Na rynku istnieją dwa rodzaje raportów placowych. Pierwsze z nich są najczęściej sporządzane przez agencje pracy i udostępniane za darmo. Jednakże dane, które się tam znajdują to zebrane przez rekruterów wymagania finansowe kandydatów. Przez to informacje nie są precyzyjne oraz nie oddają rzeczywistości, jako że oczekiwania zazwyczaj są większe, niż ostateczne wynagrodzenie.

Drugi typ raportów to te sporządzane przez specjalistyczne firmy. Takie raporty dostarczają nam miarodajnych wyników – informacje pochodzą bezpośrednio z działów personalnych organizacji uczestniczących w badaniu, które następnie poddawane są analizie przez doświadczonych w tym zakresie konsultantów. Jakość ma jednak swoją cenę – raporty takie są bowiem płatne. W związku z tym dziś chcielibyśmy zastanowić się, na co powinniśmy zwrócić naszą uwagę, kiedy chcemy zainwestować w sporządzony przez profesjonalną firmę raport płacowy.

Na co zwrócić uwagę kupując raport?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed zakupem raportu płacowego, jest zastanowienie się, do czego będzie nam on potrzebny lub też, dla jakiej grupy stanowisk będziemy porównywać dane. Pamiętajmy, że bez ustalenia celu naszego działania, nie osiągniemy później spodziewanych rezultatów. Jeśli więc przykładowo zależy nam na przejrzeniu i analizie wynagrodzeń dla całej organizacji (kilku grup pracowników) to warto skupić się na zestawieniach z różnych obszarów. Każdą grupę kompetencyjną trzeba bowiem porównać do innego punktu odniesienia, tak by wyciągnąć najbardziej przydatne wnioski. I tak – pracowników produkcyjnych najlepiej zestawiać z danymi lokalnymi, stanowiska wymagające specjalistycznej wiedzy fachowej skonfrontujmy z danymi z branży, a stanowiska wyższego szczebla (dyrektorzy) z danymi ogólnopolskimi.

Kolejną bardzo ważną rzeczą, jest sprawdzenie, czy na liście Uczestników danego raportu znajdują się firmy, z którymi konkurujemy podczas rekrutacji, a także takie, do których odchodzą lub mogą odejść nasi pracownicy. Warto, aby lista była stosunkowo długa – im więcej firm przekaże swoje dane, tym więcej stanowisk znajdzie się w raporcie płacowym. Dzięki temu wiemy, jakie uśrednione zarobki oferuje nasza konkurencja, co pozwala nam na stworzenie odpowiedniej strategii personalnej.

Pamiętaj również, by sprawdzić, z jakiego źródła pochodzą dane wykorzystywane w raporcie. Wspomnieliśmy już, że najbardziej wiarygodnym i najlepszym źródłem są działy personalne organizacji uczestniczących w badaniu wynagrodzeń. Da to nam pewność, że dane są tożsame z rzeczywistością.

Sprawdź, czy stanowisko występuje w raporcie

Zdecydowałeś się kupić raport, otwierasz go i spotyka Cię niemiła niespodzianka. Nie ma w nim stanowisk, które Cię interesują. Właśnie z tego powodu przed zakupem zawsze warto sprawdzić, czy kluczowe dla nas pozycje znajdują się w analizie. Jako firma od lat zajmująca się tworzeniem analiz wynagrodzeń, umożliwiamy Uczestnikom naszych Raportów Płacowych, sprawdzenie tego. Po zmapowaniu swoich stanowisk (czyli dopasowaniu pozycji w firmie do pozycji w raporcie) Uczestnik widzi, jaki procent stanowisk znajdzie się w gotowym zestawieniu. Może też sprawdzić, czy konkretna pozycja znajdzie się w raporcie. Dzięki temu ma pewność, że po zakupie naszych Raportów Płacowych otrzyma poszukiwane przez niego dane.

Źródło: manaHR

Przygotuj się do zakupu

Do każdego działania należy się przygotować – również do zakupu raportu płacowego. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w nasze ręce trafiła analiza przygotowana przez grono specjalistów w tym zakresie. Sprawdźmy więc, skąd pochodzą dane zawarte w raporcie, jakie firmy wzięły udział w badaniu, a także czy poszukiwane przez nas stanowiska są w nim zawarte. Nie zapominajmy również o wcześniejszym ustaleniu, w jakim celu kupujemy raport. Wszystkie te działania pozwolą wybrać odpowiedni produkt, który dostarczy szeregu wartościowych informacji.