Ty i Twój znajomy pracujecie na tych samych stanowiskach w różnych firmach. Macie ze sobą wiele wspólnych tematów, bowiem Wasz zakres obowiązków jest podobny. A co za tym idzie – również problemy, czy też frustracje, z którymi się mierzycie. Tobie jednak wynagradza to pensja, którą co miesiąc otrzymujesz na konto i z której jesteś zadowolony. Tymczasem Twój znajomy ciągle powtarza, że jego zarobki nie są satysfakcjonujące. Zastanawiasz się, o co chodzi – czy znajomy naprawdę tak mało zarabia? A może po prostu przesadza? Wpadasz na pomysł – czy fakt, że pracujecie w innych branżach, ma wpływ na Wasze zarobki?

Branża a zarobki

Aby zbadać tę sprawę, postanowiliśmy sprawdzić, jak rozkładają się wynagrodzenia na tym samym stanowisku w różnych branżach. Mamy taką możliwości, ponieważ od wielu lat publikujemy Raporty Płacowe. Przedstawiamy w nich wynagrodzenia obowiązujące w Polsce z podziałem na konkretne stanowiska (prawie 400). Mamy pewność, że nasze zestawienia oddają rzeczywistość – dane pochodzą bezpośrednio z działów personalnych Uczestników badania. Dodatkowo pochwalić możemy się dużą liczbą Uczestników (w edycji Lipiec 2021 było to aż 1088 firm!). Przekłada się to na ogromną ilość próbek – 334 676! Biorąc to pod uwagę, możemy śmiało stwierdzić, że nasze Raporty dostarczają realnych danych dla naszych Klientów.

Poza Raportem Ogólnopolskim publikujemy również wiele Raportów Branżowych. To właśnie dzięki nim możemy sprawdzić, czy poziom wynagrodzeń na tym samym stanowisku, zmienia się
w zależności od branży.
Dla przykładu przyjrzyjmy się stanowisku Brygadzisty:

Powyższy wykres operuje na miesięcznej płacy całkowitej brutto. Ten rodzaj wynagrodzenia zawiera w sobie płacę zasadniczą (czyli kwotę określoną w umowie, którą to pracodawca musi nam przelewać raz w miesiącu na konto), dodatki stałe (takie, które są wypłacone w jednej, ustalonej wysokości
w sposób regularny – są przypisane do danego stanowiska) oraz dodatki zmienne (elementy wynagrodzenia uzależnione od jakości wykonywanej pracy i efektywności pracownika). Kiedy wiemy już, na czym operujemy, możemy przystąpić do porównania.

Jak widzimy powyżej, przygotowaliśmy zestawienie dla trzech branż – motoryzacyjnej, logistyki oraz FMCG. Na największe zarobki może liczyć pracownik motoryzacji, a na najsłabsze FMCG. Różnica pomiędzy nimi jest znacząca. Mówimy bowiem o prawie 400 PLN brutto! A przypominamy, że są to osoby na tym samym stanowisku i o tym samym poziomie wymaganych kompetencji.

Wybór odpowiedniego Raportu kluczową kwestią

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Martynę Weryńską, która pełni rolę Konsultanta w naszej firmie: „Obecnie nasi Klienci mogą wybierać spośród 30 różnych raportów płacowych. Na liście zestawień, obok regionalnych i mikroregionalnych raportów, można znaleźć raporty sektorowe
i branżowe.  Jak widzimy stawki w poszczególnych branżach, różnią się między sobą.  Bardzo ważne jest zatem, aby wybrać odpowiedni dla swojej organizacji raport, który pozwoli nam porównać się do bezpośredniej konkurencji. Dzięki temu będziemy w stanie szybko zareagować na zmiany w wynagrodzeniach, które dyktuje zarówno cała branża jak i nasza najbliższa okolica”.

Jak widzimy więc niezwykle ważnym jest, aby wybrać odpowiedni Raport Płacowy, tak by nasze dane służące do porównania były jak najbardziej miarodajne. Dlatego do dyspozycji naszych Klientów dajemy wiele raportów sektorowych i branżowych. Dbamy również, by każdy z nich miał odpowiednią liczbę Uczestników. Powyższy wykres oparty jest na danych pochodzących z Raportów: FMCG (165 firm), logistyki (232 firmy) oraz branży motoryzacyjnej (133 firmy). Inne dostępne zestawiania dotyczą np. SSC/BPO/IT (50 firm).