowników). Warto sprawdzić, którzy z zatrudnionych u nas pracowników są niedopłacani, którzy w rynku, a kto jest nadpłacony. Mamy więc wkład do sprawnego zaplanowania podwyżek oraz mądrego zarządzania wynagrodzeniami w oparciu o „twarde”, rynkowe dane.