Przeprowadzenie porównania obowiązujących w Twojej organizacji zarobków ze średnią rynkową pozwoli Ci określić, czy Twoi pracownicy są sprawiedliwie wynagradzani za swoją pracę. To z kolei umożliwi Ci stworzenie przemyślanej strategii wynagrodzeń. Jeśli prowadzisz rekrutację, sprawdzenie jakie są średnie płace na danym stanowisku, jest podstawą do ustalenia atrakcyjnych dla kandydata (i dla Twojej firmy) widełek płacowych.
Nasze badanie – jak wyglądało?
Do końca marca tego roku zbieraliśmy dane od firm chcących wziąć udział w naszym badaniu wynagrodzeń. Na początku kwietnia, w oparciu o pozyskane informacje, przygotowaliśmy gotowe Raporty, z których nasi Klienci mogą dowiedzieć się o aktualnych poziomach wynagrodzeń obowiązujących na rynku. Co ważne – nasze dane pochodzą bezpośrednio z działów personalnych uczestników badania. Dodatkowo przygotowane przez nas Raporty zawierają dane nie starsze niż na dzień 31.01.2019, a więc uwzględniają dużą falę podwyżek styczniowych (styczeń, obok kwietnia, jest najpopularniejszym miesiącem przyznawania podwyżek w polskich firmach).
Zawartość naszych Raportów
W tej edycji badania wynagrodzeń zanotowaliśmy rekordową liczbę Uczestników. Pozyskaliśmy dane z aż 740 firm! Tradycyjnie już największą reprezentację ma sektor produkcji – aż 497 przedsiębiorstw z tego obszaru postanowiło podzielić się z nami swoimi danymi o poziomach płac. Inne mocno reprezentowane branże to:
- Motoryzacja – 125 firm,
- SSC/BPO/IT – 56 firm,
- FMCG – 101 firm.
Zdecydowanie najwięcej Uczestników pochodzi z województwa śląskiego – możemy się poszczycić aż 157 firmami z tego regionu.
Inne regiony z dużą reprezentacją, to:
- Dolny Śląsk – 103 firmy,
- Mazowsze – 123 firmy,
- Małopolska – 101 firm,
- łódzkie – 54 firmy,
- Wielkopolska – 38 firm.
Mikroregiony to kolejna kategoria, nad którą powinniśmy się pochylić. Są to obszary do około 50 kilometrów, w granicy których pracownik ma łatwość poruszania się i w przypadku zmiany pracy, nowej firmy będzie szukał właśnie w tej okolicy. Jeśli zależy nam na byciu konkurencyjnym na lokalnym rynku, warto skupić się na porównaniu wynagrodzeń ze średnią obowiązującą w najbliższej okolicy, nie w skali całego kraju.
Największą reprezentację przedsiębiorstw w naszych Raportach znajdziemy w poniższych mikroregionach:
- Grodzisk Mazowiecki i okolice – 50 firm,
- Tomaszów Mazowiecki i okolice – 27 firm,
- Legnica i okolice – 22 firmy,
- Wałbrzych i okolice – 26 firm,
- Tychy i okolice – 26 firm,
- Bielsko Biała i okolice – 37 firm,
- Gliwice i okolice – 23 firm,
- Dąbrowa Górnicza i okolice – 30 firm,
- Żory i okolice – 11 firm.
Badanie cztery razy w roku!
Od tego roku wprowadzamy duże zmiany w naszym procesie badań wynagrodzeń. Zamiast, jak do tej pory, dwóch edycji w roku, będziemy przygotowywać aktualne Raporty dwa razy częściej (czyli cztery razy w roku)! Kolejna aktualizacja danych rynkowych jest więc przewidziana już na lipiec – wówczas to Raporty zawierać będą dane po drugiej dużej fali podwyżek (która według naszych danych przypadać powinna na kwiecień). Kolejna aktualizacja dostępna będzie w październiku, a następna w styczniu 2020.
Dlaczego zdecydowaliście się przygotowywać cztery edycje rocznie? Powód jest bardzo prosty – rynek zmienia się dynamicznie. Klienci chcą porównywać obowiązujące u siebie wynagrodzenie z najświeższymi danymi – tak by zawsze być na bieżąco ze średnią rynkową. Odpowiadając na ich potrzeby, nasze dane będą od teraz aktualizowane co kwartał.
Nasze Raporty będziemy więc publikować cztery razy do roku, jednak dane płacowe zbieramy od naszych Uczestników przez cały rok. Aktualizują je po większych zmianach w ich firmach (najczęściej po podwyżkach – więc raz albo dwa razy w roku).
Jeśli temat jest dla Ciebie interesujący, skontaktuj się z nami:
885 300 029 [email protected]