Dostępne jest już najnowsze wydanie naszych Raportów Płacowych, w którym zawarliśmy informacje na temat wynagrodzeń na rynku, a także naszą analizę podwyżek i dane o benefitach. Była to edycja bardzo szczególna, ponieważ przeprowadzaliśmy ją w okresie pierwszej fali pandemii Covid-19. Pomimo trudnego czasu dla wielu przedsiębiorstw w naszym badaniu wzięło udział aż 728 firm!

Średni wzrost wynagrodzeń na przestrzeni roku

Posiadanie informacji na temat średnich wynagrodzeń oferowanych na rynku daje nam świetną możliwość, by przyjrzeć się, jak wyglądał wzrost płac pomiędzy kwietniem 2019 a 2020 roku.

Źródło: manaHR

Zebrane przez nas dane pokazują, że zarówno w przypadku płacy zasadniczej, jak i całkowitej możemy mówić o znaczącym wzroście płac. Nasz Starszy Konsultant – Małgorzata Latko, mówi: „Z porównania najświeższych (lipcowych) danych raportowych z tymi pochodzącymi z analogicznego okresu w ubiegłym roku wynika, że wynagrodzenie zasadnicze wzrosło średnio o 4,2%. Jednocześnie miesięczna płaca całkowita wzrosła przeciętnie o 5,1%”.

Warto w tym momencie przypomnieć, czym się różnią od siebie te formy wynagrodzeń. Płaca zasadnicza to podstawa, która co miesiąc musi zostać wypłacona pracownikowi. Natomiast całkowita zawiera w sobie wynagrodzenie zasadnicze, a także wszystkie dodatki (stałe i zmienne).

Jak wyglądały podwyżki w poszczególnych sektorach? Przedstawione powyżej wyniki dotyczą wszystkich branż – jednak poszczególne sektory mogą różnić się  od siebie znacząco. Wobec tego zebraliśmy również informacje na temat wzrostu wynagrodzenia  całkowitego w wybranych obszarach

Źródło: manaHR

Małgorzata Latko podkreśla tutaj, że: „Jeden z największych wzrostów zanotowano w obszarze marketingu i PR (aż 8,2%!). Z kolei zdecydowanie mniejszy wzrost wynagrodzeń wśród wycenionych w taki sam sposób stanowisk zanotowano w obszarze sprzedaży (jedynie 2,6%)”. Na duży wzrost mogły również liczyć osoby zatrudnieni w działach HR (6,6%). Inżynieria, Logistyka i Zakupy oraz Produkcja zanotowały podwyżki w okolicach 5%. Warto zwrócić uwagę na IT – wzrost tam to jedynie 4,7% – czyli mniej niż średnia. Przypomnijmy jednak, że jest to branża z olbrzymim zapotrzebowaniem na pracowników, wobec tego konkurencja o człowieka jest duża. To sprawia, że wynagrodzenia tam uzyskiwane są bardzo wysokie. Być może stosunkowo niski wzrost płac w ostatnim roku pokazuje nam, że branża ta dobiła do granicy wysokości płac, której nie jest w stanie już przekroczyć.

Czy w tym roku również możemy liczyć na podwyżki płac?

Od lat obserwujemy stały wzrost wynagrodzeń. Tymczasem 2020 rok może być inny. Rozprzestrzenianie się Covid-19 powoduje spustoszenia w gospodarkach wielu krajów. Za nami już pierwsza fala, która spowodowała w niektórych przypadkach zamykanie biznesów i zwolnienia ludzi. Biorąc to pod uwagę ciekawi nas, jak nasze porównanie będzie wyglądać w przyszłym roku. Jeśli jednak jesteś ciekawy już teraz, jak inne organizacje poradziły sobie z wirusem oraz jakie działania wprowadziły – sięgnij po specjalny suplement, który jest dostępny razem z tą edycją naszych Raportów Płacowych.