Już od 20 lat, najpierw jako część AG TEST HR, obecnie jako manaHR, wspieramy naszych Klientów w obszarach związanych z wynagrodzeniami. Naszym głównym obszarem działalności jest przygotowywanie raportów płacowych na podstawie danych pochodzących bezpośrednio z działów personalnych firm biorących udział w naszych badaniach. W kręgu naszych zainteresowań pozostają jednak kwestie związane z szeroko pojętym HRem. Tym razem startujemy z nową edycją badania poziomu fluktuacji i absencji!

Czym jest absencja i fluktuacja?

Przeprowadzając badanie dotyczące poziomu fluktuacji i absencji, warto na samym początku wytłumaczyć te dwa terminy.

Absencja jest to nieobecność pracownika w miejscu pracy.  Niezależnie z jakiegokolwiek powodu pracownik jest nieobecny, nie zmienia to faktu, że w związku z tym spada liczba godzin przepracowanych przez daną osobę. To z kolei ma wpływ na działalność firmy. Wobec tego wskaźnik ten jest dla przedsiębiorstwa bardzo ważny.

Fluktuacja mówi nam o przemieszczaniu się pracowników. Dokładniej chodzi o to, ilu pracowników opuściło firmę.

Badanie manaHR

Tegoroczne badanie będzie już trzecią edycją! Co roku notujemy większe zainteresowanie firm chcących wzięć w nim udziału. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2017, a wzięło w niej udział 51 organizacji. Jako że była to pilotażowa edycja, musimy tutaj zaznaczyć, że dane były zbierane jedynie w województwie dolnośląskim. Druga edycja odbyła się rok później. Tym razem postawiliśmy na całą Polskę. W naszym badaniu wzięło udział aż 190 firm. Siłą naszego badania jest fakt, że wszystkie dane zawarte w końcowych raporcie pochodzą bezpośrednio z działów personalnych. W efekcie dostajemy więc realne dane z rynku.

Tegoroczna edycja badana potrwa do końca marca 2019. Badanie przeprowadzone zostanie za pomocą naszego prostego i efektywnego narzędzia online. Dane za rok 2018 dostępne będą już w kwietniu 2019!

W badaniu skupiamy się na obszarach:

  • Liczmy wskaźniki fluktuacji i absencji,
  • Sprawdzamy, w ilu firmach przeprowadzany jest exit interview i czego dotyczy,
  • Zbieramy i analizujemy powody odejść,
  • Przyglądamy się metodom mającym ograniczyć wysoki poziom rotacji i absencji pracowniczej,
  • Sprawdzamy, jak firmy podchodzą do kwestii premii absencyjnej.

Jak przygotować się do badania?

Aby nasze badanie miało jak największą wartość, przed przystąpieniem do niego firmy uczestniczące muszę przygotować kilka rzeczy. By móc wyliczyć interesujące dla Państwa wskaźniki potrzebujemy precyzyjnych danych.

Przed rozpoczęciem wypełnienia naszego formularza online warto przygotować wcześniej w Excelu dane, które znacznie przyśpieszą i ułatwią Państwu udział w badaniu. Te dane to:

  • wykaz pracowników, którzy opuścili Państwa organizację,
  • wykaz nieobecności pracowników zatrudnionych w roku 2018.

Zalecamy również, aby pracowników przypisać do odpowiednich grup – tj.: pracownicy fizyczni, umysłowi oraz kadra zarządzająca.

Warto zaznaczyć, że nie musicie Państwo od razu wypełniać całego formularza – można to odłożyć na później w dowolnym momencie. Udzielone przez Państwa odpowiedzi zostaną automatycznie zapisane i po ponownym kliknięciu w link będą mogli Państwo dalej edytować formularz.

Dlaczego warto wziąć udział w badaniu?

Biorąc udział w badaniu, otrzymają Państwo dostęp do autentycznych danych dotyczących tematu absencji i fluktuacji. Będą Państwo mogli porównać, jak wypadają na tle średniej rynkowej. Da to obraz, czy poziom tych dwóch wskaźników w Państwa organizacji powinien Państwa martwić, lub też napawać dumą. Dodatkowo zyskają Państwo wiedzę, jak do tematów exit interview, powodów odejść, metod mających przeciwdziałać rotacji i premii absencyjnej podchodzą inne przedsiębiorstwa. Wiedzę zebraną w naszym raporcie będą mogli Państwo wykorzystać do usprawnienia działalności Państwa firmy.