Pandemia jest z nami już ponad rok i dalej nie odpuszcza. Mało kto z nas przypuszczał, że potrwa ona tak długo. Pojawienie się szczepionek przywraca nam jednak nadzieję na powrót do stałego ładu. Takie same nadzieje mają również organizacje, które przez Covid-19 zmuszone były wprowadzić szereg działań oraz zmian w sposobie funkcjonowania.

Raport Płacowy manaHR

Naszym celem jest zawsze dostarczać naszym Klientom aktualnych informacji o wynagrodzeniach na rynku. W związku z tym cztery razy do roku wydajemy nasze Raporty Płacowe. Szczególnie w tak niepewnych czasach prezentowane tam informacje są bardzo istotne – raporty zawierają dane na temat średnich wynagrodzeń pracowników na rynku. Zestawienie dzielimy nie tylko na stanowiska, lecz również na branże i lokalizacje, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie wyników do potrzeb firmy. Wydaliśmy właśnie nasz najnowszy raport Styczeń 2021, jednak już przygotowujemy się do kolejnej edycji, która będzie dostępna w kwietniu tego roku i zawierać będzie dane nie starsze niż na dzień 31 stycznia 2021.

Jak firmy radzą sobie podczas pandemii?

Wierzymy, że aby stworzyć dobry plan, najpierw trzeba zebrać rzetelne informacje. W obecnych czasach mogą je stanowić dane na temat tego, w jaki sposób inne firmy reagują na pandemię i jakie są tendencje na rynku w tym obszarze. Mając to na uwadze, w ramach kwietniowej edycji naszego badania wynagrodzeń zostanie przeprowadzone również drugie badanie. Podczas niego zapytamy o działania firm już podjęte oraz te dopiero zaplanowane na rok 2021 związane z pandemią. Wyniki będą dostępne w kwietniu 2021 wraz z naszym Raportem Płacowym.

Uczestnicy będą pytani o kwestie związane z ograniczeniem kosztów, tzn.: redukcja zatrudnienia, zmniejszenie wymiaru czasu pracy, likwidacja lub obniżenie dodatków płacowych, obniżenie wynagrodzeń zasadniczych. Sprawdzimy też, jak się ma rekrutacja – czy firmy dalej poszukują nowych osób do pracy, a może przestały rekrutować, ponieważ nie mogą zagwarantować wystarczającej ilości zadań do wykonania? Kolejną ciekawą kwestią są dodatki pozapłacowe – naturalnym wydawać by się mogła likwidacja lub zawieszenie tych funkcjonujących w firmie w celu ograniczenia zbędnych wydatków. Jednak wiele przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie nowych (np. w ramach rekompensaty za pracę zdalną). Organizacje mierzą się również z problemem absencji pracowników – sprawdzimy więc, jak uczestnicy badania sobie z tym radzą. Ostatnią kwestią, o którą zapytamy, będzie przestój ekonomiczny. Jest to czas, kiedy pracownik jest gotowy do pracy, jednak nie może jej wykonywać z przyczyn go niedotyczących. Sprawdzimy, jak wiele firm zdecydowało się na jego wprowadzenie.

Wszystkie pytania, które zadamy, dotyczą jedynie działań w roku 2021. Już po raz drugi prowadzimy takie badanie. Pierwszy raz odbyło się podczas edycji lipcowej 2020 naszych Raportów Płacowych. Uczestniczyły wówczas 283 organizacje, z czego aż 65% stanowiły firmy produkcyjne.

Różny wpływ pandemii

Ciekawi jesteśmy, jakie rezultaty da nasze badanie. Pandemia oraz towarzyszący jej lockdown mają negatywny wpływ na wiele branż, wobec czego spodziewać się możemy drastycznych rozwiązań wprowadzonych przez firmy. Z drugiej jednak strony istnieją sektory dotknięte minimalnie, lub też takie, którym Covid-19 zapewnił znaczne zyski. W takich przypadkach wyniki będą diametralnie inne. Wszystko wyjaśni się już niedługo – a jeśli jesteś zainteresowany udziałem w naszym badaniu – skontaktuj się z nami!