Dąbrowa Górnicza jest miastem wchodzącym w skład górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii, która to stanowi największy ośrodek przemysłowy w kraju. Miasto to leży na wschodnim skraju tej struktury, granicząc bezpośrednio z województwem małopolskim. Obecnie Dąbrowa Górnicza liczy 121 tysięcy mieszkańców.

W mieście tym mieści się Podstrefa Sosnowiecko – Dąbrowska (część Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej). Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została uznana za najlepszą strefę ekonomiczną w Europie w latach 2015 – 2017 roku przez FDI Business Financial Times. Specjalne Strefy Ekonomiczne pozwalają na prowadzenie działalności na preferencyjnych warunkach, tak by przyciągnąć do danego regionu, jak najwięcej inwestycji. Podejście to sprawdza się, wobec czego wiele firm otwiera swoje siedziby właśnie na ich terenie. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w Dąbrowie Górniczej.

Dąbrowa Górnicza skupiskiem dużych przedsiębiorstw

Czemu Dąbrowa Górnicza jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów? Duże znaczenie ma tutaj dobre położenie miasta – znajduje się ono w bezpośrednim sąsiedztwie innych dużych miast aglomeracji. Dodatkowo warto również wspomnieć o bardzo dobrze rozwiniętej sieci dróg oraz o rozległych terenach pozwalających na budowę dużych ośrodków przemysłowych (Dąbrowa Górnicza jest największym pod względem powierzchni miastem Metropolii). Wszystko to sprawia, że w tym mieście zainwestowało wiele znanych firm, które zdecydowały się ulokować tutaj swoje siedziby. Możemy tutaj wymienić: ArcellorMittal (największy w Polsce producent stali), NGK Ceramics Polska (motoryzacyjna firma, która ma dwie lokalizacje – Gliwice i Dąbrowa Górnicza) oraz centrum logistyki Amazon.

Lubimy być w miejscach z dużym potencjałem, dlatego w zeszłym roku w siedzibie firmy ArcelorMittal Poland S.A. w Dąbrowie Górniczej, wspólnie z gospodarzem zorganizowaliśmy spotkanie dla HRowców z okolicy. Wydarzenie zaliczamy do bardzo udanych – nasz kolega Krzysiek Bujak przeprowadził dla 24 uczestników szkolenie „Systemy wynagradzania – najlepsze rozwiązania”, które stało się tematem do szerszej dyskusji.

Płace w Dąbrowie

Źródło: Raport Płacowy manaHR dla Dąbrowy Górniczej i okolic (wynagrodzenia brutto)

Dąbrowa Górnicza jest dużym ośrodkiem przemysłowym –  dla osób pracujących w tym mieście jest to powód do zadowolenia, bowiem odbija się to pozytywnie na wysokości ich płac. Miesięczna Płaca Podstawowa robotnika to aż 3 657 PLN brutto. Jest to wynagrodzeni znacznie powyżej najniższej krajowej. Tymczasem jego miesięczna płaca całkowita to już prawie 4 000 PLN brutto.

Brygadzista może zarobić nawet 4 950 PLN brutto, co jest kwotą większą niż średnie miesięczne wynagrodzenie w Polsce (według danych GUS w styczniu 2019 wyniosło ono 4 931 PLN brutto). Na zarobki powyżej 10 000 PLN mogą liczyć osoby na stanowisku Kierownika, a Dyrektor Funkcjonalny może zarobić nawet ponad 20 tysięcy złotych.

Skąd brać pracowników?

Śląsk to region wysoko uprzemysłowiony, z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w skali całego kraju – według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w styczniu 2019 roku wyniosło ono 4,3% (w kraju było to 5,8%). Również w Dąbrowie Górniczej bezrobocie jest niskie – wynosi 5%. Wobec tego miasto to mierzy się z problemem „rąk do pracy”. O tej kwestii wypowiada się Marysia Kuźniar, opiekun Górnego Śląska w naszym badaniu: „Swoje siedziby w Dąbrowie Górniczej ma wiele firm, a dodatkową konkurencję stanowią organizacje z innych śląskich miast, które zapewniają swoim pracownikom dojazd do pracy. Dąbrowa Górnicza czy Sosnowiec to miasta położone na granicy województw. Tutejsi Pracodawcy aktywnie rekrutują kandydatów z Małopolski, gdzie w wielu miejscowościach jak choćby Olkusz, Trzebinia czy Klucze nie ma dużych przedsiębiorstw. Pracownicy z tych miejsc chętnie dojeżdżają do firm z Dąbrowy Górniczej, Sosnowca czy Siemianowic a wynagrodzenia tu proponowane są dla nich atrakcyjne”.

Dąbrowa Górnicza – z miasta górniczego w ośrodek przemysłowy

Dąbrowa Górnicza, podobnie jak reszta Śląska, w ciągu ostatnich 20 lat przeszła dużą metamorfozę. Z miasta, którego głównym profilem działalności były kopalnie, przekształciła się w prężny ośrodek przemysłowy. Miasto to jednak nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa – ciągle ma zasoby i możliwości na przyciągnięcie do siebie kolejnych inwestorów, którzy jeszcze bardziej przyczynią się rozwoju tej lokalizacji.