Pandemia Covid-19 wywróciła świat do góry nogami. Wprowadzony lockdown spowodował starty w wielu biznesach, a w co niektórych przypadkach przełożyło się to nawet na zamykanie firm. Obecnie możemy mówić o kryzysie ekonomicznym, który jednak nie jest tak gwałtowny i duży, jakiego spodziewaliśmy się jeszcze kilka miesięcy temu. Wiele wówczas pojawiło się plotek mówiących o gigantycznych zwolnieniach i ucinaniu wynagrodzeń w prawie każdej organizacji. Zarówno my, jak i nas Klienci, zastanawialiśmy się, jak sytuacja wygląda naprawdę. Czy jest tak źle, jak się mówi?

Suplement w najnowszej edycji naszych Raportów Płacowych

Najnowsza edycja naszych Raportów Płacowych na Lipiec 2020 jest wyjątkowa – zawarliśmy w nich bowiem, poza standardowymi informacjami o wynagrodzeniach obowiązujących na rynku, benefitach i podwyżkach, również specjalny dodatek. Zebraliśmy w nim dane na temat tego, jakie akcje podjęły lub też planują podjąć przedsiębiorstwa w odpowiedzi na kryzys spowodowany koronawirusem. Suplement ten dotyczy więc działań firm w ostatnich miesiącach i informuje nas o procencie organizacji, które postanowiły zredukować zatrudnienie, obniżyć wymiar czasu pracy oraz wynagrodzenia, a także wprowadzić zmiany w dodatkach płacowych i benefitach pozapłacowych.

Uczestnicy naszego badania chętnie dzielili się z nami tymi informacjami – o tym procesie opowiada Martyna Ratusznik, która pełni rolę Starszego Konsultanta w naszej organizacji: „Ostatnie miesiące nie były proste dla naszych Klientów. Przejście pracowników na tryb pracy zdalnej, przełożenie procesów podwyżkowych, masa różnych formalności związanych z obecną sytuacją – można by długo wymieniać. Pomimo wielu przeciwności udało nam się wspólnie z Klientami zamknąć kolejną edycję badania Raport Płacowy. W tej edycji badania, oprócz standardowej aktualizacji danych płacowych, prosiliśmy naszych Klientów również o uzupełnienie dodatkowego formularza związanego właśnie z działaniami, jakie podjęły firmy w dobie pandemii. Przedstawiciele biznesu w Polsce są ciekawi, jak inne podmioty radzą sobie w obecnej sytuacji – sami często zwracali się do nas z takimi pytaniami – dzięki czemu chętnie zaangażowali się  w rozszerzenie badania i udzielali odpowiedzi na zadane przez nas pytania. To umożliwiło nam zebrać niezwykle przydatne dane o sytuacji firm w Polsce (pod kątem budżetu wynagrodzeń). Mamy nadzieję, że udostępnione niebawem dane pomogą Klientom porównać swoją sytuację do innych organizacji z rynku i na tej podstawie zastanowić się, co dalej”.

Dlaczego warto sięgnąć po suplement?

Zapoznanie się z przygotowanym przez nas suplementem może okazać się strzałem w dziesiątkę w obecnych czasach. Działanie to pozwoli wyprzedzić konkurencję. Da nam on bowiem ogląd na to, jak w rzeczywistości wygląda sytuacja na rynku. Analizy, planowanie działań i strategii – wszystko to będziemy mogli oprzeć o realne dane – a nie o usłyszane od kogoś plotki. Bycie o krok przed innymi zawsze jest ważne – teraz jednak znaczenie tego jest nawet jeszcze większe.

W Europie sytuacja z pandemią się uspokoiła – nie oznacza to jednak, że wirus zniknął. Ciągle szaleje on w innych regionach świata. Dodatkowo możemy być pewni, że wraz z nadejściem jesieni i zimy wróci on również w nasze rejony. Biorąc to pod uwagę, musimy mieć świadomość, że kryzys się pogłębi. To, co powinniśmy zrobić jako przedsiębiorcy, to jak najlepiej się do niego już teraz przygotować. Zaplanowanie odpowiedniej strategii – opartej o rzetelne dane i prognozy, a także dającej się łatwo modyfikować – stanowi kluczowe działanie, które należy podjąć. Cieszymy się, że dostarczając Klientom najnowszą edycję naszych Raportów Płacowych wraz z dodatkowym suplementem, możemy być częścią tego procesu.