Co przyniesie nam kolejny rok? Odpowiedź na to pytanie zawsze była trudna, jednak przez ostatnich kilka lat przekonaliśmy się, że świat staje się tak nieprzewidywalny, iż określenie, co się wydarzy za kilka miesięcy, często okazuje się niemożliwe. Mimo to postaramy się wysnuć przewidywania na temat małego wycinka naszej rzeczywistości, jakim są podwyżki. Opierając się na pozyskanych danych, spójrzmy, czy i jakie wzrosty wynagrodzeń planują firmy na 2023 rok.

Skąd bierzemy dane?

Analizę Podwyżek opieramy na deklaracjach Uczestników badania pochodzących od ich działów personalnych. A w naszej najnowszej, październikowej edycji, w badaniu wzięło udział aż 1332 Uczestników! Analiza zawiera uporządkowaną wiedzę na temat: wysokości średnich podwyżek systemowych realizowanych w danym roku lub planowanych w roku kolejnym w ujęciu ogólnym oraz z podziałem na kapitał firmy, zatrudnienie, obrót, sektor, branżę, region i mikroregion (z uwzględnieniem każdej ścieżki). Dodatkowo znajdziemy w niej informacje, jaki procent organizacji przyznaje podwyżki systemowo oraz indywidualnie, a także kiedy to się dzieje.

Czy będą podwyżki w 2023?

Wiemy już, na czym opieramy nasze prognozy. Sprawdźmy więc teraz, czy przedsiębiorstwa planują w 2023 roku wzrosty wynagrodzeń dla swoich pracowników.

Porównując odpowiedzi udzielane w edycji lipcowej i październikowej, nie obserwujemy ogromnych różnic pomiędzy nimi. Obecnie zaledwie 1/3 firm uczestniczących w najnowszym badaniu zadeklarowała przyznanie podwyżek systemowych (29%). Wciąż ponad połowa Uczestników badania (51%) nie podjęła decyzji dotyczącej wzrostu płac w przyszłym roku. Ten fakt potwierdzają także rozmowy z naszymi Klientami. Część z nich szczerze przyznaje, że obecna sytuacja rynkowa (czyli: trwająca wojna w Ukrainie, rosnąca inflacja, zapowiadany kryzys energetyczny) nie ułatwia planowania budżetu na najbliższy rok. Warto w tym miejscu dodać, że rok temu, w edycji październik 2021, organizacje, które nie podjęły decyzji odnośnie podwyżek, stanowiły 37% Uczestników badania.

To, czy wzrost wynagrodzeń będzie miał miejsce, to jedno. Kolejną ważną kwestią jest jego wysokość. Według naszych najnowszych danych średnia wartość podwyżek systemowych planowanych na 2023 wynosi 8,3%. Jest to więc wzrost o 0,3 p.p. w porównaniu do danych z lipca 2022. Z naszej strony na pewno można się spodziewać kolejnych aktualizacji. Będziemy nadal trzymać rękę na pulsie i co kwartał – wraz z każdą kolejną edycją Raportów Płacowych – dostarczać naszym Klientom najbardziej aktualne dane dotyczące podwyżek. Najbliższe wydanie już niebawem – będzie bowiem dostępne już w styczniu 2023 roku!