Przestań, albo właśnie zacznij, dokładnie analizować dane. Informacja to w obecnych czasach jedna z najcenniejszych rzeczy. Wielkie korporacje płacą jeszcze większe pieniądze za bazy danych o swoich klientach, które mają pomagać w udoskonalaniu usług czy tworzeniu nowych produktów, które będą odpowiedzią na prognozowane zapotrzebowania grupy docelowej. Wszystkie wnioski wyciągane są na podstawie danych ilościowych lub jakościowych, a ich przetwarzanie to zazwyczaj wielogodzinna zabawa z liczbami oraz tworzenie modeli, które mają nam pokazać co, w jaki sposób oraz czy w ogóle oddziałuje na naszą zmienną objaśnianą, którą może być budżet firmy, instrument finansowy, cena produktu itp. Tak naprawdę możemy analizować wszystko! Zaczynając od domowych wydatków kończąc na zależności miedzy wielkim kryzysem, a sprzedażą czarnych kapeluszy w latach 30 XX wieku.

 

Stanowisko, które w firmie jest od analiz to nie kto inny jak analityk, którego można znaleźć w działach zaczynając od sprzedaży kończąc na HR. Co musi lubić analityk? Na pewno musi żyć w zgodzie z liczbami bo to będzie jego największy przyjaciel, który kryje niezwykle tajemnice warte odkrycia. Najważniejsze jest jednak czy odkryjemy je w dobry sposób. Wyciąganie wniosków to chyba najbardziej ekscytująca część tej pracy. Bardzo ważna w tym zawodzie jest dokładność, wnikliwość, sumienność jak i odporność na stres, gdyż często będzie wymagane szybkie podejmowanie decyzji. Nie można mieć również klapek na oczach, kreatywność i otwartość na nowe rozwiązania jest tutaj niezwykle ważna, tym bardziej jeżeli mamy brać udział w tworzeniu strategii przedsiębiorstwa np. finansowej. Z drugiej strony jest cienka granica pomiędzy tym co jest stanem faktycznym, a co artefaktem stworzonym na potrzeby potwierdzenia naszych badań. Tak naprawdę z analizą danych jest trochę jak z wróżeniem z fusów – jeśli ktoś ma dar patrzenia głębiej niż tylko w mętny osad może wiele zobaczyć. Kwestia wiary w to co się ujrzało to już oddzielną sprawą. W przypadku analizy danych w odróżnieniu do wróżbiarstwa warto mieć na to niezbite dowody. Warto również tutaj zaznaczyć, że analitycy to najczęściej specjaliści samodzielni.

 

Zawód analityka nie jest regulowany ani licencjonowany. Wymagania jakie najczęściej są stawiane przed kandydatami to wyższe wykształcenie z obszaru, w którym specjalizuje się analityk. Standardem jest również znajomość języka angielskiego i to często biegła. Wykształcenie jednak to nie wszystko, gdyż w tym zawodzie bardzo liczy się doświadczenie, nie zawsze musi to być wiedza na temat samych sposobów analizowania danych (np. dla stanowiska młodszego analityka), co sama wiedza na temat branży, w której będzie się ten pracownik obracał.

Jak w takim razie wygląda wynagrodzenie analityka? Przedstawiamy poniżej dane dotyczące analityka finansowego na poziomie typowego specjalisty, które pochodzą z Raportu Płacowego edycji Jesiennej, AG TEST HR.

Patrząc na wynagrodzenie całkowite i podstawowe możemy zauważyć, że różnica nie jest znaczna, czyli dodatki zmienne do płacy nie mają na tym stanowisku tak wielkiego znaczenia. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych branżach lub regionach? Takie informację znajdziemy w Raportach Płacowych AG TEST HR, do korzystania z których zachęcamy.