Niemcy od kilku lat niezmiennie znajdują się w czołówce największych zagranicznych inwestorów kapitału w Polsce. Według danych Narodowego Banku Polskiego wartość nakładów gospodarczych Niemiec pod koniec 2013 roku wyniosła 27 465 mln €, co stanowiło 18% całkowitej wielkości inwestycji bezpośrednich pochodzących z krajów europejskich w Polsce. Na drugim miejscu, z niewiele mniejszą wartością inwestycyjną znalazła się Holandia (25 890 mln €, stanowiące 17% europejskich inwestycji), a na trzecim odbiegająca już znacznie bardziej Francja z 13% wartości inwestycji państw starego kontynentu, o wartości 19 122 mln €.

 

 

Zdecydowana większość podmiotów powstała z tych inwestycji zarejestrowana została jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przypadkiem bądź też nie forma prawna Sp. z o.o. historycznie wywodzi się właśnie z Niemiec, a współcześnie jest jedną z najczęściej wybieranych w wielu krajach na świecie. Podstawową zaletą spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z punktu widzenia zagranicznych inwestorów jest swoboda prowadzenia biznesu w tej formie na terenie Polski, ale to nie jedyna przyczyna, dla której decydują się oni na taką postać rejestracji przedsiębiorstw.

 

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP

 

W szeregu innych zalet spółek z o.o. należy wymienić dowolność prowadzenia praktycznie wszystkich rodzajów przedsiębiorstw, zarówno jeżeli chodzi o ich przedmiot jak i skalę. To znaczy swoją działalność jako spółkę z o.o. może zarejestrować zarówno właściciel jednoosobowego sklepu z zabawkami jaki i założyciel wielkiej firmy produkującej zabawki, która zatrudnia tysiące pracowników. Kolejną sprawą jest ograniczona odpowiedzialność udziałowców za finansowe zobowiązania spółki. Zasada ta, w razie niepowodzenia spółki, pozwala na ochronę prywatnego majątku właścicieli biznesu, dzięki obciążeniu jedynie części kapitału wniesionego jako wkład początkowy. Ten zresztą wymagany jest bardzo mały i wynosi minimalnie 5 000 zł.

 

Koszty założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na terenie Polski są raczej niewielkie, podobnie jak niestety wciąż polska siła robocza. Polscy pracownicy nie narzekają jednak na zbytnie wykorzystywanie, wręcz przeciwnie, cieszą się z każdej inwestycji zagranicznego kapitału w Polsce. Głównie ze względu na to, że firmy z obcym kapitałem proponują wyższe wynagrodzenia niż rodzime przedsiębiorstwa. Jak wynika z najnowszej edycji badania Raport Płacowy AG TEST HR Wiosna 2015 w większości pionów organizacyjnych przeciętna miesięczna płaca podstawowa w firmie z polskim kapitałem stanowi 85% MPC w firmie z kapitałem zagranicznym.

*MPC – całość miesięcznego wynagrodzenia brutto (wynagrodzenie podstawowe powiększone o wszystkie premie, prowizje i inne dodatki związane z wydajnością, efektywnością lub wynikami pracy pracownika).

 

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Raport Płacowy Advisory Group TEST Human Resources, Wiosna 2015