Z dumą możemy ogłosić, że pierwsza w tym roku edycja naszego sztandarowego produktu, czyli Raportów Płacowych, jest już dostępna! Jak zawsze poza raportem ogólnopolskim, wydaliśmy również raporty branżowe, regionalne oraz mikroregionalne. Dzięki temu nasi Klienci mają swobodę wyboru danych, które najbardziej odpowiadają na ich potrzeby.

Edycja styczeń 2021

W tej edycji badania zanotowaliśmy aż 49 nowych Uczestników badania! To pokazuje, że w tych trudnych czasach pandemii rzetelne informacje są niezbędne do zaplanowania odpowiedniej strategii przedsiębiorstw. O miarodajności naszych danych świadczyć może liczba próbek płacowych, która wyniosła 290 691! Zebraliśmy je od 810 organizacji, które wzięły udział w badaniu. Wśród nich warto wymienić: ABB, Pepsico, PGE Energia, Opel Manufacturing, Whirlpool, LG i wiele innych – zarówno dużych korporacji, jak i mniejszych organizacji. Jak zawsze niezwykle mocny udział mają firmy produkcyjne, których było aż 555, co stanowi 68% próby.

Zależy nam, by nasi Klienci otrzymywali aktualne informacje. Z tego powodu raporty zawierają dane nie starsze niż na dzień 31.10.2020. Warto w tym miejscu sprawdzić również, jak rozkładał się udział poszczególnych branż w naszym badaniu. FMCG to 123 Uczestników, motoryzacja 119, budownictwo 91, przemysł maszynowy i metalurgia 90, logistyka 81 a SSC/BPO/IT to 58 firm.

Najwięcej przedsiębiorstw wzięło udział ze Śląska – 158 organizacji. Wynik ten goni Mazowsze ze 141 firmami. Na liczną reprezentację mogą również liczyć województwa dolnośląskie – 116, małopolskie – 98, łódzkie – 70 oraz wielkopolskie z 50 organizacjami.

W przypadku mikroregionów prym wiedzie Grodzisk Mazowiecki i okolice – 63 Uczestników badania oraz Warszawa – 45. Następnie wracamy na Śląsk – Gliwice i okolice zanotowały 33 firmy, Dąbrowa Górnicza i okolice 31, Bielsko-Biała i okolice to 29, a Tychy i okolice 25 przedsiębiorstw. Dobrymi wynikami mogą pochwalić się również Północno-Wschodnie Mazowsze – 28, Wałbrzych i okolice – 26, Legnica i okolice – 24 i Tomaszów Mazowiecki i okolice – 20.

Jak wybrać raport dla siebie?

Jak wspomnieliśmy, w ręce naszych Klientów oddajemy poza raportem ogólnopolskim, również szereg innych zestawień. Pojawić się więc może w tym momencie pytanie – jak wybrać tę pozycję, która będzie dla mojej firmy najbardziej przydatna? Na samym początku trzeba zidentyfikować, jakie są nasze główne cele i potrzeby w związku ze skorzystaniem z danego raportu. Wyznaczamy branżę, obszar, a także stanowiska, które chcemy zbadać. Od tych czynników zależy następnie, po który raport sięgniemy. Jeśli np. musimy przeanalizować wynagrodzenia dla całej organizacji, polecamy wybrać zestawienia z wielu obszarów. Tymczasem, jeśli interesują nas tylko pracownicy produkcyjni, warto kupić raport lokalny, który będzie obejmował naszą najbliższą konkurencję. W przypadku wykwalifikowanych specjalistów sięgnijmy po dane ogólnopolskie – pandemia przyspieszyła proces pracy zdalnej, wobec czego konkurujemy o takie osoby na terenie całego kraju.

Kolejna edycja już w kwietniu!

Zima dopiero się rozkręca, jednak my już myślimy o wiośnie. Zaczynamy bowiem przygotowania do kolejnej edycji Raportów Płacowych, które zostaną opublikowane w kwietniu 2021. Poza najnowszymi informacjami o wynagrodzeniach Raport ten będzie zawierać również dane o podwyżkach, benefitach pozapłacowych, fluktuacji, absencji pracowników oraz informacje o tym, jakie działania planują podjąć firmy w 2021 roku w związku z pandemią.

Dane płacowe zbieramy od naszych Uczestników cały rok – aktualizując je po większych zmianach w ich firmach. Najczęściej ma to miejsce po podwyżkach – czyli raz albo dwa razy w roku.