Rekrutacja i utrzymanie pracowników w firmie to wyzwanie, któremu polskie firmy nieustannie muszą stawiać czoła. Obecnie nastały bowiem czasy, kiedy większość pracowników może sama decydować o tym, czy woli pracować w jednej czy drugiej firmie. To pracodawcy muszą się dziś postarać o zapewnienie im takich warunków, by ci nie myśleli nawet o odejściu. Jedną z ważniejszych rzeczy zachęcających pracowników do pozostania na swoim miejscu pracy, jest oczywiście odpowiednie wynagrodzenie. Jak jednak sprawdzić, czy płace w naszej firmie są właściwe?

Raport ogólnopolski

Ogólnopolski Raport Płacowy to zestawienie wynagrodzeń z firm rozsianych po całym kraju. Charakteryzuje on się tym, że zawarliśmy w nim podziały na wszystkie branże, w których działają nasi Uczestnicy (czyli firmy, które przekazały nam dane o swoich wynagrodzeniach). Z uwagi na to, że w zestawieniu tym prezentujemy dane z firm z całej Polski (550 Uczestników w edycji Wiosna 2017), są one bardziej ogólne niż w przypadku raportów regionalnych (pokazujemy wyłącznie mediany i średnie wynagrodzeń, nigdy surowe wartości).

 

Kto może korzystać z Ogólnopolskiego Raportu Płacowego?

Każda firma, która zadeklaruje chęć udziału w badaniu, otrzymuje od nas ten raport za darmo. Jest on doskonałym narzędziem do rozeznania się w ogólnej sytuacji na polskim rynku pracy. Jako pomoc przy podejmowaniu decyzji związanych z rekrutacją, będzie on zaś przydatny w przypadku poszukiwania osób na stanowiska kierownicze. Kandydaci szukający bowiem zatrudnienia na najwyższych szczeblach zarządzania są zwykle gotowi do zmiany miejsca pracy w obrębie całej Polski.

 

Raport regionalny

Regionalne Raporty Płacowe to badania wynagrodzeń w konkretnych miejscach na mapie Polski – zwykle w województwach, czasem nawet w poszczególnych miastach. Dane z tych zestawień są znacznie bardziej szczegółowe niż w przypadku raportu ogólnopolskiego, odzwierciedlają bowiem specyfikę rynku w konkretnych regionach

 

Kto może korzystać z Regionalnych Raportów Płacowych?

Jak mówi Iwona Belczyk, Starszy Opiekun Klienta w AG TEST HR, Najbliższa okolica jest rynkiem pracy szczególnie dla pracowników niższego szczebla. Firmy korzystają wtedy z danych pokazujących wynagrodzenia w konkretnym województwie lub nawet mieście. Tak jest w przypadku firm z Tychów, Gliwic czy Bielska-Białej, gdzie przedsiębiorstwa otwierają się tuż obok siebie, więc dla pracowników zmiana pracy oznacza jedynie “przejście przez ulicę”. Z powyższych raportów powinny więc korzystać przede wszystkim firmy, które zamierzają rekrutować pracowników na stanowiska, takie jak operator produkcji, spawacz, robotnik itd. Osoby poszukujące pracy w takich zawodach charakteryzują się bowiem niską mobilnością i są niewielkie szanse, że wyemigrują one na drugi koniec Polski.

 

Raport branżowy

W Branżowych Raportach Płacowych podajemy wynagrodzenia w podziale na poszczególne branże, m.in. produkcyjną, SSC/BPO/IT, FMCG itd. Informacje dotyczące płac w powyższych obszarach zainteresują głównie firmy, które prowadzą rekrutacje na stanowiska o wąskiej specjalizacji. Kandydatów do takiej pracy zwykle jest bardzo niewielu, konkurencyjne wynagrodzenie może być więc czymś, co przyciągnie ich do firmy.

 

Kto może korzystać z Branżowych Raportów Płacowych?

Według Iwony Belczyk, wykwalifikowani specjaliści wolą przemieszczać się w obrębie swojej branży, dlatego tutaj przydatne mogą okazać się raporty branżowe, np. motoryzacyjny czy SSC/BPO. Księgowi w centrach usług wspólnych są zupełnie inaczej wynagradzani niż osoby na tym samym stanowisku w firmach produkcyjnych, ponieważ zarówno wymagania na danym stanowisku jak i zakres obowiązków różnią się od siebie. By jednak otrzymać pełen obraz wynagrodzeń w obszarze, który nas interesuje, warto połączyć dane z dwóch raportów płacowych: branżowego i regionalnego. Dopiero wtedy zyskamy najbardziej realistyczne odzwierciedlenie rzeczywistości, obejmujące nie tylko specyfikę konkretnej branży, ale także wybranego województwa lub miasta.

A co zrobić, jeśli okaże się, że wynagrodzenia w naszej firmie są podobne jak u konkurencji, a nadal mamy problem z rekrutacją pracowników? Warto wiedzieć, że przyczyna tych niepowodzeń może leżeć gdzie indziej – np. w źle skonstruowanym systemie dodatków płacowych i pozapłacowych. By płaca podstawowa, premie i benefity były w pełni skuteczne, najlepiej przeprowadzić restrukturyzację systemu wynagrodzeń, oddając tę sprawę w ręce doświadczonych ekspertów. Dopiero, kiedy w firmie zaczną obowiązywać sprawiedliwe i adekwatne sposoby wynagradzania, można bowiem mówić o jej konkurencyjności względem rynku.