W trakcie przygotowania każdej edycji naszych Raportów Płacowych pytamy Uczestników badania także o ich plany podwyżkowe. Trend ten badamy więc już od wielu lat. Kwestia wzrostu płac zawsze była niezwykle istotna dla pracowników. Wszak nikt z nas nie pracuje za darmo, a za swoją pracę należy otrzymywać godziwe wynagrodzenie. Dlatego podwyżki co najmniej raz do roku stały się wręcz naturalne. Organizacje, aby odpowiedzieć na potrzeby rynku, potrzebują informacji, jakie panują na nim tendencje. Dzięki temu nie tylko mogą zagwarantować ludziom satysfakcjonujące ich kwoty, lecz również są w stanie odpowiednio zaplanować swój budżet.

Temat podwyżek staje się obecnie jeszcze bardziej kluczowy niż był wcześniej. Powodem jest m.in. wysoka inflacja, która skutecznie zjada oszczędności i znacząco obniża komfort życia. Mając to na uwadze, pracownicy oczekują od przedsiębiorstw większego niż wcześniej podniesienia stawek, tak by mieć poczucie, że wciąż będzie ich stać na życie na podobnym poziomie. Jak jednak sytuacja na rynku wygląda w rzeczywistości? Oczywiście jesteśmy zdania, że zawsze należy opierać się na obiektywnych danych, dlatego przyjrzyjmy się wynikom naszego badania.

Podwyżki w 2023 roku

Nasza lipcowa Analiza Podwyżek przyniosła pierwsze informacje dotyczące planów firm na rok 2023. Spójrzmy więc na nie i porównajmy wysokości wzrostów do tych podwyżek, które były przyznawane w poprzednich latach. Wykres przedstawia wartości deklarowane przez Uczestników badania Raport Płacowy manaHR. Dla lat 2015 – 2021 prezentujemy wartość podwyżek zrealizowanych, dla roku 2022 już zrealizowanych, a także planowanych na dalszą część roku (prezentowane dane pochodzą z lipca 2022), natomiast dla roku 2023 – wysokość podwyżek planowanych.

Co możemy zaobserwować? Prognozowane podwyżki na 2023 są rekordowe, bowiem wynieść mają aż 8%. Jest to o 1,5 p.p. więcej niż te, które mają się zadziać w tym roku. Ostatni raz podwyżki na podobnym poziomie obserwowaliśmy w 2008 roku. Wydaje się zatem, że po pandemicznych latach 2020 i 2021 znowu wracamy do trwającego od 2016 roku trendu podwyższania średniego wzrostu płac. Jednak jaki będzie 2023 – ciężko na razie powiedzieć. Eksperci przewidują, że w kolejnym roku spadek wartości pieniądza dalej będzie nas dotykał.

Warto podkreślić tutaj, że mimo iż słupek na 2023 z wynikiem 8% wygląda imponująco, to na razie są to dane pochodzące od 26% firm biorących udział w badaniu. Aż 55% przebadanych przez nas organizacji nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie. Zatem z niecierpliwością czekamy na edycję październikową naszych Raportów, która z pewnością dostarczy kolejnych informacji.