Każdy z nas prawdopodobnie zauważa, że ceny idą coraz to bardziej do góry. Inflacja to zjawisko, które towarzyszy nam od dawna i które bezpośrednio odbija się na naszych kieszeniach. Biorąc to pod uwagę, tym bardziej zależy nam na otrzymywaniu podwyżek, w których to upatrujemy możliwości podniesienia komfortu naszego życia.

Plany firm na podwyżki

Standardowe podejście związane z podwyżkami co najmniej raz w roku w wielu przedsiębiorstwach musiało zostać zredefiniowane przez pandemię. Wszyscy pamiętamy nerwowe ruchy firm
i zamrożenie wzrostu płac z początku pandemii koronawirusa. Sytuacja powoli jednak wraca do normy, a gospodarka działa na coraz to większych obrotach. Wobec tego wiele przedsiębiorstw odblokowało podwyżki.
Czy miały jednak one już miejsce? A może organizacje czekają na koniec roku, aby przekonać się, jak będzie wyglądać sytuacja na rynku?

Czy podwyżki zostały już przyznane?

Cztery razy do roku wydajemy nasze Raporty Płacowe, w których publikujemy wyniki badania wynagrodzeń. Dzięki temu nasi Klienci mogą zorientować się, jak kształtują się płace na rynku. W najnowszej edycji Lipiec 2021 wraz z Raportami Płacowymi opublikowana została Analiza Podwyżek. Jest to więc doskonały moment, żeby zobaczyć, jak w połowie roku wygląda stan wzrostu płac. Przekonajmy się więc, czy organizacje w tym roku przyznały już podwyżki.

Rozkład przedstawia wykres poniżej:

Jak możemy zauważyć, ponad połowa firm, które deklarują przyznanie podwyżek systemowych przyznała je w pierwszej połowie 2021 roku. W tym działaniu nie ma nic niestandardowego – zazwyczaj organizacje w początkowych miesiącach podwyższają wynagrodzenie pracowników.

W 2021 roku najwięcej podwyżek dokonało się w kwietniu – aż 36%. W styczniu było to 20%. Zgodnie ze słowami Agnieszki Pudlik, który pełni rolę Project Managera w naszej organizacji: „Większość firm zdecydowała się podnieść wynagrodzenia pracowników w tym roku. Podwyżki odbyły się głównie w pierwszej połowie roku i obejmowały najczęściej całe organizacje. Pozostałe firmy deklarują, że podwyżek nie będzie lub wstrzymują swoją decyzję, czekając i obserwując rynek.  Firmy, które nie pojęły decyzji podwyżki przyznają prawdopodobnie w ostatnim kwartale.”

Możemy więc śmiało stwierdzić, że w 2021 roku sytuacja powoli wraca do normy. Większa część firm przyznała już podwyżki. Niektóre organizacje ciągle zachowują się jednak asekuracyjnie – obecnie sytuacja na rynku wygląda zachęcająco i wszystko zdaje się wracać do normy sprzed pandemii, jednak nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja jesienią i zimą. Wobec tego niezdecydowane firmy dają sobie furtkę do elastycznej decyzji.

Inflacja a podwyżki

Według danych z opublikowanej Analizy Podwyżek firmy deklarują, że planowane podwyżki na rok 2021 wynoszą 4,5%. Czy to dużo? Wydaje się, że całkiem sporo. Pamiętać jednak musimy o inflacji,
o której to wspomnieliśmy na samym początku artykułu. Realnie obniży ona nasz wzrost wynagrodzenia, ponieważ według analityków NBP w 2021 wyniesie ona około 4%! Jest to jeden z najwyższych wyników w historii.