Świat idzie do przodu – niektóre zawody znikają, a na ich miejsce pojawiają się kolejne. Próżno obecnie szukać flisaków, czy też ludzi zajmujących się sitarstwem lub konwisarstwem. Za to coraz więcej osób para się zawodami, które jeszcze 10 lat temu nie istniały. Możemy tutaj śmiało przywołać analityków Big Data, coolhunterów, czy chociażby specjalista ds. social mediów. Jednym z zawodów, o którym nie często się słyszy, jest odlewnictwo. W dobie smartfonów, komputerów, AI i VR mało kto myśli o technologii tak fizycznej. Odlewnictwo większości osób kojarzy się z poprzednim stuleciem – zaliczamy więc tę dziedzinę do grona ginących zawodów. Jak wygląda rzeczywistość? Czy odlewnictwo rzeczywiście zanika? A może wręcz przeciwnie – ma się bardzo dobrze?

Historia odlewnictwa

Odlewnictwo jest jedną z najstarszych metod wytarzania przedmiotów. Najpierw przygotowywana jest forma, a następnie zalewana jest ona ciekłym materiałem (stopy metali, wosk, gips, tworzywa sztuczne). Ta metoda wytwarzania przedmiotów towarzyszy nam od dawna (pierwsze odlewy powstały przez wlewanie metalu do otworów wykonanych w ziemi (odlewanie w gruncie), glinie lub kamieniu nawet 6000 lat temu).

Odlewnictwo w Polsce

Odlewnictwo umiera, nikt się tym już nie zajmuje – najczęściej są to nasze pierwsze myśli, kiedy słyszymy o tym zawodzie. Tymczasem prawda jest inna. Jak się okazuje zawód odlewnika, ma się w Polsce bardzo dobrze. Prace badawczo-rozwojowe w tym obszarze (B+R) prowadzone są w Instytucie Odlewnictwa w Krakowie oraz kilku uczelniach technicznych. Dodatkowo osoby zainteresowane odlewnictwem mogą podjąć studia tego zakresu. Prowadzone są one przez Wydział Odlewnictwa AGH oraz Wydział Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej. Odlewnicy mają również swoje stowarzyszenie (Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich) działające od 1936 roku. Od 80 lat wydawane jest również czasopismo poświęcone tej tematyce (Przegląd Odlewnictwa).

Wypisując „odlewnictwo” w popularnym agregatorze ofert pracy, dostaniemy aż 804 wyników! Widzimy więc, że jest to w dalszym ciągu branża, w której można znaleźć zatrudnienie. Jak wyglądają zarobki w odlewnictwie? Opierając się na danych zawartych w przygotowanym przez nas Jesiennym Raporcie Płacowym 2018, mediana miesięcznej płacy całkowitej w odlewnictwie wynosi 3 660 PLN brutto. Jest więc ona o ponad 1 500 PLN większa od wynagrodzenia minimalnego.

Odlewnictwo idzie w duchem czasu

Odlewnictwo towarzyszy nam od 6000 lat – podobnie jak zmienia się świat, zmienia się również ta branża. W dobie nowoczesnej technologii odlewnictwo również ulega rewolucji. W 2017 roku w Polsce odbyła się międzynarodowa konferencja „3D Printing for casting engineering”. Poruszyła ona temat wykorzystania metody druku 3D w odlewnictwie. Okazuje się bowiem, że odlewnictwo zaadaptowało tę ciągle nową technikę w swoje struktury. Druk 3D wykorzystuje się do tworzenia form odlewniczych – znacznie przyśpiesza to cały proces produkcji, a przy tym umożliwia również tworzenie precyzyjniejszych niż do tej pory obiektów.

Temat zmian w odlewnictwie porusza nasza ekspertka – Maria Kuźniar. Mówi ona, że „w  odlewnictwie stosuje się coraz bardziej skomplikowane technologie, dlatego niezbędne jest, aby pracownicy poszerzali zakres swojej wiedzy. Jak wynika z ostatniego badania manaHR, aż 69% pracodawców oferuje swoim pracownikom dodatkowy benefit, którym są dopłaty dla rozwoju czyli szeroko rozumiane kursy i szkolenia.”.

Odlewnictwo zaadaptowało się do nowoczesnego świata

Czy odlewnictwo umiera? Opierając się na przytoczonych tutaj informacjach, możemy śmiało powiedzieć, że nie. Sytuacja jest wręcz przeciwna – odlewnictwo dobrze sobie radzi w obecnym świecie, między innymi dzięki adaptowaniu nowych technologii w swoje procesy. Odlewnictwo jest nawet na tyle ważną w Polsce branżą, że na 10.12 przypada Dzień Odlewnika, który jest hucznie świętowany przez osoby związane z tą dziedziną.