Ruszyły matury, licealiści siadając przed arkuszami i je wypełniając mają zapewne już z tyłu głowy wymarzony kierunek studiów i uczelnie. Myślą, o tym czego ciekawego w ciągu najbliższych paru lat będą mogli się nauczyć od doktorów, profesorów i czy ścieżka jaką chcą obrać na pewno jest odpowiednia. Czy wykształceniem jakim będą mogli się pochwalić po studiach zagwarantuje im upragnioną pracę i bez większych problemów uda im się wejść na rynek.

 

Tutaj pojawia się problem, gdyż samo wyższe wykształcenie często nie gwarantuje już bezproblemowego znalezienie pracy. Rynek pełny jest ogłoszeń, w których minimalne doświadczenie jakie powinien posiadać kandydat to okres 2 lat. Teraz narzuca się pytanie, gdzie w takim razie młody człowiek zaraz po studiach ma zdobyć te magiczne 2 lata. Wolontariat, udzielanie się w studenckich kołach naukowych, członkowsko w różnego typu grupach studenckich (np. ESN, AISEC, itp.), praktyki, staże. Wszystkiego typu aktywności jakie pozwalają na zdobycie doświadczenia, jak i innych umiejętności jeszcze w okresie studiów, są niezwykle cenione podczas rekrutacji. Oczywiście nie zawsze uda się uzbierać, aż 2 lata (choć okres czasowy równie często traktowany jest dość elastycznie i nikt nie odrzuci twojego CV, bo masz 23 miesiące doświadczenia), ale zdecydowanie ułatwi to wejście na rynek pracy i aplikowanie na stanowiska juniorskie, gdzie zazwyczaj ten próg doświadczenia nie jest wyższy niż pół roku.

 

Jak w takim razie kształtują się wynagrodzenia na stanowiskach, gdzie wymagane doświadczenie średnio nie przekracza okresu 2 lat. Poniżej przedstawiamy wykres mediany i średniego wynagrodzenia całkowitego na stanowiskach specjalistycznych właśnie o tego typu wymogach oraz roku zatrudnienia pracownika. Dane pochodzą z wiosennej edycji Raportu Płacowego AG TEST HR.

 

Wykres 1: Przeciętne miesięczne wynagrodzenia specjalistów w bieżącym roku według roku zatrudnienia na stanowisku pracy.

 

Jak możemy zauważyć na powyższym wykresie z każdym następnym rokiem przepracowanym w firmie możemy liczyć na wzrost wynagrodzenia średnio o 7,6 %. Osoba zatrudniona w 2011 roku będzie miała w tej chwili średnio już ponad 4 lata doświadczenia, w trakcie nabywania których jej wynagrodzenie z roku na rok rośnie o wskazany odsetek. Oczywiście im większa podstawa, tym większy wzrost 🙂 Dlatego licealisto, pamiętaj o tym, że warto również podczas wyboru uczelni kierować się tym co może ci ona zaoferować poza samymi zajęciami.