W maju 2022 ogłosiliśmy, że rozpoczynamy zbieranie danych do naszego najnowszego Raportu Płacowego. Miał on dotyczyć mikroregionu Rybnik i okolice. Teraz wracamy z ważnym ogłoszeniem – Raport jest gotowy i tylko czeka na to, by się z nim zapoznać!

Geneza Raportu

Rybnik to liczące ponad sto tysięcy mieszkańców miasto położone na Śląsku. Znajduje się na południowy zachód od Katowic i stanowi największy ośrodek aglomeracji rybnickiej i Rybnickiego Okręgu Węglowego. Rybnik leży na uboczu – daleko od centrum gospodarczego województwa i może cechować się innymi średnimi wynagrodzeniami. Zdecydowaliśmy się więc na stworzenie zestawienia przeznaczonego właśnie dla tego regionu.

Czy warto skorzystać z nowego Raportu?

Nasz świeżo wydany Raport obejmuje obszar południowo-zachodniej części Śląska, z takimi miastami jak: Rybnik, Orzesze, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śląski lub Racibórz. Na podstawie danych pochodzących od 19 Uczestników badania, uzyskaliśmy informacje na temat 49 unikalnych stanowisk.

Po przeprowadzeniu analizy zadaliśmy sobie pytanie – czy widoczne są różnice w wynagrodzeniach pomiędzy tym regionem a całym województwem? Zgodnie z oczekiwaniami – odpowiedź jest twierdząca. Obserwujemy bowiem różnice w płacy – są to np. wyższe stawki w przypadku stanowisk kierowniczych oraz specjalistycznych z obszaru produkcji, finansów i księgowości, logistyki i zakupów, ale także wśród wyżej wykwalifikowanych pracowników z grupy blue collars. Postanowiliśmy jednak na przykładzie zobrazować tę zależność. Spójrzmy więc na wykres poniżej.

Jak możemy zauważyć, płaca w Rybniku i okolicach dla Specjalisty ds. planowania i przygotowania produkcji wynosi 7 548 PLN brutto. Dla województwa śląskiego jest to natomiast 6 770 PLN brutto. Mówimy więc o różnicy ponad 700 PLN brutto! Stanowisko blue collar – czyli Magazynier – to również dominacja Rybnika i okolic. Stawki tutaj są o prawie 400 PLN brutto większe niż w całym województwie.

O przyczynach tych różnic wypowiada się Diana Biel, Starszy specjalista ds. rozwoju biznesu i opiekun firm z województwa śląskiego: „Analizując różnice wynagrodzeń w mikroregionie Rybnik i okolice, zauważyliśmy wyższe stawki (w porównaniu ze Śląskiem) dla wysoko wykwalifikowanych pracowników na części stanowisk zarówno z kadry kierowniczej, jak i specjalistów oraz pracowników fizycznych. Może to wynikać z trudności w pozyskaniu takich pracowników na tym obszarze. Klienci w rozmowach często podkreślają, że dla firm działających w Rybniku i okolicach ważne są informacje o wynagrodzeniach przedsiębiorstw z najbliższej okolicy, z wyłączeniem pozostałej części województwa”.

Możemy śmiało stwierdzić, że powstanie tego Raportu było potrzebne. Jedną z przyczyn może być chociażby fakt, że pracownicy produkcyjni najczęściej szukają pracy w najbliższej okolicy. Warto zatem mieć możliwość sprawdzenia, jakie stawki proponują firmy mające swoje siedziby na interesującym nas terenie.

Jeśli jesteś zainteresowany nowym Raportem mikroregionalnym dla Rybnika i okolic – zachęcamy do kontaktu:

Diana Biel

tel. 508 776 283

[email protected]