W lipcu 2019 roku opublikowaliśmy nowe Raporty Wynagrodzeń, które zawierają wiedzę o aktualnych poziomach płac w Polsce. Są one oparte o dane pochodzące bezpośrednio z działów personalnych firm biorących udział w badaniu. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostarczyć informacji odpowiadających rzeczywistym średnim wynagrodzeniom oferowanym na rynku.

Edycja Lipiec 2019 – jak wyglądają Raporty?

W tej edycji badania wzięło udział aż 720 firm! Liczba pracowników, o których wynagrodzenia oparliśmy swoje dane, robi nawet jeszcze większe wrażenie, bo jest ich aż 262 630! Niektórzy z Uczestników to: Tauron, Pepsico, LG, Volkswagen, Hutchinson, Toyota i wiele innych.

Raporty zawierają dane nie starsze niż na dzień 30.04.2019, a więc uwzględniają dużą falę podwyżek styczniowych i kwietniowych. Są to bowiem najpopularniejsze miesiące podnoszenia płac w polskich firmach.

Warto wspomnieć, że jest to pierwszy raz, kiedy opublikowaliśmy Raporty w lipcu. Wcześniej dane z końca kwietnia publikowaliśmy  w listopadzie, potem we wrześniu, natomiast teraz robimy to już po miesiącu od zakończenia badania! Zmieniliśmy podejście z powodu dynamiki rynku – chcemy, by nasi Klienci mieli jak najświeższe informacje. Dodatkowo tak uprościliśmy proces uczestnictwa w badaniu, że tak szybkie działanie z naszej strony jest możliwe do wykonania. Kolejna aktualizacja danych rynkowych pojawi się już w październiku. Świeże informacje na temat średnich poziomów wynagrodzeń dostępne są więc co kwartał. Dane natomiast zbieramy od Uczestników przez cały rok – aktualizujemy je po większych zmianach w ich firmach (najczęściej po podwyżkach, a więc raz albo dwa razy w roku).

25 Raportów dostępnych w tej edycji!

Największą reprezentację w opublikowanym Raporcie Płacowym mają firmy produkcyjne – stanowią one bowiem aż 66% Uczestników badania (477 organizacji). Ponadto, mocno stoi również motoryzacja – 125 firm. W naszym badaniu wzięły również udział przedsiębiorstwa z branż FMCG (92), przemysłu maszynowego i metalurgii (88) oraz logistyki (68).

Najwięcej firm wzięło udział z województwa śląskiego (153) – nie ma co się temu dziwić, biorąc pod uwagę wysoki poziom uprzemysłowienia tego regionu. Kolejne są województwa mazowieckie (116), dolnośląskie (102), małopolskie (100), łódzkie (56), wielkopolskie (40).

Swoje dane przedstawiamy również z podziałem na mikroregiony (są to mniejsze tereny wydzielone z większego obszaru ze względu na specyficzne warunki). Najwięcej Uczestników pochodzi z Warszawy oraz z mikroregionów śląskich.

Legnica i okolice

22
Wałbrzych i okolice 22
Bielsko-Biała i okolice 37
Tychy i okolice 28
Gliwice i okolice 24
Dąbrowa Górnicza i okolice 28
Żory i okolice 10
Grodzisk Mazowiecki i okolice 46
Warszawa 54
Tomaszów Mazowiecki i okolice 26
Północne Mazowsze 14

Ponieważ każdy region, mikroregion i branża rządzą się swoimi prawami, poza Raportem Ogólnopolskim, przygotowaliśmy również Raporty skupiające informacje o mniejszych grupach. Opublikowaliśmy więc Raporty opisujące zarówno każdy region, mikroregion jak i wspomniane branże. W sumie do dyspozycji naszych Klientów oddaliśmy aż 25 unikalnych Raportów Płacowych.

Dlaczego warto korzystać z Raportów Płacowych?

Firmy sięgają po Raporty Płacowe, by dobrze zaplanować swoją politykę wynagrodzeń. Przydatne są więc one podczas planowania budżetu i podwyżek oraz podczas rekrutacji, by zaplanować prawidłowe widełki. Dodatkowo warto po nie sięgnąć, by sprawdzić, jak płace naszych pracowników wyglądają w perspektywie rynku – tzn. czy są oni niedopłacani, nadpłacani, czy też w normie. Możliwości wykorzystania Raportów jest więc wiele i zdecydowanie warto z nich skorzystać.