Wiele firm korzysta z raportów płacowych. Nie ma się co dziwić – znajdziemy w nich użyteczne dla organizacji dane. Raporty prezentują informacje o wysokości wynagrodzeń na konkretnych stanowiskach. Możemy wyróżnić dwa typy raportów – sporządzone przez agencje rekrutacyjne oraz przez wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy. Te pierwsze najczęściej są darmowe, a dane które są tam prezentowane, są zawyżone w stosunku do rzeczywistych, ponieważ opierają się na oczekiwaniach finansowych kandydatów. Raporty sporządzane przez specjalistyczne firmy prezentują informacje, które pochodzą bezpośrednio z działów personalnych firm biorących udział w badaniu. Wobec tego prezentowane tam wyniki odpowiadają rzeczywistym płacą.

Kiedy firmy sięgają po raporty płacowe?

Nie ma jednego momentu, kiedy firmy decydują się sięgnąć po raporty płacowe. Najczęściej jednak odbywa się to raz lub dwa razy do roku. W tym temacie wypowiada się nasz ekspert – Martyna Weryńska: „Doradzamy naszym klientom, aby z góry ustalili moment, w którym będą przyglądać się wynagrodzeniom. Najczęściej jest to koniec roku – w styczniu najwięcej firm realizuje podwyżki. Niemniej rynek pracownika wymaga, aby trzymać rękę na pulsie przez cały rok. Warto wcześniej wiedzieć co oferuje rynek, aby nie dać się zaskoczyć i nie stracić wartościowych pracowników”. W tym momencie trzeba jednak zaznaczyć, że istnieje kilka sytuacji, w których firmy potrzebują zorientować się, jak wyglądają średnie wynagrodzenia na rynku. Wówczas to organizacje sięgają po raporty płacowe.

Podczas planowania budżetu wynagrodzeń oraz podwyżek na kolejny rok firmy porównują oferowane przez siebie wynagrodzenia ze średnią na rynku. Robią to, aby dobrze dopasować obowiązujące w firmie widełki – tak by pracownicy nie byli niedopłacani, ani nadpłacani, lecz mieścili się w normie.

Również przy rekrutacji przedsiębiorstwa chcą wiedzieć, jaka jest średnia rynkowa. Pozwala to zorientować się, jak prezentują się wynagrodzenia na danych stanowiskach, szczególnie w sytuacji, kiedy firma otwiera wakat, którego wcześniej w organizacji nie było i dla którego nie powstała jeszcze polityka płacowa. Wiele organizacji wykorzystuje również raporty, aby dobrze przygotować się, a następnie prowadzić rozmowy z partnerami społecznymi.

Raporty płacowe manaHR

Jesteśmy firmą, która od 20 lat zajmuje się przygotowywaniem raportów płacowych. Jest to główna oś naszej działalności, w której to mamy duże doświadczenie. Firmy, które chcą wziąć udział w naszym badaniu wynagrodzeń, mogą to zrobić w każdej chwili – dane zbieramy przez cały rok.

Dla uczestników naszych badań przygotowaliśmy specjalną platformę online, która umożliwia szybkie wpisanie danych potrzebnych do badania. Dzięki temu możliwe jest sprawne aktualizowanie danych na platformie – zaraz po wprowadzeniu zmian w wynagrodzeniach obowiązujących w  naszej organizacji. Wystarczy  jedynie wgrać plik z zaktualizowanymi danymi płacowymi (można skorzystać z wyciągu z programu kadrowo płacowego). Platforma sama podpowie czy pojawiły się jakieś nowe stanowiska, które trzeba dopasować do rynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba wprowadzać danych ręcznie, co wszystkie osoby pracujące na co dzień w działach personalnych, bardzo doceniają.

Firmy korzystające z naszej platformy online mogą również, np. zobaczyć porównanie swoich najbardziej aktualnych wynagrodzeń do rynku. Pozwala to być na bieżąco ze zmianami płac i szybkie dopasowanie oferowanych stawek do zmieniającej się sytuacji.

Publikacja raportów manaHR

Dane z platformy zbieramy przez cały rok – dołączyć do badania można więc w każdym momencie. Wszystkie dane, które zostały wprowadzone analizujemy i publikujemy w formie raportu. Dzieje się to dwa razy do roku – wówczas to firmy uczestniczące w badaniu mogą zobaczyć najświeższe dane z rynku. W kwietniu wydajemy zestawienia, które zawierają dane płacowe nie starsze niż 31 stycznia danego roku.  W we wrześniu natomiast publikujemy raporty z danymi nie starszymi niż 30 kwietnia danego roku. Wobec tego kolejny nasz raport płacowy z najnowszymi danymi o wynagrodzeniach, pojawi się już w przyszłym miesiącu.